AKTUALNOŚCI

Konkurs "Nie Pal Przy Mnie Proszę"

W ramach programu edukacji antynikotynowej pod hasłem "Nie Pal Przy Mnie Proszę" odbył się konkurs dla uczniów klas I-III na najciekawszy znaczek (emblemat, plakietkę). Celem prac konkursowych było przesłanie dzieci skierowane do osób dorosłych z prośbą o niepalenie w otoczeniu dziecka. Technika i kształt znaczków, emblematów była dowolna. Konkurs został rozstrzygnięty 27 maja. Spośród wielu prac, które wpłynęły do szkolnych koordynatorów promocji zdrowia komisja konkursowa wybrała najlepsze prace. I miejsce  zajęła  praca Alicji Młynarczyk (2A), II miejsce zajęły dwie prace: Weroniki Kośli i Natalii Kośli (1C), a III miejsce - Aleksandry Frącali (1B). Zarówno wyróżnione prace, jak i pozostałe wyeksponowane zostały na gazetce szkolnej w celu obejrzenia ich przez wszystkich uczniów.                                                                                                                                                                                                                 

Internetowy Teatr TVP ponownie w Szkole Podstawowej nr 4

21 maja o godz. 10.00 uczniowie klas III- IV obejrzeli transmisję spektaklu teatralnego granego na żywo. Tym razem była to "Królowa Śniegu"- adaptacja jednej z najpiękniejszych baśni H.Ch. Andersena w reżyserii Tomasza Koniny wystawiona przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Udział w tego typu przedstawieniach jest możliwy dzięki wspólnemu projektowi Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Urozmaicają one i wzbogacają szkolne zajęcia oraz służą edukacji artystycznej na najwyższym poziomie. Młodzi widzowie z uwagą śledzili niesamowite przygody bohaterów, Kaja i Gerdy, niezwykłych przyjaciół spotykanych w czasie drogi. Wraz z nimi odbyli podróż w czarodziejską krainę śniegu, przeżywali uczucia miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za siebie oraz innych. Była to ogromnie nowatorska adaptacja najsłynniejszej baśni Andersena z wykorzystaniem nowoczesnej muzyki i efektów specjalnych.     

Spotkanie z przedstawicielem policji

"Nasze bezpieczeństwo zależy również od nas" - pod takim hasłem 14 maja pedagog szkolny zorganizował w naszej szkole spotkanie uczniów klas czwartych z przedstawicielem KPP w Turku, sierżantem sztabowym Dariuszem Czekałą, dotyczące szeroko pojętej problematyki bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Uczniowie poznali zasady prawidłowych zachowań w różnych miejscach i w różnych sytuacjach życiowych. Przekonali się, że ich bezpieczeństwo zależy również od nich, od ich rozważnego i przemyślanego postępowania. Prelegent podawał młodym słuchaczom przykłady zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów ruchów drogowego, regulaminu szkoły i ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego. Przestrzegał przed niebezpieczeństwami związanymi z rozwojem cyfryzacji. Zachęcał do ostrożności w przypadku korzystania z Internetu czy telefonu komórkowego. Uświadomił, że zgłaszanie zachowań negatywnych dorosłym, nauczycielom bądź rodzicom, poprawi bezpieczeństwo wszystkich, także sprawców, którzy często nie potrafią przewidzieć skutków swoich działań. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wypowiedzi gościa. Mieli też okazję zapytać go o sprawy budzące ich wątpliwości. Na wszystkie pytania, dotyczące m.in. przemocy, relacji koleżeńskich i rodzinnych oraz ruchu drogowego, uzyskali wyczerpujące odpowiedzi, dzięki którym na pewno unikną wielu zagrożeń związanych z ich codziennym życiem. Spotkanie z policjantem odbyło się w ramach realizacji projektu Rok Bezpiecznej Szkoły, którego głównym celem jest wyeliminowanie z życia społecznego zagrożeń niesionych przez współczesny świat oraz poprawa bezpieczeństwa dzieci. Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z warunków prawidłowego rozwoju najmłodszych, dlatego też wpajanie im zasad współżycia społecznego, wdrażania do podejmowania właściwych wyborów, kształcenie umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia stało się nadrzędnym zadaniem szkoły pragnącej wychować ludzi otwartych, śmiałych, gotowych do podejmowania samodzielnych decyzji. Szkoła bezpieczna to szkoła wykorzystanych szans i sukcesu każdego ucznia.                  

II miejsce Pauli Fret w Międzyszkolnym Konkursie Gramatyczno-Ortograficznym

9 maja, jak co roku, został przeprowadzony w naszej szkole I etap Międzyszkolnego Konkursu Gramatyczno-Ortograficznego, w którym wzięło udział 16 uczniów klas szóstych. Za pomocą testu sprawdzającego znajomość gramatyki i frazeologii oraz tajników polskiej ortografii, komisja konkursowa wyłoniła pięcioro najlepszych uczestników. Paula Fret i Natalia Bartczak (6A), Julia Lament i Mikołaj Pastuszka (6B) oraz Natalia Muszyńska (6C) - bo o nich mowa - zakwalifikowali się do następnego etapu, który odbył się 13 maja  w Szkole Podstawowej nr5 w Turku. W finałowych zmaganiach zaszczytne II miejsce zajęła Paula Fret, która przegrała ze zwyciężczynią różnicą zaledwie o 0,5 punktu. Tak więc Paula, po raz kolejny, udowodniła swoje nieprzeciętne zdolności humanistyczne.

Sukces uczniów naszej szkoły w Miejskim Konkursie Języka Angielskiego

10.05.2013 r. w nasze szkole odbyła się kolejna edycja Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez panią Elżbietę Frasunkiewicz. Każda szkoła (SP nr 1, SP nr 4 i SP nr 5) wybrała pięcioro najlepszych uczniów, którzy stanęli w szranki z trudnym testem przygotowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Test szczegółowo sprawdzał umiejętności językowe zawarte w podstawie programowej szkoły podstawowej. Komisja konkursowa składająca się z nauczycieli języka angielskiego - Sylwii Kuleszy, Tomasza Gutaja i Macieja Sobolewskiego, po sprawdzeniu testów wyłoniła trójkę najlepszych uczestników. Szkoła Podstawowa nr 4 zdominowała podium, zdobywając II miejsce (Julia Lament - uczennica klasy 6B) i III miejsce (Aleksandra Straszewska - również uczennica klasy 6B). Przewagą tylko jednego punktu, miejsce pierwsze zdobyła uczennica SP nr 1 - Joanna Niespodziańska.         

Kolejna nagroda tygodnia dla "Czwórki" w ogólnopolskim konkursie ph. "Stań po zielonej stronie mocy"

Już po raz drugi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr4 w Turku sięgnęli po nagrodę tygodnia w ogólnopolskim konkursie ekologicznym ph. "Stań po zielonej stronie mocy". Celem konkursu jest prowadzenie działań ekologicznych i informacyjnych z zakresu selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu, dawanie dobrego przykładu poprzez propagowanie właściwych zachowań w gospodarce odpadami. W marcu nagrodę otrzymała klasa 4A, w kwietniu najlepszą klasą w powiecie okazała się klasa 2A. Aktualnie uczniowie z "Czwórki" zajmują pierwsze miejsce w powiecie i 16 w województwie. Cieszy fakt, że świadomość ekologiczna wśród dzieci i ich najbliższych wzrasta z każdym tygodniem.                                                                                                                                                                                    

"Czwórka" z komiksem za pan brat

Gabriela Kaźmierczak - uczennica klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 4 otrzymała wyróżnienie w konkursie literacko-plastycznym na komiks ph. "Nowe przygody Koziołka Matołka" organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. W. Pietrzaka w Turku. Konkurs był skierowany dla uczniów klas piątych. Zadaniem uczestnika było stworzenie krótkiej historyjki z Koziołkiem Matołkiem w roli głównej. Prace były wykonane w formie komiksu, według schematu stworzonego przez Kornela Makuszyńskiego. Gabrysia wyjątkowo umiejętnie połączyła treść z formą plastyczną stworzonego przez siebie komiksu. Rozdanie nagród odbyło się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki w Turku Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie zainteresowań komiksem oraz czytelnictwem, a tym samym uczczenie pamięci o Kornelu Makuszyńskim w przypadającą w 2013 roku 60. rocznicę śmierci.                                                     

"Czwórka" uczy rozumienia

Julia Jasnowska - uczennica klasy 3B bardzo dobrze zaprezentowała się podczas międzypowiatowego konkursu cichego czytania ze zrozumieniem, jaki odbył się 6 maja w Koninie. Do zdobycia czołowej lokaty zabrakło jej zaledwie kilka punktów. Julia jest laureatką powiatowego szczebla konkursu cichego czytania ze zrozumieniem. W Koninie wykazała się logicznym myśleniem, twórczą analizą treści oraz bogatą wyobraźnią. To zaowocowało uzyskaniem wysokiego wyniku. Dobra postawa Julii nie powinna dziwić, bo "Czwórka" w edukacji wczesnoszkolnej stawia przede wszystkim właśnie na wyrobienie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Proces jest długofalowy i polega na zastosowaniu różnorodnych nowoczesnych metod pracy. Uczniowie naszej szkoły systematycznie są wdrażani do pracy z tekstem. Szkoła, przy współpracy z biblioteką, podejmuje działania rozwijające zainteresowania czytelnicze. Wszechstronna praca z tekstem rozwija logiczne myślenie, przez co sprzyja kształtowaniu zainteresowania czytelnictwem. Życzymy uczennicy dalszych sukcesów w nauce.                                             

Czirliderki z "Czwórki"

W dniach 27-28.04.2013 r. w hali widowiskowo-sportowej w Turku odbyły się Klubowe Mistrzostwa Wielkopolski w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. Grupa tancerek z naszej szkoły zaprezentowała wspaniały układ taneczny do piosenki Psy "Gangam Style'" swoim występem urozmaiciła sportową imprezę. Doceniamy ich wysiłek, zaangażowanie w przygotowanie układu i gratulujemy końcowego efektu. Uczennice zebrały gromkie brawa. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy wspomógł tancerki, sponsorując stroje, za co serdecznie dziękujemy.                                                                                                                  

Generale - pozostajemy wierni Twoim ideałom

Minęło 20 lat od chwili, kiedy w kwietniu 1992 roku Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy RP wystąpił z inicjatywą nadania szkole imienia Mieczysława Makarego Smorawińskiego. Od tej chwili rozpoczęto przygotowania, w których wielką rolę odegrali mgr Franciszek Pyziak oraz wicedyrektor szkoły, a jednocześnie nauczyciel historii, mgr Barbara Stefaniak. Uroczystość nadania szkole imienia, wręczenia sztandaru i odsłonięcia popiersia odbyła się 30 kwietnia 1993 r. Szkoła Podstawowa nr 4 była pierwszą w województwie oraz jedną z nielicznych wówczas szkół w Polsce, która przyjęła imię jednej z ofiar Katynia, o których prawda była przez kilkadziesiąt lat ukrywana.
Kurator Oświaty Wojciech Zaleski wypowiedział znamienne słowa: "Użyczając swego imienia szkole, przyjmujesz pod swój patronat rzesze młodych Polaków, którzy zdobywać będą wiedzę dla dobra ogólnego i chwały Ojczyzny". Pamięć tych słów towarzyszyła nauczycielom przez 20 lat pracy wychowawczej z uczniami. Poznali oni dokładnie tragiczne losy polskich oficerów pomordowanych na Wschodzie wiosną 1940 roku. Poczet sztandarowy SP4 bierze udział we wszystkich uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Delegacja szkoły w 1995 r. wzięła udział w pogrzebie gen. Mieczysława Smorawińskiego w Katyniu, w 2007 roku uczestniczyła w uroczystościach "Katyń Pamiętamy - Uczcijmy Pamięć Bohaterów" w Warszawie, a w 2010 roku w Krakowie pożegnała p. Ewę Bąkowską, wnuczkę Generała, tragicznie zmarłą w katastrofie smoleńskiej, która ostatni raz gościła w Czwórce z okazji  15. rocznicy nadania szkole imienia. Sztandar, ufundowany przez Rodzinę, towarzyszył Jej w ostatniej drodze. Szkoła była także miejscem promocji książek o gen. M. Smorawińskim, Stanisława Fusieckiego "Generał Mieczysław Makary Smorawiński w stulecie urodzin" (1993) i Grzegorza Mazura "Syn ziemi turkowskiej i kaliskiej. Generał Mieczysław Smorawiński" (2012). Gośćmi szkoły byli wtedy autorzy biografii Patrona, przedstawiciele Jego Rodziny oraz wszyscy, którym pamięć o Nim jest szczególnie bliska. Kolejne pokolenia uczniów zdobywają wiedzę, przystępując do konkursów  na temat życia i działalności Patrona, wykonują okolicznościowe gazetki, przygotowują wystawy, uczestniczą w spotkaniach z p. Anną Szyper, siostrzenicą Generała, uświetniają uroczystości wzruszającą recytacją, po której długo w pamięci pozostają słowa: "Tej nocy zgładzono wolność w katyńskim lesie…".
"Generale - pozostajemy wierni Twoim ideałom" - pod takim hasłem 26 kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku przebiegały obchody 20. rocznicy nadania szkole imienia Mieczysława Makarego Smorawińskiego. Wzięli w nich udział: przedstawiciele rodziny Generała, p. Anna Szyper, p. Stanisław Zagrodzki wraz z siostrą Krystyną Sitarską, p. Krzysztof Fusiecki, władz samorządowych, w tym sekretarz miasta p. Andrzej Drzewiecki, emerytowani dyrektorzy, p. Jadwiga Grzesznik, p. Franciszek Pyziak oraz nauczyciele, rodzice i uczniowie. Nie zabrakło również tych, którzy przed laty aktywnie działali w Komitecie Organizacyjnym, m.in. p. Romana Rybackiego oraz p. Jerzego Wesołowskiego. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Maria Kukulska, witając przybyłych gości i dzieląc się refleksjami na temat minionego dwudziestolecia i roli, jaką odegrał Patron w kształtowaniu postawy patriotycznej dzieci i młodzieży. Następnie, jak każdego roku, uroczystość poprowadziła  przewodnicząca Samorządu Szkolnego zgodnie z przyjętym ceremoniałem szkoły. Takie chwile, jak uroczyste przekazanie sztandaru, Apel Poległych czy podniosła część artystyczna w wykonaniu dzieci, na długo zapiszą się w pamięci uczestników.
Wzorowe zachowanie uczniów, umiejętność znalezienia się w sytuacji wymagającej skupienia i powagi świadczą o tym, że cele przyjęte w momencie nadania szkole imienia są w pełni realizowane. Wszak "Imię Patrona zobowiązuje".
                                                                                       

