PATRON SZKOŁY

 

W dwudziestopięcioletnich dziejach szkoły miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia uczniów. Najważniejszym z nich było nadanie szkole imienia Mieczysława M. Smorawińskiego, związanego z Turkiem wielkiego Polaka, patrioty, generała Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu. Uroczystość ta miała miejsce 30 kwietnia 1993 roku. Przepiękny sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej ofiarowała społeczności szkolnej rodzina Patrona, natomiast z pieniędzy społecznych ufundowano popiersie Generała.

7 września 1995 roku delegacja szkoły wzięła udział w uroczystym pogrzebie gen. M Smorawińskiego w Katyniu, gdzie miała okazję spotkać się m.in. z przedstawicielami ówczesnych władz i księdzem Peszkowskim, kapelanem Rodzin Katyńskich.

Gen. Smorawiński jest symbolem bohatera, gorącego patrioty, który dla obrony Ojczyzny zapłacił cenę najwyższą. Jest wzorem godnym do naśladowania dla dorastającego pokolenia.

Ku jego czci co roku uroczyście obchodzimy dn. 30 kwietnia Dzień Patrona. Nie zapominamy o Nim również na co dzień, przypominając często Jego postać i dbając o miejsca z nim związane.

 

 

Popiersie Patrona przed gmachem szkoły Kącik Patrona w hallu szkoły Sztandar szkoły Sztandar szkoły