"Czwórka" najlepsza w cichym czytaniu ze zrozumieniem

25 kwietnia w Dobrej odbył się Powiatowy Konkurs Cichego Czytania ze Zrozumieniem, zorganizowany przez metodyk p. E. Frasunkiewicz. Do współzawodnictwa przystąpiło 25 uczniów klas trzecich - reprezentantów szkół z Turku, Brudzewa, Dobrej, Władysławowa i Przykony. Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem opanowała doskonale reprezentantka z "Czwórki" Julia Jasnowska. Uzyskała największą liczbę punktów, tym samym zajmując pierwsze miejsce i przechodząc do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się w Koninie. Sukces Julii nie jest dziełem zwykłego trafu, lecz skutkiem wielorakich oraz systematycznych ćwiczeń zarówno w szkole, jak i w domu. Wśród uzdolnionych "małych humanistów" ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku znaleźli się też Aleksandra Ziętek oraz Maciej Kmieciak, uzyskując również wysokie wyniki godnie reprezentowali szkołę.                                                                                                                           

Just Sing

Dnia 24 kwietnia po raz pierwszy odbył się w naszej szkole I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej pt. JUST SING. Celem konkursu było rozwijanie oraz promowanie talentu muzycznego uczniów w połączeniu z doskonaleniem umiejętności językowych. Do rywalizacji o laury stanęli uczniowie reprezentujący 5 szkół podstawowych powiatu tureckiego: Szkoły Podstawowe nr 1, 4 i 5 w Turku, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słodkowie, a także Szkołę Podstawową w Turkowicach. Uczestników wraz z rodzicami oraz opiekunami przywitała dyrektor szkoły pani Maria Kukulska oraz organizatorzy, nauczyciele języka angielskiego Katarzyna Walaszczyk, Maciej Sobolewski i Paweł Grzelak. Jury, w skład którego weszli nauczyciele języka angielskiego oraz Pani Agata Wierzbicka ze Szkoły Muzycznej Yamaha, zwracali uwagę zarówno na aspekty muzyczne, jak i poprawność językową młodych piosenkarzy. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych, klas I-III oraz IV-VI. Wszyscy wykonawcy dostarczyli widzom solidnej dawki wzruszeń a także  dobrej rozrywki na najwyższym poziomie. A oto zwycięzcy I Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej JUST SING: W kategorii klas młodszych zwyciężyła Aleksandra Kubiak ze Szkoły Podstawowej nr 5, która zaśpiewała piosenkę pt. "Hallelujah". Pozostałe miejsca w tej kategorii zajęli Maciej Kmieciak ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Agata Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej w Turkowicach. W kategorii solistów z klas IV-VI wygrała reprezentantka Szkoły Podstawowej nr 4 - Natalia Bartczak, która zaprezentowała utwór Rihanny pt. "Stay". Kolejne miejsca zajęli Aleksandra Winiarska ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Bartosz Czekała z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słodkowie. Jury postanowiło wyróżnić Aleksandrę Ziętek (SP nr 4), która zaśpiewała piosenkę pt. "Sway" oraz Natalię Borowczyk (SP nr 1) za wykonanie utworu pt. "Try". W czasach, gdy nie słabnąca popularnością w mediach cieszą się wszelkiego rodzaju programy szukające talentów, nasz konkurs może być uznany jako swoisty "wstęp" do kolejnych castingów, trening w radzeniu sobie ze stresem i tremą, podnoszenie umiejętności autoprezentacji. A że prawdziwych talentów w naszym powiecie nie brakuje, serdecznie życzymy zwycięzcom, aby mogli w pełni rozwijać swoje umiejętności a w przyszłości cieszyć się z sukcesów. Wszyscy podkreślali wspaniałą atmosferę panująca podczas rywalizacji. Te miłe słowa od uczestników, ich opiekunów, zaproszonych gości są największą nagrodą dla organizatorów konkursu, którzy już teraz zapraszają wszystkich zainteresowanych za rok!!      

Postać gen. M. M. Smorawińskiego w konkursie historycznym

22 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs na temat życia i drogi żołnierskiej gen. M. M. Smorawińskiego z okazji XX-lecia nadania szkole imienia gen. M. M. Smorawińskiego. Każdego roku z okazji święta patrona uczniowie przystępują do wewnątrzszkolnego konkursu wiedzy o generale M. M. Smorawińskim. W tym roku, w związku z 20. rocznicą nadania placówce imienia gen. Smorawińskiego, "Czwórka" zaprosiła do udziału w konkursie inne szkoły, aby rozsławić postać patrona. Zaproszenie przyjęły SP1, SP5 oraz szkoły podstawowe z Turkowic i Kaczek Średnich. Poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki, choć tematyka nie należy do najłatwiejszych. Uczniowie podczas zmagań konkursowych sprawdzali swoją wiedzę w 6 konkurencjach, wykazując się m. in. świetną znajomością drzewa genealogicznego rodziny Smorawińskich, a także odznaczeń, które otrzymał w całej swojej karierze wojskowej. Zwycięzcą konkursu została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4. Wykazała się ona ogromną wiedzą dotyczącą życia i tragicznej śmierci Patrona swojej szkoły, zaskakując nią nawet członków komisji konkursowej.                                                                                                                                       

"Czwórka" nagrodzona teatrem

We wtorek 23 kwietnia do Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku zawitał teatr. Uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. "Misja Leon Kameleon" w wykonaniu aktorów teatru "Frajda" z Torunia. Spektakl był nagrodą za zdobycie przez szkołę V miejsca w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ph. "Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły". Organizatorem akcji była Fundacja WWF, a honorowy patronat nad nią objęły Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem kampanii była zmiana postaw społecznych poprzez podniesienie świadomości i wiedzy uczniów szkół podstawowych na temat problemu ginących gatunków zwierząt, wpływu działalności człowieka na świat przyrody oraz zmniejszenie zapotrzebowania na egzotyczne gatunki zwierząt trzymane w warunkach domowych. Zadania jakie przed uczniami "Czwórki" postawił organizator realizowane były na różne sposoby. Uczniowie poszukiwali, selekcjonowali i prezentowali informacje o zagrożonych wyginięciem gatunkach zwierząt, wykonywali na ich temat ulotki, plakaty, prezentacje multimedialne, mini słowniki obrazkowe i albumy. Brali też udział w konkursach o tematyce przyrodniczej, a podczas festynu rodzinnego w wykonanych przez siebie maskach zwierząt rozdawali ulotki, broszury i komiksy przybyłym na festyn rodzicom, młodszym dzieciom oraz zaproszonym gościom. Samorząd Uczniowski zorganizował dla klas IV-VI debatę pod hasłem "Pozwólmy zwierzętom żyć, tam gdzie się urodziły". Efektem tych i innych działań było zajęcie przez "Czwórkę" V miejsca w projekcie. Nagrodą za to był przyjazd i występ teatru dla dzieci. Spektakl "Misja Leon Kameleon" w ciekawy i przystępny sposób opowiadał historię sympatycznych zwierząt z gatunków zagrożonych wyginięciem. Przedstawiając ich los, uczył dzieci troski o środowisko znikające z naszej planety. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało, o czym świadczyło wielkie zainteresowanie, z jakim śledziły losy bohaterów oraz burza oklasków, jakim nagrodziły aktorów na zakończenie spektaklu.              

Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, które obchodzimy 22 kwietnia. W tym dniu uczniowie klas I-III pracowali pod hasłem "Na ratunek Ziemi". Uczniowie klas pierwszych ustalali sposoby dbania o naszą planetę i sposoby jej ratowania. Redagowali ogłoszenia zachęcające do segregacji śmieci. Wykonywali kompozycję plastyczną  z makulatury. Uczniowie klas drugich odszyfrowywali ekologiczne hasła. Redagowali w imieniu Ziemi wezwania do Ziemian. Wykonali instrumenty perkusyjne z odpadów: puszek, butelek, worków foliowych, pudełek. Tworzyli akompaniament do piosenki ekologia. Wykonali eksperyment czystości powietrza w pobliżu swych domów i szkoły. Uczniowie klas trzecich poznali rady zajączka Marchewki. Układali hasła i piktogramy dotyczące oszczędzania wody, energii, segregowania śmieci. Wykonywali doświadczenia dotyczące ochrony środowiska. Podsumowaniem podjętych działań były konkursy ekologiczne, w których uczniowie mieli okazję sprawdzić zdobyte wiadomości. Najlepszymi ekologami okazali się: Szymon Ostrowski (1A), Patrycja Szewczyk (1B), Kacper Mruk (1C), Hubert Maciejewski (2A), Dominika Zieniewicz (2B), Karolina Gajewska (2C), Zuzanna Arent (3A), Mikołaj Antczak (3B), Paweł Tomaszczyk (3C).

Obchody Szkolnego Tygodnia Zdrowia

Tradycyjnie już od kilku lat obchodzimy w naszej placówce Szkolny Tydzień Zdrowia. W bieżącym roku szkolnym przypadł on w dniach od 15-19 kwietnia. W okresie poprzedzającym Tydzień Zdrowia szkolni koordynatorzy przy akceptacji grona pedagogicznego zaplanowali harmonogram działań zajęć dla poszczególnych klas. Zamieszczono go do wglądu na szkolnej gazetce, ogólnodostępnej całej społeczności szkolnej wśród innych informacji związanych ze Szkolnym Tygodniem Zdrowia. Uczniowie z klas IV-VI oglądali na lekcjach wychowawczych prezentację multimedialną dotyczącą zarażeń meningokokowych. Wykonywali następnie albumy na temat 5 złotych zasad w profilaktyce meningokokowej. Wypełniali też ankiety dotyczące tego problemu. Jeden dzień z Tygodnia Zdrowia przebiegał pod hasłem "Marchewkowy zawrót głowy". Uczniowie w tym dniu spożywali wspólnie marchewki, soki marchwiowe i napoje. Degustacja ta była pretekstem do rozmów na temat wartości odżywczych marchwi i znaczenia zawartych w niej witamin. Jedna z klas pierwszych (klasa 1B) przygotowała surówki z warzyw i owoców z przewagą zawartości w nich marchewek. W kolejnym dniu przygotowano atrakcje dla pierwszaków. W stołówce szkolnej odbyły się zajęcia pod hasłem "Porcja zdrowia dla pierwszaka". Przeprowadziły je pedagog przy współpracy pielęgniarki szkolnej. Dzieci na podstawie pogadanki i konkursów dowiedziały się, że w danym kolorze owoców i warzyw kryją się poszczególne witaminy. Degustowały soki, nektary owocowe i warzywne oraz surówki przygotowane przez szefa kuchni. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs układania na czas puzzli z owocami i warzywami. Nauczyciele klas II i III przygotowali zajęcia pod hasłem "Wiem co jem". Uczniowie odczytywali z etykiet skład produktów żywnościowych w celu przekonania się, po które produkty spośród mnogości oferowanych w sklepach warto sięgać, ponieważ są zdrowe. Klasa 2A umiliła ten tydzień przedstawieniem teatralnym "Rzepka". Widzami były dzieci z klas pierwszych wraz z wychowawcami, dyrekcją oraz koordynatorami ds. promocji zdrowia. W ciągu Tygodnia Zdrowia wszystkim chętnym umożliwiono podczas przerw ćwiczenia przy muzyce na sali gimnastycznej oraz boisku szkolnym. Ćwiczenia te odbywały się pod kierunkiem jednej z nauczycielek wychowania fizycznego i wspierających ją uczniów z klas starszych. Ważnym przedsięwzięciem było rozstrzygnięcie konkursu na logo szkoły promującej zdrowie. Będzie ono od tej pory znakiem rozpoznawczym dalszych działań i dokumentów "zdrowotnych" w naszej szkole. Szkolny Tydzień Zdrowia przebiegał bez zakłóceń. Charakteryzowała go różnorodność działań, miła atmosfera i wzajemna współpraca.                                                                                           

Internetowy Teatr w "Czwórce"

19 kwietnia uczniowie klas V naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w projekcie edukacyjnym "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Jest to nowatorska inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię, jako sposób dotarcia ze sztuką do młodych widzów. Po raz pierwszy dzieci mogły obejrzeć na żywo spektakl teatralny transmitowany przez Internet. "Dziadek do orzechów” to widowisko baletowe przygotowane przez Kielecki Teatr Tańca. Była to nowoczesna interpretacja zespołu modern jazzowego w choreografii autorstwa Elżbiety i Grzegorza Pańtaków do muzyki klasycznej Piotra Czajkowskiego. Przedstawienie obejrzała 30-tysięczna widownia z 350 szkół w całym kraju, w tym również uczniowie "Czwórki". Podczas spektaklu widzowie wraz z bohaterami przebywali w krainie wyobraźni, do której przeniosły ich przepiękna muzyka, taniec, niezwykła scenografia i oryginalne kostiumy. Akcja toczyła się w galerii handlowej - miejscu często odwiedzanym przez współczesnego widza. Obejrzane przez nas widowisko na żywo było doskonałą okazją do obcowania ze sztuką.
Z niecierpliwością będziemy oczekiwać następnej propozycji Internetowego Teatru Telewizji Polskiej.
                                                                                 

Sukces w eliminacjach gminnych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy BRD

16 kwietnia 2013 r. odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Spośród trzech szkół podstawowych z terenu miasta Turku najlepszą okazała się drużyna naszej szkoły w składzie: Jakub Bartosik (4A), Kacper Krzyżostaniak (4A), Mateusz Gil (6A). Chłopcy zajęli kolejne II, III i IV miejsce w teście wiedzy z zakresu ruchu drogowego, a po przeprowadzeniu sprawdzianu umiejętności poruszania się rowerem po torze przeszkód drużyna naszej szkoły zajęła I miejsce w klasyfikacji zespołowej. W związku z powyższym Szkoła Podstawowa nr 4 w Turku będzie reprezentowała Gminę Miejską Turek w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 26 kwietnia w Przykonie. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie "Czwórki" już po raz drugi będą reprezentować Gminę Miejską Turek w eliminacjach powiatowych, również dwukrotnie reprezentowali powiat turecki w eliminacjach wojewódzkich Turnieju Wiedzy BRD. W skład drużyny wchodzą dwaj uczniowie klas czwartych, co świadczy o bardzo wysokim poziomie wiedzy i umiejętności z zakresu wychowania komunikacyjnego oraz o dużym zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców w edukację komunikacyjną najmłodszych. Opiekunami drużyny są nauczyciele wychowania komunikacyjnego: Małgorzata Kornacka i Zbigniew Zieliński.                                                                                                                 

II Powiatowa Konferencja Szkół Promujących Zdrowie

W dniu 11 kwietnia w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku odbyła się II Powiatowa Konferencja Szkół Promujących Zdrowie ph. "Zdrowie na talerzu". Na uroczystość zaproszono władze miejskie, przedstawicieli SANEPID-u oraz szkół i placówek oświatowych z terenu miasta i powiatu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele szkół, które tak jak nasza posiadają już certyfikat przynależności do wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz szkół, które dopiero o taki certyfikat się ubiegają. Szkołę Podstawową nr 4 reprezentowała pani dyrektor Maria Kukulska, szkolni koordynatorzy ds. promocji zdrowia: Iwona Urbaniak i Dorota Gaj oraz 4-osobowa grupa uczniów. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną, na którą składały się dwie piosenki o zdrowiu - "Rowerowa piosenka" w wykonaniu Aleksandry Pawlak i "Zachowaj zdrowie" w wykonaniu Natalii Bartczak oraz utwór "Chory doktor" jako parafraza wiersza Stanisława Jachowicza "Chory kotek" w wykonaniu Wiktorii Kowalczyk i Michaliny Chłodnickiej. Miłym przerywnikiem była konsumpcja zdrowej żywności. W części konkursowej ocenie jury poddane zostały prace plastyczne "piramidy żywieniowe". Piramida zaprezentowana przez naszą szkołę wyróżniała się znacznymi walorami artystycznymi i estetycznym, co pozwoli w przyszłości na jej wielokrotne wykorzystanie w charakterze pomocy dydaktycznej. Udział w konferencji był kolejnym doświadczeniem na ścieżce promocji zdrowia i doskonałą okazją do integracji szkół promujących zdrowie.        

Obchody Światowego Dnia Zdrowia

Przewodnim motywem Światowego Dnia Zdrowia przypadającego na dzień 7 kwietnia było nadciśnienie tętnicze. Hasło tegorocznej kampanii brzmiało "Zdrowe bicie serca, prawidłowe ciśnienie krwi". Aby przybliżyć dzieciom i całej społeczności szkolnej wagę problemu nadciśnienia podjęliśmy liczne działania:
* Na korytarzu szkolnym wystawiliśmy gazetkę informacyjną na powyższy temat, wykorzystując miedzy innymi materiały pozyskane z SANEPID-u, z Internetu oraz z gazet i broszur dostępnych w aptekach na terenie naszego miasta.
Pielęgniarka szkolna mierzyła ciśnienie uczniom klas piątych oraz opiekunom przyprowadzającym do szkoły dzieci z klas młodszych.
Uczniowie klas starszych przy pomocy nauczycieli opracowali ulotkę skierowaną do rodziców na temat zapobiegania i walki z nadciśnieniem tętniczym.
Wszyscy wychowawcy przeprowadzili pedagogizację rodziców nt. "Zdrowe bicie serca" podczas zebrań z rodzicami.
Działania te odbierane były z zainteresowaniem, a ich zasięg był wystarczający, by stwierdzić, że temat nie uszedł niczyjej uwadze.
                                    
                                                                                                        Ulotka dla rodziców 1        Ulotka dla rodziców 1

Kolejny sukces trzecioklasisty z "Czwórki"

Dnia 8 stycznia, już po raz drugi w naszej szkole, odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy OLIMPUSEK z języka angielskiego skierowana do uczniów klas I-III. W tegorocznej edycji brało udział 4384 drugoklasistów, a wśród nich Hubert Maciejewski (2A). Z wielką przyjemnością informujemy o kolejnym już sukcesie wychowanka "Czwórki", który zajął III miejsce w Polsce, zdobywając 205/210 punktów. Pragniemy przypomnieć, iż w roku ubiegłym Hubert uzyskał maksymalną ilość punktów, zajmując I miejsce wśród 2167 uczestników z całego kraju. Bardzo serdecznie gratulujemy Hubertowi uzyskania tytułu laureata, wykazania się ogromną wiedzą, determinacją i zapałem, jednocześnie życząc kolejnych sukcesów. Gorące podziękowania kierujemy również dla rodziców ucznia, którzy są przykładem, że wspólnym wysiłkiem, pracą i porozumieniem można osiągnąć wytyczone cele dydaktyczne i wychowawcze.                                                    

Już po sprawdzianie

72 uczniów naszej szkoły pisało 4 kwietnia sprawdzian szóstoklasisty. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Szóstoklasiści wykazali się swoją wiedzą i umiejętnościami zdobytymi przez sześć lat nauki w zakresie pisania, czytania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystania wiedzy w praktyce. Do zdobycia było maksymalnie 40 punktów. Wyniki znane będą w czerwcu. Drodzy szóstoklasiści, pierwszy, ważny egzamin w Swoim życiu macie już za sobą. Trzymamy za Was kciuki i życzymy jak najlepszych wyników.                                                                                           

Czołowe miejsca "Czwórki" w Międzypowiatowym Konkursie "Strony rodzinne piękniejsze niż inne"

W Izbie Regionalnej Ziemi Uniejowskiej odbyło się podsumowanie IX Międzypowiatowego Konkursu „Strony rodzinne piękniejsze niż inne”. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem "W zimowej szacie". Honorowy patronat sprawowali Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Polak, Burmistrz Miasta Uniejów, Burmistrz Miasta Turek, Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa oraz Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole. Czołowe miejsca w tym konkursie i liczne nagrody zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku. W najmłodszej kategorii wiekowej klas I-III Szymon Przekoracki (1B) zajął I miejsce za fotografię, natomiast  Patrycj Szewczyk (1B) zajęła I miejsce za folder turystyczny. W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych "folder turystyczny" Martyna Kolańska (4A) zajęła I miejsce, a Martyna Laskowska (5B) zajęła III miejsce. Dodatkową nagrodą dla laureatów konkursu jest wycieczka do Łodzi śladami Juliana Tuwima, która odbędzie się 26 kwietnia.                                                                                                                                                      

Apel Laureata dla uczniów klas I-III

3 kwietnia odbył się apel, na którym podsumowano sukcesy uczniów klas I-III. Apel rozpoczęto od relacji z podsumowań konkursów pozaszkolnych. W dalszej części poznaliśmy laureatów konkursów szkolnych. Pani dyrektor Maria Kukulska wyraziła swoje zadowolenie z odniesionych przez uczniów sukcesów oraz zachęciła ich do dalszej owocnej pracy. Społeczność szkolna nagrodziła gromkimi brawami swoich kolegów i koleżanki. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
                                                                                                                                                                                        

Są już wyniki OLIMPUSKA z języka angielskiego

Jak już pisaliśmy uczniowie naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUSEK z języka angielskiego skierowanej do uczniów klas I-III. W tym roku nie tylko w naszej szkole, ale i w całym kraju znacznie wzrosła liczba uczestników Olimpiady. W zmaganiach wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów z całego kraju (w roku 2012 było ich niewiele ponad 6 tysięcy). Na poziomie klas pierwszych udział wzięło 1792 uczniów, z klas drugich 4384 uczniów, z klas trzecich 5040 uczniów. Najlepszym w szkole okazał się uczeń klasy 2A - Hubert Maciejewski, który zajął III miejsce w kraju (uzyskał 205 / 210 pkt.). Otrzymał dyplom laureata oraz wspaniałą nagrodę książkową. Wśród 16 pierwszoklasistów z naszej szkoły najlepszymi byli Anna Ziętek i Filip Kaźmierczak (1B), którzy zdobyli 200 pkt., zajmując tym samym VI miejsce w Polsce. Wraz z nimi dyplomy laureata odebrali również: Szymon Ostrowski (1A), który zajął XI miejsce, Wiktor Walczykowski (1B) - XIII miejsce, Julia Zielonka (1A) - XIV miejsce, oraz Gabriela Pastuszka (1B) za miejsce XV. W klasach trzecich najlepszą okazała się Julia Janowska (3B), która otrzymała dyplom laureata za zajęcie XIII miejsca. Dyplomy uznania otrzymali: klasa I: Szymon Przekoracki (1B), Oliwia Warach (1B), Adam Kukulski (1B), Anastazja Obarek (1A), Michał Stefaniak (1C), Denis Dąbkowski (1C), Maja Grobelska (1B), Bartosz Dąbek (1A), Jakub Kozanowski (1A), Filip Adamek (1A); klasa II: Katarzyna Perlińska (2A), Alicja Młynarczyk (2A), Gabriela Miszczak (2A), Aleksandra Pawlak (2B), Martyna Mokrowiecka (2A), Aleksandra Szelągowska (2B), Marika Borowiak (2A), Dawid Nawrocki (2A), Abigaile Chmielewska (2C), Konrad Mory (2B), Kinga Kupińska (2C); klasa III: Maciej Kmieciak (3B), Kinga Piskuła (3B), Mateusz Kowalczyk (3B), Aleksandra Ziętek (3B), Natalia Lament (3C), Sara Buchali (3C), Sandra Banaszczyk (3A), Miłosz Łukasik (3B), Gabriela Wereta (3A). Wszyscy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności, a ich wyniki w większości uplasowały się powyżej średniej krajowej. Uczniowie przygotowali się do olimpiady pod kierunkiem Katarzyny Walaszczyk. Serdecznie gratulujemy rezultatów i życzymy dalszych sukcesów.              

Wyróżnienie uczennicy z SP4 w Turku w konkursie recytatorskim w Strzałkowie

22 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzałkowie odbył się finał Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa...". Nasza uczennica Gabrysia Miszczak (2A) za wspaniałą recytację wiersza Doroty Gellner pt. "Bajeczka" otrzymała wyróżnienie. Jury jednogłośnie uznało poziom tegorocznego konkursu za wyjątkowo wysoki i wyrównany, co dodatkowo podnosi rangę osiągnięcia małej recytatorki. Gratulujemy i życzymy Gabrysi dalszych sukcesów.      

Klasy I-III powitały wiosnę

Pomimo zimowej aury jaka panowała za oknem wszyscy uczniowie klas I-III z radością świętowali nadejście wiosny. Na korytarzach pojawili się w wiosennych strojach. Przeważał kolor zielony, który przypominał, że wiosna tuż tuż. Wszystkim znudziła się mroźna zima, więc chętnie przystąpili do wykonywania wiosennych prac, a były to wiosenne witraże, kwiaty, plakaty. Odbył się konkurs wiosennych strojów. Wiosenny nastrój sprawił, że uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki, zagadki i rebusy.                                                                                                                

"Stań po zielonej stronie mocy"

Za tym intrygującym i nieco tajemniczym hasłem kryje się akcja ekologiczno-edukacyjna obejmująca swoim zasięgiem szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie z terenu województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego. Organizatorem projektu jest Slim Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim. Akcja ma na celu prowadzenie działań ekologicznych i informacyjnych z zakresu selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu, dawanie dobrego przykładu poprzez propagowanie właściwych zachowań w gospodarce odpadami oraz wprowadzenie elementu zdrowej rywalizacji opartej na zabawie. Prowadzona jest w formie konkursu i polega na zbieraniu zużytych płyt CD lub DVD, opakowań po płytach, telefonów komórkowych, ładowarek do telefonu oraz baterii. Nasza szkoła przystąpiła do tego projektu od lutego 2013 r. Poszczególne klasy rywalizują ze sobą przez cały rok, natomiast punkty podliczane są co tydzień. Uczniowie mają okazję śledzić aktualne wyniki konkursu na specjalnym monitorze zamontowanym na szkolnym korytarzu. Jest o co walczyć, bowiem organizatorzy przewidują cenne nagrody dla najlepszej klasy i najlepszej szkoły w powiecie i województwie. Obecnie nasza szkoła  zajmuje I miejsce w powiecie turkowskim, najlepszą klasą w powiecie jest klasa 2A z naszej szkoły. Nasza szkoła przoduje również w konkursach tygodniowych: klasa 4A otrzymała nagrodę tygodnia w konkursie "Wielkanocny koszyk - czyli znajdź zająca… zanim on Cię znajdzie" za zdobycie największej ilości punktów w powiecie. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani kolorowymi maskotkami, breloczkami oraz magnesami, co sprawiło im wiele radości. Na wynik ten pracowała cała klasa, jednak największą satysfakcję miał Kamil Walczykowski, który w tym właśnie tygodniu zebrał 1640 baterii. Rywalizacja trwa, bowiem akcja zakończy się 23 czerwca 2013 r. Tak więc, dla dobra nas samych i naszego środowiska, bawmy się i zbierajmy odpady, które zostaną wykorzystane w pożyteczny sposób.                                               

Dzień Wiosny

Jak co roku w naszej szkole, zgodnie z tradycją, uroczyście świętujemy nadejście wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Młodzież naszej szkoły pokazała, że to szczególne święto można spędzić inaczej. W radosnych nastrojach uczniowie "wyszli z ławek", by bawić się wspólnie z nauczycielami. Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski oraz współpracujących z nim nauczycieli. Świętowanie rozpoczęło się od spotkania się z wychowawcami w klasach i przygotowania prac plastycznych pod tytułem "Zwiastuny wiosny". Następnie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się prezentacja plakatów w wykonaniu uczniów klas IV i V. Wybrano najładniejszy, który należał do klasy 4A. Uczniowie klas VI przybyli tego dnia we wcześniej ustalonych kolorowych strojach. Wykazali się dużą pomysłowością, gdyż dla nich przygotowany był konkurs na przebranie ph. "Wiosenna para". Tutaj bezkonkurencyjni okazali się Daria Jurkiewicz i Igor Królikowski (6A), którzy otrzymali najwięcej braw publiczności. Najciekawsza część imprezy, na którą czekali wszyscy, rozpoczęła się tuż po konkursach. Były to kalambury, w których brali udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Wytworzyła się szczególna atmosfera. Wszyscy chętnie włączali się do wspólnej zabawy. Zgromadzeni na sali gorącymi okrzykami dopingowali swych kolegów i radośnie wyrażali swój entuzjazm. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przewidzianych obchodami święta wiosny.                                                 

Konkurs ph. "Najpiękniejsza marzanna"

21 marca w MDK zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie ph. "Najpiękniejsza Marzanna". Inwencja twórcza uczniów naszej szkoły nie zna granic, o czym świadczą pomysłowość i świetne wykonanie Marzanny. Najładniejsze zostały docenione przez jury konkursowe i nagrodzone. Z naszej szkoły nagrodę otrzymało rodzeństwo Martyna Mokrowiecka (2A) i Maksymilian Mokrowiecki (3C). Wyróżnienia trafiły do: Gabrieli Miszczak, Katarzyny Perlińskiej, Alicji Młynarczyk, Niny Siwczyńskiej (2A). Wszystkim gratulujemy i miejmy nadzieję, że te wspaniałe Marzanny odstraszą zimę, która w tym roku dała nam się we znaki.                                                                                                                                                                                           

Podwójny sukces w konkursie recytatorskim

13 marca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku odbył się VI Powiatowy Konkurs Poezji Obcojęzycznej. Naszą szkołę reprezentowały: Klaudia Majcherek (4B) i Wiktoria Kowalczyk (6B), recytowały wybrane przez siebie wiersze w języku angielskim. W konkursie brało udział 23 uczniów. W kategorii anglojęzycznej Klaudia zajęła pierwsze a Wiktoria trzecie miejsce. Do konkursu przygotowali je Maciej Sobolewski i Paweł Grzelak.                            

Dzień Kobiet w naszej szkole

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy 2A (językowej) przygotowali część artystyczną po polsku, niemiecku i angielsku. Czuwały nad tym panie: J. Osińska, E. Muszyńska, K. Walaszczyk. Oprócz życzeń Panie wysłuchały piosenek i wierszy oraz zobaczyły kolorowy pokaz mody ph. "Kobiety świata". Dzieci zaprezentowały się w strojach pochodzących z różnych krajów świata. Uczniowie z kółka tanecznego pod kierunkiem pani B. Kaczmarek zadedykowali Paniom ciekawy układ tańca współczesnego. Pod koniec uroczystości przybył do naszej szkoły… Charlie Chaplin, który wręczył Paniom bukiet kwiatów, a dziewczynki poczęstował cukierkami.
                                                                                                                                                                                        

Konkurs recytatorski "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa”

6 marca 2013 roku w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyły się eliminacje powiatowe konkursu recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa". Z naszej szkoły na ten szczebel zakwalifikowały się dwie uczennice. W kategorii klas IV-VI Wiktoria Kowalczyk (6B) i Gabriela Miszczak (2A) w kategorii klas I-III. Poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego tym bardziej ucieszył nas fakt, iż nasza młodsza uczennica Gabrysia Miszczak, która rozpoczęła naukę szkolną jako sześciolatek została laureatką konkursu, kwalifikując się tym samym do finału, który odbędzie się w Strzałkowie. Sukcesem Gabrysi cieszyła się cała jej klasa, która z wielkim zaangażowaniem kibicowała na widowni podczas konkursu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                                                  

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM "OWOCE W SZKOLE"

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie "Owoce w szkole" skierowanym do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego celem jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych. Program został uruchomiony w roku szkolnym 2009/2010 przez Komisję Europejską, przystąpiła do niego również Polska. Finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%). Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Zarówno warzywa, jak i owoce to nie tylko cenne źródło wszelkiego rodzaju witamin, ale również niezwykle bogata baza składników odżywczych, które często biorą bardzo ważny udział w procesach, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. I właśnie dlatego tak istotną sprawą jest przygotowywanie posiłków w taki sposób, aby były one bogate zarówno w warzywa, jak i owoce. Wartość odżywczą, której w żaden sposób nie da się przecenić, posiadają warzywa, które są dostępne na rynku przez cały rok. Warto zaznaczyć, że składniki odżywcze często biorą aktywny udział w odbudowie komórek czy też procesach metabolicznych. Owoce z kolei posiadają właściwości ochronne organizmu, czyli na przykład nie pozwalają na rozmnażanie bakterii czy wirusów. Dostawcą owoców i warzyw dla naszej szkoły jest Przedsiębiorstwo Handlowe "MAJA" Jana Banasika z Konina.                    

Wycieczka do Łodzi

4 marca uczniowie klas 1B i 2A pojechali na wycieczkę do teatru lalkowego "Arlekin" w Łodzi na przedstawienie pt. "Złodziej czasu". Przedstawienie było częścią programu nauczania realizowanego przez uczniów ph. "Poznajemy teatr". Wspaniała scenografia, kukiełki, marionetki, rekwizyty i gra aktorów zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Wszystko o czym uczyły się na zajęciach mogły na żywo zobaczyć, dotknąć w teatrze. Po przedstawieniu dzieci pojechały do "Kinder planety" gdzie bawiły się w labiryncie kulkowym, skakały na trampolinach, jeździły samochodzikami, wspinały się na ściance wspinaczkowej. Do domu wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i przeżyć.                                                                                                                                             

Pasowanie na czytelnika

1 marca w bibliotece szkolnej odbyła się ważna uroczystość. W tym dniu uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Zanim pierwszoklasiści otrzymali Dyplomy Pasowania będące oznaką przynależności do grona czytelników, obejrzeli inscenizację pt. "Z wizytą w szkolnej bibliotece". Młodzi aktorzy z wdziękiem wcielili się w role bajkowych postaci, które opowiadały o korzyściach płynących z czytania książek, zachęcając tym samym do wypożyczania książek z biblioteki. Dodatkowe wrażenia zapewniły widzom bajeczne stroje, w których wystąpili uczniowie. Następnie bibliotekarki szkolne dokonały pasowania, a uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę, w której obiecali godnie sprawować obowiązki czytelnika biblioteki szkolnej. Po uroczystym pasowaniu każdy uczeń samodzielnie wypożyczył swoją pierwszą książkę. Od biblioteki w prezencie wszyscy pierwszoklasiści otrzymali Dyplomy Pasowania, zakładki do książek wykonane przez uczniów klas starszych oraz listy skierowane do rodziców promujące akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Na koniec pierwszoklasiści uczestniczyli w głośnym czytaniu wierszach znanych polskich poetów dla dzieci przez uczennice należące do Koła Miłośników Biblioteki. Uśmiechnięte twarze opuszczających progi biblioteki pierwszaków były dowodem, że uroczystość była udana. Od tej chwili pierwszoklasiści są stałymi bywalcami szkolnej biblioteki.                                                                                                                                                                        

"Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…"

18 lutego został przeprowadzony szkolny etap konkursu recytatorskiego. Wzięło w nim udział 28 uczestników z klas I-III. Troje z nich zakwalifikowało się do eliminacji miejskich. Są to: Gabriela Miszczak (2A), Aleksandra Pawlak (2B), Wiktoria Dembińska (1A). Komisja doceniła umiejętności recytatorskie Gabrieli Miszczak, kwalifikując ją do eliminacji gminnych, które odbędą się 6 marca 2013 roku. Na poziomie klas IV-VI naszą szkołę reprezentowały uczennice: Martyna Kolańska (4A), Wiktoria Górska (4A), Wiktoria Kowalczyk (6B), która przeszła do etapu gminnego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.                     

Język angielski metodą "projektu"

Nowa podstawa programowa stawia przed szkołą zadanie rozwijania umiejętności i postaw, warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Skuteczną metodą kształcenia kompetencji, wyzwalania twórczej aktywności w uczniach jest metoda projektu edukacyjnego. To działanie o charakterze innowacyjnym, którego podjęła się nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Walaszczyk wraz z uczniami klasy 6C. Jest to systematyczne przedsięwzięcie prowadzone przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela, na które składają się planowanie, wykonanie i publiczna prezentacja osiągniętych efektów. Po zapoznaniu się z celami, przebiegiem i etapem końcowym metody "projektu" uczniowie wspólnie dokonali wyboru tematu, a był nim: "OXFORD - uncommon city" ("OXFORD - miasto niezwykłe"). Następnie zajęli się przygotowaniami, które polegały na wyodrębnieniu zagadnień związanych z tematem oraz podziałem na zespoły zajmujące się nimi, wspólnym opracowaniu instrukcji do projektu, która zawierała cele i standardy, jakie powinien spełniać projekt oraz ustaleniu podziału zadań w poszczególnych zespołach. Według tych założeń uczniowie samodzielnie zrealizowali przedsięwzięcie, dokonali wyboru źródeł wiadomości, zebrali i opracowali informacje potrzebne do jego wykonania oraz zadecydowali o sposobie prezentacji swojej pracy. Metoda ta jest niezawodnym sposobem na rozwój umiejętności kreatywnego myślenia, pracy w grupie, zwiększenie motywacji uczniów. Po zrealizowaniu "projektu" uczniowie zaprosili swoje koleżanki i kolegów z klasy 4B oraz 6C i przedstawili jego efekty w formie prezentacji multimedialnej połączonej z wykładem oraz pokazem krótkiego filmiku. Zaproszeni goście uzyskali podstawowe informacje o mieście Oxford, zapoznali się z systemem szkolnictwa, poznali historię Uniwersytetu Oksfordzkiego, dowiedzieli się o atrakcjach turystycznych tego miasta oraz na czym polegają słynne regaty wioślarskie. Uczniowie przygotowali prezentację swojej pracy w taki sposób, aby uczestniczyli w niej wszyscy. Poprzez rozwiązywanie krótkich zadań, jak np. dobór słówek do hasła "university", podpis obrazków, także zaproszeni uczniowie brali czynny udział w lekcji. Zdobyte przez nich wiadomości zostały poddane ocenie, na którą składał się wynik uzyskany po rozwiązaniu quizu wiedzy dotyczącego miasta Oxford, gdzie każda poprawna odpowiedź punktowana była cukierkiem. Okazało się, że prezentacja bardzo się podobała, a zaangażowanie oraz ogromny wysiłek włożony w realizację całego przedsięwzięcia został wysoko oceniony przez uczestników zajęć. Praca metodą projektu to dla uczniów i nauczyciela wspaniała przygoda, którą warto propagować, gdyż uczenie się poprzez działanie ma wielką wartość.                                

Walentynkowa niespodzianka

W tradycję naszej szkoły wpisało się coroczne organizowanie akcji ph. "Zabawki dla przedszkolaków". Koordynatorami tego przedsięwzięcia są Jolanta Szczap oraz Małgorzata Kociołek. W polskiej kulturze dzień św. Walentego obchodzony jest szczególnie uroczyście. Obchodom święta towarzyszy atmosfera życzliwości, przyjaźni i serdeczności. W tym "ciepłym" dniu obdarowujemy innych drobnymi upominkami. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali walentynkową niespodziankę w postaci zabawek, które wręczyli dzieciom zaprzyjaźnionej grupy przedszkolnej z "Bajkowego Przedszkola". Spotkaniu towarzyszyły wspólna zabawa i śpiew. Humory dopisywały i wszyscy świetnie się bawili.                                                                                                                                         

Dzień Bezpiecznego Internetu

8 lutego w naszej szkole po raz kolejny obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Szkoła od kilku lat jako jedyna szkoła podstawowa w Turku posiada Certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu, dlatego też systematycznie podejmowane są działania zmierzające do promocji bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu. Tegorocznym hasłem obchodów było "Surfuję - Respektuję". Na stronie szkoły umieszczony był baner informujący o DBI. Do obchodów uczniowie przygotowywali się już wcześniej, wykonując plakaty promujące bezpieczne korzystanie z Internetu. We wszystkich klasach prowadzone były zajęcia profilaktyczne, których celem było uświadomienie dzieciom problemu zagrożeń czyhających w wirtualnym świecie. Przyprowadzono również konkurs na prezentację multimedialną dla klas VI ph. "Moje pr@wa i obowiązki w Internecie": I miejsce - Jakub Hombek (6C), II miejsce - Klaudia Człapa (6B), III miejsce - Paula Fret (6A), IV miejsce - Wiktoria Kowalczyk (6B). Do szkolnej akcji propagującej bezpieczeństwo w Internecie włączyła się również Policja. Asp. sztab. Piotr Kąciak i sier. sztab. Maciej Boczek przeprowadzili w tym dniu prelekcję dla klas IV-VI na temat praw i obowiązków w szkole i poza nią, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo w Internecie. Prelekcja poprzedzona została inscenizacją profilaktyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Policjanci byli również uczestnikami debaty z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego ph. "Pomyśl zanim wrzucisz". Wspólnie dyskutowano na temat praw i obowiązków respektowanych przez internautów.                                                                                                                                                              

"Czwórka" najlepsza w Ogólnopolskim Turniej Wiedzy Pożarniczej Szkół Podstawowych

2 lutego 2013 roku w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Turniej został rozegrany w trzech kategoriach wiekowych. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie naszej szkoły, zajmując czołowe lokaty. I miejsce i prawo występu w eliminacjach powiatowych zajęła Julia Lament, III miejsce wywalczyła Klaudia Człapa, a tuż za podium uplasowały się Aleksandra Straszewska oraz Agata Straszewska. Agata Straszewska była najmłodszą uczestniczką eliminacji miejskich. Eliminacje powiatowe odbędą się 16 marca w Kawęczynie. Zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszych zmaganiach konkursowych.                                                                                

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka, które obchodzimy 21 i 22 stycznia, należą do najwspanialszych świąt rodzinnych. W roku szkolnym 2012/2013 te świąteczne dni wypadły w czasie ferii zimowych, dlatego też uczniowie klasy 1B wraz z wychowawczynią Anną Haładyn zaprosili swoich dziadków na trochę spóźnione, ale uroczyste spotkanie po feriach. Dzieci swe uczucia do dziadków wyraziły w wierszach, piosenkach i tańcu. Dziękowały im za miłość, troskę, wsparcie, pomoc, a przede wszystkim za czas i wspaniałe chwile spędzone właśnie z nimi. Licznie przybyłym babciom i dziadkom występ ich wnucząt bardzo się podobał, o czym mogły świadczyć gromkie brawa i uśmiech na twarzach. Niespodziankom nie było końca. Przy pięknie udekorowanych stołach goście zostali poczęstowani słodkimi wypiekami. Były również konkursy "Bardzo dobrze znam swoją babcię i swojego dziadka", "Babciu, Dziadku rozpoznaj się". Wszyscy wspaniale się bawili. Były to bardzo przyjemne chwile.                                                                                                                                               

Zabawa choinkowa

Dnia 9 stycznia odbyła się w szkole zabawa karnawałowa. Uczniowie klas IV-VI bawili się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, tworząc za namowa didżeja większe i mniejsze kółka, pociągi i wężyki. Do zabawy włączyli się również dorośli, rodzice i nauczyciele, gdyż pomysłowo dobrany przez prowadzącego repertuar zachęcał do pląsów wszystkich uczestników imprezy. Przerwy między tańcami uczniowie spędzali w klasach, gdzie rodzice przygotowali dla nich słodki poczęstunek. Było ciasto, owoce, cukierki, napoje, a nawet pizza. Każdy uczeń otrzymał również bogatą paczkę ze słodyczami, które mógł zabrać do domu. Zabawa zakończyła się o godzinie 21.00. Jej uczestnicy z żalem opuszczali budynek szkoły, ponieważ bawili się naprawdę świetnie. Pocieszała ich jedynie myśl, że za rok znów się na takiej imprezie spotkają. A rok minie szybko…                                                                                                                            

Apel Laureata 2012/13 - I półrocze

Tuż po feriach, 29 stycznia, zorganizowano Apel Laureata, aby podsumować osiągnięcia uczniów naszej szkoły w konkursach szkolnych, olimpiadach pozaszkolnych i zawodach sportowych. Apel rozpoczęto od relacji z imprez przeprowadzonych na terenie naszej szkoły w I półroczu nauki. W dalszej części uroczystości poznaliśmy stypendystów oraz laureatów konkursów przedmiotowych. Na pochwałę zasługuje również liczna grupa sportowców "Czwórki", która godnie reprezentuje naszą szkołę podczas zawodów sportowych na terenie miasta, powiatu, a nawet województwa. Pani dyrektor Maria Kukulska wyraziła swoje zadowolenie z odniesionych przez uczniów sukcesów oraz zachęciła do dalszej owocnej pracy. Społeczność szkolna nagrodziła swoich kolegów gromkimi brawami. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy oraz życzymy zapału do pracy w II semestrze nauki.                                  

Andersen w baśniach zimowych

10 stycznia 2013 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas III. Każdą klasę reprezentowała 4-osobowa drużyna. Warunkiem uczestnictwa w konkursie była znajomość baśni: Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami, Bałwan ze śniegu, Choinka. Poziom przygotowania uczniów do konkursu był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego też wyłonienie zwycięzcy było bardzo trudne. I miejsce ex aequo - Julia Jasnowska, Kinga Piskuła, Wiktoria Kicińska, Miłosz Łukasik (3B), Sandra Janaszczyk, Kornelia Janczak, Dawid Walaszczyk, Gabriela Wereta (3A), II miejsce - Sara Buchali, Jakub Górka, Natalia Lament, Roksana Marciniak (3C). Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursach czytelniczych.                                                                 

Ferie na wesoło i sportowo w "Czwórce"

Od początku ferii zimowych w Szkole Podstawowej nr 4 odbywały się zajęcia sportowo-rekreacyjne i artystyczno-literackie przygotowane przez nauczycieli: Jolantę Szczap, Elżbietę Pakos, Mariolę Woźniak, Annę Grzelak i Stanisława Mikołajczyka. Głównym celem zajęć było zagospodarowanie czasu wolnego uczniom poprzez stworzenie możliwości aktywnego wypoczynku. Niesamowitą frajdę sprawiały im codzienne zajęcia na basenie, na którym organizowane były gry i zabawy z elementami pływania oraz rekreacyjno-sportowe na sali gimnastycznej. Zaproszeni przedstawiciele Komendy Policji w Turku przeprowadzili prelekcję, wykorzystując środki multimedialne, na temat bezpieczeństwa podczas zabaw w domu i na dworze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia literacko-artystyczne. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" czytano bajki i baśnie o tematyce zimowej. Dzieci wykonywały dowolnymi technikami przeróżne prace plastyczno-techniczne: malowały krajobraz zimowy, bohaterów zimowych baśni, robiły laurki dedykując je babciom i dziadkom… itp. Relaksowały się i rozwijały twórcze myślenie poprzez gry planszowe, zabawy relaksacyjne, zajęcia taneczne, kalambury. Podczas zajęć każde dziecko mogło znaleźć coś interesującego dla siebie, dzięki czemu ferie należały do udanych.                                                                                                                          

21. Finał WOŚP

13 stycznia 2013 r., już po raz dwudziesty pierwszy, w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze na szpitalny sprzęt specjalistyczny dla noworodków oraz dla seniorów. W tę szczytną akcję włączyła się z wielkim zaangażowaniem również społeczność uczniowska oraz nauczyciele naszej szkoły. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia oraz krótko po świętach zorganizowano na terenie szkoły "Kiermasz świątecznego Łasucha", z którego dochód w całości przeznaczyliśmy na zakup przedmiotów podczas zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury licytacji. Wśród wylicytowanych przedmiotów znalazły się: plakat WOŚP, gra elektroniczna, pluszowy miś, apteczka medyczna, akwarele, zegar, wykonana ręcznie choinka, tomik poezji autorstwa Lecha Lamenta, myszka do komputera. Wśród uczniów naszej szkoły biorących czynny udział w licytacji znalazła się Gabrysia Miszczak (2A), która tego dnia godnie pełniła funkcję najmłodszego wolontariusza w mieście, zbierając pieniążki dla potrzebujących dzieci raz osób starszych. W dobrych nastrojach dotrwaliśmy do końca licytacji, po czym wróciliśmy do domów, by wraz z poniedziałkiem rozpocząć zimowy wypoczynek.                          

OLIMPUSEK - język angielski dla najmłodszych

Dnia 8 stycznia już po raz drugi odbyła się w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy OLIMPUSEK z języka angielskiego skierowana do uczniów klas I-III. Zgłosiło się 38 chętnych. Najwięcej, bo aż 16 to pierwszoklasiści, z klas drugich było 12, natomiast z klas trzecich 10 uczniów. Olimpiada "Olimpusek" stanowi cenne rozszerzenie wiedzy uczniów z języka angielskiego na poziomie nauczania wczesnoszkolnego, a także pozwala ocenić poziom ich wiedzy na tym etapie. Olimpiada zawierała 21 zadań konkursowych o różnej skali trudności, a zagadnienia obejmowały podstawowe zwroty komunikacyjne w tym języku, formy leksykalne oraz gramatyczne. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Konkurs był wyzwaniem dla dzieci, które z wielkim zapałem i zainteresowaniem przystąpiły do wypełniania zadań testowych. Mamy nadzieję, że konkurs spełnił oczekiwania uczestników, gdyż był on zachętą do pogłębiania wiedzy, jak również sprawdzeniem własnych umiejętności. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki!!!                                                                                

Kampania "Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły" - wysoka lokata "Czwórki"

Szkoła Podstawowa nr 4 zdobyła V miejsce w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym organizowanym przez WWF GLOBAL pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Edukacji Narodowej ph. "Pozwólmy zwierzętom żyć tam gdzie się urodziły". W konkursie brało udział 149 szkół z całej Polski. Celem kampanii była zmiana postaw społecznych poprzez podniesienie świadomości i wiedzy uczniów szkół podstawowych na temat problemu ginących gatunków zwierząt - pogłębienie wiedzy na temat wpływu działalności człowieka na świat przyrody oraz zmniejszenie zapotrzebowania na egzotyczne gatunki zwierząt trzymane w warunkach domowych. Tematyka realizowana była na zajęciach: przyrody, matematyki, plastyki, godz. wychowawczych, j. polskiego, j. angielskiego, informatyki, edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęciach pozalekcyjnych. Podczas zajęć lekcyjnych nauczyciele wykorzystali scenariusze lekcji oraz zmodyfikowali projekt międzyprzedmiotowy znajdujący się w otrzymanym pakiecie edukacyjnym. Nauczyciele oraz uczniowie (klas VI) opracowywali własne scenariusze zajęć. Odbyła się debata, festyn rodzinny, konkursy: plastyczny, literacki, komputerowy, prezentacje multimedialne, rajd rowerowy oraz happening ulicami miasta. Praca naszej uczennicy z klasy 4A Martyny Kolańskiej znalazła się wśród 20 nagrodzonych prac. Zakończeniem projektu, a jednocześnie nagrodą dla szkoły, będzie planowana wiosną wizyta organizatorów połączona z wystawieniem spektaklu i wręczeniem nagród.                                            

Akcja charytatywna - I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Tradycyjnie od wielu lat organizujemy w naszej szkole akcję charytatywną ph. "Pomóżmy św. Mikołajowi", której koordynatorem jest Jolanta Szczap przy współpracy Małgorzaty Kociołek, Anny Haładyn i Marioli Woźniak. W akcję włączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Udało nam się zgromadzić dużą ilość produktów żywnościowych, artykułów chemicznych, zabawek, przyborów szkolnych, itp. Dzięki temu z okazji Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy obdarować paczkami wytypowane rodziny ze środowiska lokalnego.

"Radujmy się"

20 grudnia 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. gen. M. M. Smorawińskiego  odbyło się, jak każdego, roku przedstawienie jasełek. Nosiło ono tytuł :"Radujmy się". Uczniowie z klas III-VI wcielili Się w postaci przybliżające nam wydarzenia związane z narodzeniem naszego Zbawiciela - Jezusa Chrystusa! Uroczysta, świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim zaproszonym gościom, gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły oraz społeczności uczniowskiej. Wydarzenie to wprowadziło wszystkich w atmosferę Świat Bożego Narodzenia. Zachęciło do wspólnego kolędowania. Pojednało wszystkich w jedną rodzinę, która wspólnie przeżywa ten czas pokoju i miłości. Końcowe życzenia skierowane zastały do wszystkich obecnych oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Opiekę nad przygotowaniem tej uroczystości sprawowali:: Halina Szugaj, Bogumiła Pluta, Małgorzata Kociołek i Piotr Kmieciak.                                          

"Czwórka" przyjacielem dzieci

Uczniowie naszej szkoły pod opieką Wioletty Fibich i Iwony Urbaniak wzięli udział w spotkaniu podsumowującym całoroczną działalność na rzecz integracji środowisk, które odbyło się 15 grudnia w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej w Galewie. Inicjatorami spotkania było Gminne Koło TPD przy SP w Galewie, Regionalne Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Turku, Gminny Ośrodek Kultury w Kolnicy oraz Integracyjny Klub PTTK "Ziemi Tureckiej". Nauczyciele naszej szkoły chętnie podjęli współpracę z w/w organizacjami już dwa lata temu, aktywnie uczestnicząc wraz z dziećmi i ich rodzinami w integracyjnych rajdach turystycznych, np. "Pieczonego ziemniaka Kolnica - Tarnowa", "O uśmiech dziecka Galew - Kolnica", "Pieczonego ziemniaka Galew - Bogdałów". Oprócz spotkań w terenie uczniowie mieli również okazję poznać zakres działalności PTTK i zaznajomić się z zasadami zdobywania odznak turystycznych. Posiadanie książeczek przyjaciela naturalnego środowiska inspiruje uczniów do czynnego wypoczynku.
Nadrzędnym celem wszystkich dotychczasowych działań była szeroko rozumiana integracja oparta na akceptacji i zrozumieniu. Grudniowe spotkanie miało formę warsztatu artystycznego. Wszyscy zgromadzeni wykonywali stroiki świąteczne i malowali bombki za pomocą różnorodnych technik plastycznych. Impreza przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze, umilił ją słodki poczęstunek oraz paczki z niespodziankami. Mali artyści mieli okazję wyrazić swoje przeżycia, co zostało utrwalone na fotografiach. W części oficjalnej uroczystości za okazaną wrażliwość i troskę oraz serdeczną pomoc udzielaną dzieciom i ich rodzinom, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku Wioletta Fibich i Iwona Urbaniak otrzymały symboliczny wyraz wdzięczności w postaci dyplomów. Angażując się w wyżej wymienione przedsięwzięcia zasłużyły na miano "Przyjaciela dziecka". Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie SP4 w Turku składają serdeczne podziękowania organizatorom i gospodarzom spotkania.
                                                                                                                      

Podróż Mikołaja po krajach Unii Europejskiej

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia były okazją do spotkania członków Klubu Europejskiego z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Turku oraz uczniami klas pierwszych. Dzieci w oczekiwaniu na przybycie św. Mikołaja obejrzały przedstawienie, w którym młodzi aktorzy przebrani w stroje charakterystyczne dla danego państwa europejskiego zaprezentowali zwyczaje świąteczne Polski, Anglii, Grecji, Francji, Hiszpanii, Finlandii i Danii itd. Zaproszeni goście dowiedzieli się, w jaki sposób Mikołaj obdarowuje dzieci upominkami w różnych regionach Europy. Spotkaniu towarzyszyły występy muzyczne, wspólne kolędowanie, nie zabrakło też Mikołaja, który częstował słodyczami. Uroczystość przebiegła w miłej, świątecznej atmosferze.                      

Wysoki poziom wiedzy polonistycznej i historycznej

Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Polonica-Oxford. Plus oraz Historia-Oxford. Plus. Uczestniczyło w niej 40 uczniów z kl IV-VI, którzy rozwiązywali test uwzględniający wiadomości z zakresu kształcenia literackiego, kulturalnego, językowego oraz test z wiedzy historycznej. Zadania nie były łatwe, ale uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili. Świadczą o tym uzyskane przez nich wyniki - 10 zostało laureatami olimpiady polonistycznej: Martyna Kolańska (96/100 pkt.) i Zuzanna Rosiak (96/100 pkt.) - I stopnia, Paula Fret, Weronika Goślińska, Partycja Gronostaj, Marcelina SobczakPaweł Szwed (wszyscy 88/100 pkt.) - III stopnia, Natalia Muszyńska (84/100 pkt.) - IV stopnia, a Wiktoria Kowalczyk (80/100pkt.) i Aleksandra Straszewska (80/100pkt.) - V stopnia.

Dużym sukcesem poszczycić się może 4 uczniów, którzy zostali laureatami olimpiady historycznej. Julia Lament (100/100 pkt.) i Aleksandra Straszewska (100/100 pkt.) to laureatki I stopnia z wyróżnieniem, Michał Piąstka (96/100pkt.) - I stopnia, a Paweł Szwed (80/100pkt.) - V stopnia.                          

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji ekologicznej "Komputery za tonery" w roku szkolnym 2011/12

Nasza szkoła po raz trzeci brała udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej "Komputery za tonery". Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, uczniów, nauczycieli udało nam się zgromadzić olbrzymie ilości zużytych kartridżów, które po zapakowaniu systematycznie odsyłaliśmy do organizatora akcji - PTH "TECHNIKA" sp. z o. o. z siedzibą w Gliwicach. W XIII edycji akcji "Kzt" Szkoła Podstawowa nr 4 im. gen. M. Smorawińskiego w Turku zajęła X miejsce w ogólnopolskim rankingu szkół - nagrodę otrzymaliśmy urządzenie wielofunkcyjne. Pozyskane środki finansowe pozwoliły na zakup zestawu komputerowego wraz z oprogramowaniem, stanowiącego wyposażenie świetlicy szkolnej, biurek komputerowych, dofinansowanie do zakupu szkolnego sprzętu nagłaśniającego oraz corocznie nagród dla uczniów biorących udział w akcji. Należy również wspomnieć, że w roku szkolnym 2009/10 nasza szkoła zajęła V miejsce w rankingu, a w roku 2010/11 otrzymaliśmy dyplom za udział w akcji. Uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni w roku szkolnym 2011/12 to: Kamil Walczykowski (3A), Aleksandra Ziętek (2B), Weronika Goślińska (3A), Miłosz Groblica (2B), Wiktor Józefiak (2B), Wiktoria Klinkiewicz (3A), Jakub Bartosik (3A), Wiktor Siama (4C), Klaudia Rusek (4C), Gabriela Filipiak (5A), Bartosz Binkowski (5A), Marcelina Zielińska (6A).
Koordynatorem akcji na terenie szkoły w latach 2009-2012 była Małgorzata Kornacka.
Więcej informacji na temat akcji na stronie www.kzt.oswiata.org.pl                                                                                                                         

Dzień Górnika

3 grudnia "Czwórka" miała przyjemność gościć przedstawicieli KWB "Adamów". Uczniowie klas III przygotowali część artystyczną. Na wstępie zaprezentowali tradycyjny śląski taniec "Trojak". Kolejna grupa z wielkim zaangażowanie wcieliła się w rolę górników i zagrała skecz "Młody górnik". Po występach dzieci z olbrzymim zainteresowaniem słuchały pana Zenona Grzelaka, który opowiadał o historii i różnych tradycjach górniczych oraz o pracy w Orkiestrze Górniczej. Następnie miał miejsce krótki quiz. Wyłonił on troje uczniów, którzy odpowiedzieli poprawnie na wszystkie pytania. W nagrodę zostali pasowani na "Małych Górników" przez dyrygenta KWB "Adamów”. Na zakończenie przedstawiciele "braci górniczej" obdarowali dzieci słodyczami.                    

Bal halloweenowy  w "Czwórce"

Klub Europejski przy współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizował tegoroczny bal halloweenowy. We wtorkowe popołudnie gościliśmy również Klub Europejski działający przy Szkole Podstawowej w Dzierzbinie W klimat HALLOWEEN wprowadziła wcześniej przygotowana przez uczniów dekoracja: duszki, czarownice na miotle, latające nietoperze, czarne koty. Przy dźwiękach budzącej grozę muzyki uczniowie poznali historię tego amerykańskiego święta, a następnie dzieci z kółka języka angielskiego wystawiły scenkę tematyczną pt. "Halloween na wesoło". Dla uczestników imprezy przygotowano szereg zabaw i konkursów: świetlny krąg, chwytanie smakołyków-ciasteczek na tasiemce, wróżenie ze spodeczków, bagno, krzyżówki i rebusy obrazkowe. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali słodkie upominki. Kolejnym punktem imprezy, na który wszyscy uczniowie czekali z niecierpliwością, była dyskoteka, w trakcie której przeprowadzone zostały konkursy na przebranie halloweenowe oraz na najstraszniejszą dynię.                                                   

Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

"Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci"

W naszej bibliotece szkolnej, po raz kolejny, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. Z tej okazji ogłoszony został konkurs literacki dla klas IV i V na napisanie wiersza lub listu do ukochanego misia. I miejsce w konkursie - kategoria napisanie wiersza o misiu zajęła Martyna Kolańska (4A), drugie miejsce Oliwia Nowinowska (4B), trzecie miejsce Natalia Włodarczyk (4C). Konkurs w kategorii na napisanie listu do misia wygrała Zuzanna Kaczmarek (4C). Drugie miejsce zdobyły: Paulina Polińska (5A) i Gabriela Kaźmierczak (5A). Trzecie miejsce Aleksandra Włodarczyk (4B) i Filip Wieczorek (4C). Dla klas trzecich ogłoszony został konkurs plastyczny ph. "Portret mojego misia z dzieciństwa". W tym konkursie wygrała Julia Jasnowska (3C), drugie miejsce zdobyły Kornelia Janczak (3A) i Sara Buchali (3C), a trzecie miejsce Natalia Lament (3C) i Kinga Piskuła (3C). W czytelni przygotowano wystawę książek "Misiowa biblioteczka" o misiach pluszowych i prawdziwych niedźwiadkach. Uczniowie przynieśli do biblioteki swoje pluszowe przytulanki, które były miłymi gośćmi, stwarzały sympatyczny nastrój i bardzo przyjazną atmosferę. Można było również przytulić się do nich. Najmłodsi uczniowie zostali zaproszeni do czytelni, razem ze swoimi misiami, na spotkanie zatytułowane "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci". Zapoznali się z historią pluszowego misia, obejrzeli krótką inscenizację w wykonaniu uczennic z Klubu Europejskiego ph. "Łakomy Miś". Były również gry i zabawy związane z misiami, oraz w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" głośne czytanie opowiadań o misiach. W bibliotece w tym dniu było gwarno i wesoło, dzieci świetnie się bawiły.                                                          

Światowy Dzień Życzliwości

21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. Uczniowie klas I-VI przygotowali "Drzewka Życzliwości", na których umieszczone zostały sentencje, aforyzmy i wierszyki ph. "Czym jest życzliwość i jak okazać ją na co dzień". Drzewka udekorowały korytarze szkolne. Tego dnia nastąpiła również swego rodzaju wymiana "Talizmanów Życzliwości". Uczniowie poszczególnych klas przygotowali własnoręcznie wykonane talizmany, którymi obdarowywali się wzajemnie. Do tej akcji przyłączyli się również nauczyciele. Zadaniem każdego nauczyciela, chcącego wziąć udział w zabawie, było własnoręczne przygotowanie talizmanów, którymi obdarowywane były osoby wylosowane przez "maszynę losującą". Tego dnia nie zabrakło uśmiechów i radości, można powiedzieć, że życzliwość zagościła w szkole - mamy nadzieję, że już na stałe.                                                                                                

Święto Niepodległości

9 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 94. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Jego uczestnicy, słuchając patriotycznych wierszy i piosenek w wykonaniu uczniów klas 6A i 4A, mieli okazję zadumać się nad trudną przeszłością Polski oraz ceną, jaką naszym rodakom przyszło płacić za udział w wielu zrywach niepodległościowych. Występom artystycznym towarzyszyła prezentacja multimedialna "Polskie zbroje rycerskie i mundury żołnierskie na przestrzeni dziejów", która unaoczniła zmiany, jakie nastąpiły w polskiej armii w tej dziedzinie od czasów Mieszka I. Była to niecodzienna lekcja historii, którą przygotowały panie: Bronisława Pełczyńska, Elżbieta Pakos i Małgorzata Kociołek.  

Medal Komisji Edukacji Narodowej

Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej pani Mariola Woźniak - nauczycielka biblioteki szkolnej otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Przyznany został przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Odznaczenie zostało wręczone w dniu 24 października 2012 roku podczas uroczystej gali w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.                                                                                                                         

Wojewódzki Konkurs Humanistyczny

23 listopada 2012r. o godz. 13 w naszej szkole odbył się pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego dla uczniów szkół podstawowych. W eliminacjach szkolnych  udział wzięło 30 uczniów, którzy rozwiązywali test zadań otwartych integrujący umiejętności i wiedzę z zakresu języka polskiego, historii oraz sztuki. Najwyższe wyniki uzyskali: Paula Fret (6A), Paweł Szwed (6B), Natalia Bartczak (6A), Patrycja Chojnacka (6C), Julia Lament (6B), Maciej Tyczka 6(A). Uczniowie ci będą reprezentować szkołę w etapie rejonowym konkursu, który odbędzie się 4 stycznia 2013 roku.

"Bibliotekarski październik"

Już od wielu lat październik jest okazją do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchodzony był pod hasłem "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości". "Bibliotekarski październik" zaakcentowany został w nasze bibliotece szkolnej turniejem wiedzy o bibliotece i książce dla klas VI. Uczniowie odpowiadali pisemnie na pytania dotyczące zagadnień związanych z biblioteką i książką. I miejsce zdobyła Patrycja Krawczyk (6C), II - Natalia Muszyńska (6C) i Aleksandra Straszewska (6B), III - Kacper Perliński (6C) i Aleksander Tomczyk (6A). Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się quiz ph. "Czyja to karykatura". Na korytarzu szkolnym wystawiona była tablica z karykaturami pisarzy polskich, a zadaniem uczniów było dopasowanie imienia i nazwiska. Uczennice z Koła Miłośników Książki, działającego w naszej bibliotece, zachęcały dzieci do wypożyczania nowości książkowych zakupionych w tym roku szkolnym. W bibliotece kontynuowana jest akcja "Cała Polska czyta dzieciom", październik był bogaty w głośne czytanie legend i baśni klasom młodszym. Był to wyjątkowy miesiąc dla biblioteki szkolnej, który zaowocował większym zainteresowaniem książką i biblioteką.                             

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Nauczycielom - w podzięce za ich codzienny trud i poświęcenie - pod takim hasłem odbył się 15 października apel z okazji Dnia Nauczyciela. Przygotowali go uczniowie klas 3A, 3B, 5A, 6B i zespół wokalny pod opieką Jolanty Jacek, Jolanty Szczap, Katarzyny Walaszczyk i Piotra Kmieciaka. Trzecioklasiści w scence "Lekcja" zaprezentowali dobrą znajomość języka angielskiego i umiejętność składania w tym języku życzeń. Starsi uczniowie w inscenizacji "Zwariowana klasa" pokazali pełne humoru scenki z życia szkolnej społeczności. Widzowie z zainteresowaniem i rozbawieniem obserwowali kolegów wcielających się kolejno w role prymuski, skarżypyty, spóźnialskiej czy klasowych plotkarek. Ze wzruszeniem słuchali też podziękowań oraz życzeń w formie wiersza i piosenki skierowanych do wszystkich pracowników naszej szkoły. Wielu próbowało śpiewać tę piosenkę wspólnie z występującymi, którym akompaniował na gitarze opiekun. Apel odbył się w sali gimnastycznej, pięknie udekorowanej przez Małgorzatę Kociołek i Małgorzatę Szymczak.                                                                 

Wycieczka do Grzybowa

11 października uczniowie klas 3A, 3B, 3C pod kierunkiem W. Fibich, B. Kaczmarek, K. Grzelaczyk, E. Pakos pojechali do gospodarstwa ekologicznego w Grzybowie. Mali odkrywcy zobaczyli tam, czym ekologia jest w praktyce i poznali pracę rolnika. Zaznajomili się z niezwykłą różnorodność zwierząt oraz roślin. Niektórzy pod raz pierwszy mogli zaobserwować, a także dotknąć kozę, krowę, konia, wyrwać rzepę, itp. Uczniowie dowiedzieli się również wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół oraz samodzielnie wykonali świecę z wosku. W piekarni zamienili się w małych piekarzy, gdzie po zajęciach w rozpoznawaniu zbóż i mąk mogli własnoręcznie zrobić swój razowy chlebek. Twórczyni ludowa Sannik nauczyła ich też sztuki wykonywania wycinanek. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, ze śpiewem na ustach, wrócili bogatsi w nowe doświadczenia do domu.                                                                      

Ślubowanie pierwszoklasistów

5 października miało miejsce niezwykłe wydarzenie w życiu pierwszaków. Z niecierpliwością wyczekiwali dnia, w którym odbędzie się ślubowanie. Podczas uroczystości dzieci złożyły przyrzeczenie na sztandar szkoły. Wszyscy uczniowie wystąpili w togach, co nadało wystąpieniu niezwykłej powagi oraz dostojeństwa. W tym dniu także rodzice wspierali swoje pociechy i byli z nich niezwykle dumni. Całość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas 2B i 2C oraz kółka wokalnego pod opieką nauczycieli: B. Podębskiej, I. Urbaniak, M. Kociołek. Po części oficjalnej rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Tę chwilę dzieci poświęciły na wspólną zabawę. Była to wspaniała okazja do integracji pierwszaków, a także i ich rodziców.       

IV Integracyjny Rajd Turystyczny "Pieczonego ziemniaka"

30 września, już po raz trzeci, uczniowie i rodzice pod kierunkiem Wioletty Fibich, Iwony Urbaniak i Bożeny Podębskiej wzięli udział w IV Integracyjnym Rajdzie Turystycznym "Pieczonego ziemniaka". Celem imprezy było propagowanie czynnego wypoczynku, w tym popularyzacja turystyki pieszej i rowerowej, spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu, integracja środowisk społecznych oraz poznawanie okolic i środowiska naturalnego naszego regionu. Po długiej wędrówce (ok. 7 km) uczestnicy dotarli do Bogdałowa. Przywitała ich tam grupa motocyklistów. Wspólnie w blasku ogniska spożyliśmy pyszny poczęstunek. Dopełnieniem niezwykle udanej wyprawy było spotkanie z pracownikami nadleśnictwa, którzy przygotowali prezentację dotyczącą grzybów jadalnych i trujących. Można się było też wykazać sprawnością fizyczną np. w konkurencji wbijania gwoździa w deskę.                                           

Festyn Rodzinny

W dniu 28 września  2012 r. odbył Festyn Rodzinny zorganizowany z myślą o obecnych i przyszłych uczniach naszej szkoły, a także ich rodzinach. Na boisku szkolnym na dzieci i ich najbliższych czekało mnóstwo atrakcji. Hitem imprezy był występ wodzirejki p. Urszuli Pakuły, która zachęcała wszystkich uczestników do tańca z liśćmi jesiennymi, zabaw z alfabetem, z pomponami, wspólnego śpiewania i pląsów. Dużą popularnością cieszyły się stoiska przygotowane i obsługiwane przez rodziców - można było skosztować pysznego ciasta, kiełbasek z grilla, chleba ze smalcem i tradycyjnym kiszonym ogórkiem, przeróżnych sałatek i surówek, wypić herbatę, kawę czy sok. Uczniowie, oprócz udziału w zabawach zorganizowanych przez panią wodzirej, mogli spróbować swoich sił w konkursach i grach zręcznościowych przygotowanych przez ich kolegów pod opieką nauczycieli. Każdy z uczestników po wykonaniu zadania otrzymywał medal i słodycze. Rywalizacja była ogromna, dzieci prześcigały się w zdobywaniu jak największej ilości nagród. Niezwykłą atrakcją było malowanie twarzy przez nauczycielki, które wykazały się takimi zdolnościami artystycznymi, że do końca dzieci oczekiwały na upragniony rysunek. Interesującym punktem programu było zwiedzanie przez pięciolatków i sześciolatków oraz ich rodziców izb lekcyjnych, biblioteki, świetlic szkolnych. Dzięki  wspólnym działaniom uczniów, rodziców, nauczycieli i wsparciu przyjaciół szkoły społeczność lokalna mogła przyjemnie spędzić czas w piątkowe popołudnie. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta Turku, p. Zdzisław Czapla, serdecznie powitany przez dzieci. Głównymi organizatorami festynu byli: Anna Haładyn, Aleksandra Chowańska, Maciej Sobolewski i Zbigniew Zieliński.                                                                                                                                                         

"Sprzątanie świata"

Nasza szkoła już po raz 19-ty wzięła udział w "Sprzątaniu Świata - Polska". Tegoroczną akcję pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję … nie śmiecę" rozpoczęliśmy od kampanii informacyjnej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Plakatowaliśmy szkolne korytarze. Przeprowadziliśmy konkurs wiedzy ekologicznej oraz   konkurs plastyczny ph. "Jestem przyjacielem Ziemi - chronię środowisko". Uczniowie "uzbrojeni" w worki i rękawice wyruszyli na "podbój" terenów zajętych przez śmieci. Każda klasa wraz z wychowawcą miała wyznaczony do oczyszczenia teren, z którego wracała z dwoma, trzema workami odpadów. Najczęściej spotykane śmieci to leżące w trawie i na ulicach papierki po słodyczach, puszki i butelki po napojach oraz opakowania po lodach, chipsach itp. Akcja przebiegała sprawnie, uczniowie zebrali 43 worki odpadów, Uporządkowano ulice: Sportową, Kączkowskiego, osiedle Spółdzielców i Młodych, Obwodnicę Jana Pawła II oraz tereny wokół szkoły, basenu i stadionu.

Europejski Dzień bez Samochodu

W dniach 16-22 września 2012 r. braliśmy udział w kampanii "Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejskim Dniu bez Samochodu". Celem akcji było zachęcanie mieszkańców miast i miejskich aglomeracji do zmiany ich sposobu podróżowania poprzez wybór alternatywnych, bardziej zrównoważonych sposobów transportu, takich jak: jazda rowerem, chodzenie pieszo i korzystanie z komunikacji miejskiej. W ramach godzin wychowawczych i lekcji przyrody nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat "Ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu". Dla uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły zorganizowano "Szkolne dni bez samochodu", które polegały na przyjeździe do szkoły rowerem, bądź przyjście pieszo. Klasy 5A i 6C wraz z nauczycielami D. Hartman i A. Grzelak wzięły udział w rajdzie rowerowym ph. "Nie warto zamykać się w samochodzie". Trasa rajdu przebiegała ulicami: Sportową - Kaliską - Gorzelnianą - Ogrodową - Placem Wojska Polskiego - 3 Maja - Chopina - las.                       

Promocja książki "Mieczysław Smorawiński. Syn ziemi turkowskiej i kaliskiej"

21 września o godz.18.00 odbyła się w naszej szkole promocja książki "Mieczysław Smorawiński. Syn ziemi turkowskiej i kaliskiej". Spotkanie w szkole, której patronem jest gen. Smorawiński było okazją nie tylko do zakupu najnowszej publikacji serii wydawniczej Bibliotheca Turcoviana, ale także do porozmawiania z jej autorem, prof. Grzegorzem Mazurem. W uroczystości wzięła także udział rodzina gen. Smorawińskiego wraz ze słynnym rajdowcem i przedsiębiorcą - poznaniakiem Adamem Smorawińskim i siostrzenicą generała - panią Anną Szyper wraz z wnukiem Filipem, absolwentem naszej szkoły.
Gen. Mieczysław Smorawiński to postać silnie związana z naszym miastem, przede wszystkim ze względu na powiązania rodzinne. Obok bycia patronem naszej szkoły, stał się także bohaterem najnowszej pozycji wydanej w serii Bibliotheca Turcoviana. Książka poświęcona gen. Mieczysławowi Makaremu Smorawińskiemu to dzieło wybitnego polskiego historyka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego - Grzegorza Mazura, które swoimi tekstami dopełnili Tadeusz Krokos i Beata Grzelka. Wspólnie stworzyli publikację, w której czytelnicy znajdą najważniejsze informacje o generale, jego życiu – tym prywatnym, ale i zawodowym, męczeńskiej śmierci w Katyniu, ale także o jego powiązaniu z Turkiem i Kaliszem. Najnowsze "dziecko" serii wydawniczej Bibliotheca Turcoviana zainteresować powinno zarówno regionalistów, ze względu na informacje dotyczące związków generała z Turkiem i Kaliszem, historyków, dzięki bogatemu materiałowi opisującemu jego losy w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej, ale także wszystkich patriotów - bowiem jest to historia o człowieku, który dla swojego kraju zrobił i poświęcił naprawdę dużo.                                                       

Wycieczka do Biskupina - udział w festynie archeologicznym

Tego nie mogliśmy przegapić! Biskupin jesienią jest przepiękny! Pod opieką M. Woźniak, E. Pakos, E. Muszyńskiej, M. Kornackiej oraz M. Wesołowskiej uczniowie klas IV-VI w ramach jednodniowej wycieczki wzięli udział w corocznym Festynie Archeologicznym w Biskupinie. W tym roku wydarzenia skupiały się wokół hasła "Polska Piastów". Uczniowie mieli niebywałą okazję obejrzeć rekonstrukcję historyczną zatytułowaną "Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego". Każdy z nas mógł zwiedzić biskupińskie chaty i zgłębić tajemnice codziennego życia pradawnych mieszkańców osady, poznać stroje, sztukę kulinarną, elementy ziołolecznictwa. Wielką frajdą okazało się pisanie głagolicą, wytwarzanie glinianych naczyń i własnoręczne wyrabianie biżuterii. A na koniec... przejażdżka kolejką wąskotorową! Nieco wietrzną pogodę rekompensował niecodzienny krajobraz :) Mamy nadzieję odwiedzić to miejsce za rok.                       

Warsztaty tańca współczesnego

W dniu 18 września gościliśmy w naszej szkole światowej sławy tancerkę, pedagoga, tłumaczkę oraz dyplomowaną instruktorkę tańca współczesnego - Aleksandrę Ścibor. Pani Aleksandra jest absolwentką Instytutu Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. A Mickiewicza w Poznaniu (specjalność: tłumaczenie konferencyjne) oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury (SGH w Warszawie). Zajmuje się tańcem współczesnym, improwizacją, ruchem autentycznym i tańcem fizycznym. Poprowadziła ona warsztaty dla uczniów, chcąc przybliżyć im techniki tańca oraz pokazać, w jaki sposób można zapanować nad własnym ciałem. Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup wiekowych i przy instruktażu mistrzyni wykonywali liczne kroki, podskoki w rytm muzyki. Zadziwiającym było, jak można poruszać ciałem w pozycji leżącej, używając tylko stóp. Po skończonych warsztatach dzieci były wyczerpane, ale jednocześnie zadowolone.   

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013

W poniedziałek 3 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 powitali nowy rok szkolny. Uroczystą inaugurację  roku szkolnego 2012/2013  rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkolnego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły pani Maria Kukulska, która serdecznie powitała wszystkich zebranych, w tym szczególnie gorąco - pierwszoklasistów. W swym przemówieniu przypomniała o 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych za naszą  wolność. Po tym wystąpieniu ciepłe słowa do uczniów, rodziców i nauczycieli skierował burmistrz miasta Mirosław Mękarski. Wicedyrektor Wioletta Fibich  przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące organizacji oddziałów klasowych. Po uroczystości odbyły się spotkania wychowawców ze swoimi klasami.                                                                                                                                                                                        

 

 
Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Długo czekaliśmy na upragnione wakacje. W obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli oraz młodzieży szkolnej odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz pożegnanie uczniów klas szóstych. Absolwenci złożyli ślubowanie i podziękowali nauczycielom za ich trud pięknym słowem i kwiatami. Wręczone zostały również nagrody i świadectwa z wyróżnieniem najlepszym uczniom, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Najlepsi sportowcy szkoły uhonorowani zostali pamiątkowymi statuetkami. Były przemówienia pani dyrektor oraz przybyłych gości. Dzieci zaprezentowały ciekawą część artystyczną, wykonując również melodyjne piosenki. Uroczystość uświetnił występ uczennicy Zuzanny Grędkiewicz (6A), która w swojej piosence pożegnała kolegów i koleżanki kończących podstawówkę. Wszyscy zasłużyliśmy na wypoczynek i mamy nadzieje, że po wakacjach wrócimy do szkoły pełni sił do nauki.          

Apel Laureata

Podczas Apelu Laureata, w przeddzień zakończenia roku szkolnego, laureaci wielu konkursów otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wśród nagrodzonych znaleźli się zwycięzcy konkursów przedmiotowych oraz zawodów sportowych. Otrzymali dyplomy, nagrody książkowe, drobne upominki, a wybitni szkolni sportowcy - statuetki. Apel Laureata jest świetną okazją do poznania uczniów, którzy godnie reprezentują nasza szkołę oraz odnoszą liczne sukcesy również w konkursach pozaszkolnych. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i już teraz zachęcamy do owocnej pracy w przyszłym roku szkolnym.                            

Kangur Matematyczny 2012

27 czerwca, w Koninie, odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Wśród nagrodzonych znalazło się się siedmioro uczniów naszej szkoły. Wynik bardzo dobry uzyskał Maciej Kmieciak (2B), a wyróżnienia: Szymon Mielczarek (2B), Weronika Goślińska (3A), Martyna Kolańska (3A), Kacper Krzyżostaniak (3A), Martyna Laskowska (4A) oraz Marcel Chudecki (6C).                            

Turniej świetlic

Po raz kolejny wychowawcy świetlicy szkolnej, dnia 13 czerwca, zorganizowali w naszej szkole "Turniej świetlic". Celem imprezy była integracja wychowanków świetlic ze szkół podstawowych oraz wdrażanie uczniów do przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji w zabawach i grach zespołowych. Uczniowie pracowali w 6-osobowych zespołach. W związku z rozpoczynającym się Euro 2012 uczniowie układali tematyczne puzzle, rozwiązywali krzyżówki o tematyce wakacyjnej oraz uzupełniali kartę zadaniową "Plaża i las", gdzie zadaniem było ułożenie we właściwej kolejności wersów rymowanek. Nie zabrakło również zabaw ruchowych na szkolnym placu zabaw. Wiele emocji dostarczyły dzieciom zabawy z piłką w tym "rzuty do kosza". Drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce.          

Wysokie wyniki w konkursie historycznym

Duży sukces odnieśli nasi uczniowie biorący w październiku udział w Ogólnopolskim Teście z Historii "Oxford Historia plus". Pięcioro uczestników zostało laureatami tego prestiżowego konkursu. Michał Piąstka, uzyskując 96/100 pkt. został laureatem I stopnia, Aleksandra Straszewska - laureatką III stopnia, Wiktoria Kowalczyk - IV stopnia, a Paweł Szwed i Bartosz Zygmunt - laureatami V stopnia. Wszystkim wyróżnionym życzymy dalszych sukcesów i liczymy na równie wysokie lokaty w następnych edycjach tego konkursu.

Sukces młodych pasjonatów historii

Dumą napawają nas wyniki jakie osiągnęli nasi koledzy i koleżanki startujący w marcu w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym MIX 2012. W gronie 10 uczestników aż troje uczniów zostało jego laureatami: Michał Piąstka - IV miejsce w kraju, Kinga Krzyżostaniak - VII miejsce w kraju i Marta Marczak - VIII miejsce. Troje uczniów otrzymało dyplomy wyróżnienia, są to: Agnieszka Grabowska, Patrycja Gronostaj i Gabriela Majczak. Nasi czwartoklasiści prezentują wysoki poziom wiedzy, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Wysoka lokata w konkursie mitologicznym

Uczennica klasy 6C Kinga Krzyżostaniak potwierdziła wysoki poziom wiedzy w zakresie tematyki mitologicznej. W Ogólnopolskim Konkursie Mitologicznym KLIO 2012, który odbył się w kwietniu bieżącego roku, zajęła I pozycję w szkole oraz VI miejsce w kraju. Zainteresowanie tematyką historyczną i systematyczna praca przełożyły się na bardzo dobry wynik naszej przyszłej absolwentki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Rozwijamy zdrowie emocjonalne naszych uczniów

Podsumowaniem całorocznego głośnego czytania w naszej szkole było włączenie się biblioteki w XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Akcja prowadzona była w pierwszym tygodniu czerwca w klasach młodszych. Imprezę czytelniczą uświetniło przedstawienie "Czerwony kapturek wędruje po Europie" w wykonaniu uczennic z Klubu Europejskiego. Zaproszone były też dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Turku, które wspólnie z uczniami klas młodszych słuchały głośnego czytania wierszy znanych poetów w wykonaniu uczennic klas starszych.                                                                                             

Dzień Europejczyka

"Pokochajmy Europę, by wypiękniała jednością" - słowa biskupa Jana Chrapka stały się mottem przyświecającym obchodom Dnia Europejczyka w naszej szkole. Każda z klas IV-VI, po wcześniejszym wylosowaniu kraju UE, miała za zadanie przygotować ciekawostki, sławne postacie oraz strój typowy dla danego państwa. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do powierzonego im zadania, o czym świadczyły gromkie brawa społeczności szkolnej. Akademię uświetniły występy: klasy 2B w piosence "Heute ist ein schöner Tag" oraz Marceliny Zielińskiej w piosence Cascady - "Everytime you touch me".            

Dzień Szkoły bez Przemocy

5 czerwca 2012 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Szkoły bez Przemocy. Dzień ten połączono z Dniem Dziecka oraz z podsumowaniem działań realizowanych w roku szkolnym w ramach programu "Szkoła Bez Przemocy". Hasło tegorocznej edycji programu brzmiało "Kibicuję Fair Play" i w związku z tym przez cały rok szkolny dzieci uczyły się gry Fair Play, czyli jak przeciwstawić się agresji i przemocy nie tylko na stadionach, ale i w życiu codziennym. Dzień ten obfitował w szereg atrakcji związanych z właściwym i kulturalnym kibicowaniem. Rozpoczął się przedstawieniem profilaktycznym ph. "Trochę kultury nie tylko w szkolne mury" przygotowanym przez uczniów kl. 4A pod opieką Jolanty Jacek i Jolanty Szczap. Na Orliku rozgrywane były mecze piłkarskie klas IV-VI. W przerwach między meczami oraz w ich trakcie czirliderki zagrzewały zespoły do gry. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w konkursach na strój i okrzyk kibica. Dodatkowo wzięli udział w happeningu, podczas którego rozdawali przechodniom wcześniej przygotowany Kodeks Fair Play. Dzieci dotarły również do Urzędu Miasta i przekazały kodeks władzom. Ogłosiły też, że są gotowe kibicować bez agresji i przemocy.
W tym dniu zorganizowane zostały również Szkolne Mistrzostwa w Pływaniu, których celem było wyłonienie zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz zdrowe i kulturalne kibicowanie. Dzieci były przebrane w stroje kibica, w szkole dominowały barwy narodowe. Wszyscy wspaniale się bawili, panowała przyjazna, pełna tolerancji i wzajemnej życzliwości atmosfera. Po tym dniu śmiało możemy stwierdzić, że jesteśmy w pełni gotowi na właściwe kibicowanie podczas zbliżającego się Euro. Koordynatorami działań w ramach programu "Szkoła bez przemocy" byli: Mariola Woźniak, Elżbieta Pakos, Katarzyna Janas, Barbara Kaczmarek, Jerzy Urbańczyk.
                                                                                                             

Szkolny konkurs informatyczny

29 maja odbył się w naszej szkole konkurs informatyczny, w którym wzięli udział uczniowie klas szóstych. Uczestnicy wykonywali zadania wymagające biegłej znajomości aplikacji pakietu Office, sprawnego korzystania z zasobów Internetu oraz rozwiązywali test sprawdzający ogólną wiedzę z zakresu informatyki. Najlepszym informatykiem szkoły został Michał Mikołajczyk (6A), drugie miejsce zajęła Kinga Krzyżostaniak (6C), trzecie - Natalia Rusek (6C). Konkurs przygotował i zorganizował nauczyciel informatyki Zbigniew Pawlak.     

Rajd Orli Staw - Opatówek

W sobotę 26 maja 2012 r. członkowie kółka przyrodniczo-turystycznego pod opieką Danuty Hartman wzięli udział w Rajdzie Ekologiczno-Przyrodniczym "Orli Staw-Opatówek". Rajd zorganizował Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" w ramach XIV Regionalnych Spotkań Ekologicznych. Program rajdu obejmował: spacer z przewodnikiem "po zabytkach" Opatówka, przejście trasy szlakiem czerwonym, konkurs plastyczny - na trasie - o tematyce ekologicznej, podsumowanie VIII edycji projektu Kaliska Przygoda z Odpadami, konkursy sportowo-rekreacyjne, pokazy, występy zespołów oraz spektakl z udziałem widowni w wykonaniu Teatru "Pozytywka" z Krakowa.                                                                                                                  

Język angielski - i znowu nasi górą

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły pokazali, że są z angielskim "za pan brat". Tym razem wiedzą z języka angielskiego wykazali się uczniowie klas IV-VI, przystępując do Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego "MIX", który organizowany jest corocznie przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Konkurs miał formę testu wielokrotnego wyboru składającego się z 26 pytań. Uczestnicy rozwiązywali zadania, które sprawdzały znajomość gramatyki, słownictwa oraz kultury państw anglojęzycznych. W skali całego kraju na poziomie klas IV udział wzięło 1131 uczniów, z klas V 1411 uczniów, z klas VI 1225 uczniów. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 3 czwartoklasistów, 6 piątoklasistów oraz 4 szóstoklasistów. Najwyższe 5 miejsce zajęli uczniowie Mikołaj Krawczyk (5A) oraz Zuzanna Rosiak (5C), zdobywając 184/192 pkt. Wkrótce otrzymają dyplomy laureata oraz wspaniałe nagrody książkowe. Z klas czwartych najlepszy wynik uzyskała Marta Marczak (4A) - 156/204 pkt., z klas szóstych Kinga Krzyżostaniak (6C) - 168/206 pkt., które wraz z pozostałymi uczestnikami (Martyną Laskowską 4A, Klaudią Rusek 4C, Bartoszem Zygmuntem 5A, Damianem Wilczyńskim 5A, Patrycją Krawczyk 5C, Wiktorią Kowalczyk 5B, Adrianną Świerczyńską 6C, Natalią Rusek 6C i Marceliną Zielińską 6A) otrzymają dyplomy uznania. Uczniowie przygotowali się do konkursu pod kierunkiem nauczycieli Katarzyny Walaszczyk i Macieja Sobolewskiego. Serdecznie gratulujemy rezultatów i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs przyrodniczy

22 kwietnia 2012 r odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 Miejski Konkurs Przyrodniczy zorganizowany przez ODN w Koninie. Do konkursu zakwalifikowało się pięcioro uczniów z naszej szkoły: Janusz Kotoński, Bartosz Słobodzian (6A), Fryderyk Stasiak (6B), Kinga Krzyżostaniak i Kacper Lament (6C). Laureatem konkursu miejskiego została Kinga Krzyżostaniak. Serdecznie gratulujemy!

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi - to święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z zagrożeniem środowiska naturalnego. W tym roku świętowaliśmy 42. rocznicę Dnia Ziemi na świecie i 22. rocznicę obchodów w Polsce. Tegoroczna edycja odbywała się ph. "Dobra energia dla wszystkich" i związana była z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. Również w naszej szkole obchodziliśmy święto Naszej Planety. W tym dniu dominował kolor zielony, ponieważ uczniowie  nauczyciele byli ubrani w odcieniach tego koloru. 35 osób z klas IV-VI wzięło udział w II ogólnopolskim konkursie z wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska EKOTEST zorganizowanym przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji w Warszawie. Klasy I-III obejrzały spektakl słowno-muzyczny "Chcemy żyć w czystym i zdrowym środowisku" w wykonaniu uczniów klasy 3A. 

Finał konkursu recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..."

23 marca w Strzałkowie odbył się finał konkursu recytatorskiego „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa …”. Uczennica klasy 3A Martyna Kolańska otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy.                                                                                                                                                                                                                  

W kręgu baśni Andersena

22 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas III ph. "Wśród baśni H. Ch. Andersena". Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat twórczości pisarza oraz znajomości treści zimowych baśni Andersena. Konkurs wygrała trzyosobowy zespół klasy 3A w składzie: Weronika Goślińska, Martyna Kolańska, Inga Cielepak. Zwycięzcom gratulujemy!                                                                                                                                            

Pierwszy dzień wiosny

21 marca uczniowie klas I-III słowami: "Żegnaj marzanno, zimowa panno…" pożegnali zimę. Zielonym gaikiem, pacynkami powitali wiosnę. Wiosenne piosenki, zagadki, zabawy i kolorowe stroje uatrakcyjniły w tym dniu przyjście wiosny.                                                         

Nowi czytelnicy naszej biblioteki

16 marca w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Zanim nadeszła ta uroczysta chwila, pierwszaki obejrzały przedstawienie przygotowane przez członków Klubu Europejskiego, zatytułowane "W krainie bajki i baśni". Mali aktorzy przebrani za bohaterów książek, opowiadali o korzyściach płynących z czytania książek, zachęcając tym samym do wypożyczania książek z biblioteki. Następnie bibliotekarki dokonały pasowania, a uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę, w której obiecali godnie sprawować obowiązki czytelnika biblioteki szkolnej. Po uroczystym pasowaniu każdy uczeń samodzielnie wypożyczył swoją pierwszą książkę i stał się pełnoprawnym czytelnikiem biblioteki naszej szkoły.                                                 

Konkurs na najoryginalniejszą marzannę

16 marca w Miejskim Domu Kultury w Turku został rozstrzygnięty konkurs na najoryginalniejszą marzannę. Uczennice z klasy 1A Katarzyna Perlińska, Alicja Młynarczyk, Marika Borowiak, Nina Siwczyńska, Gabriela Miszczak zostały laureatkami tego konkursu. Otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy!                                                                                                                                                                                                                               

Dzień Kobiet

Uczniowie klas 2A, 2B, 2C pod kierunkiem Doroty Gaj, Wioletty Fibich i Barbary Kaczmarek w dniu 7 marca 2012 roku zaprezentowali montaż słowno- muzyczny w Cechu Rzemiosł Różnych w Turku, który był przeznaczony dla pań emerytek z miasta i okolic. Humorystyczny i widowiskowy występ został przyjęty z dużym aplauzem. Ten sam montaż dzieci zaprezentowały w szkole w dniu 8 marca dla kobiet  "dużych i małych". Zwieńczeniem występu były życzenia i słodki podarunek dla każdej z pań.                                                                                                                                                 

"Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..."

7 marca 2012 r. w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyły się eliminacje powiatowe konkursu recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa...". Laureatką konkursu została uczennica klasy 3A - Martyna Kolańska, która zakwalifikowała się do finału. Martynie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.               

Nagroda i wyróżnienie dla naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy"

Nasza szkoła brała udział w IV edycji ogólnopolskiej akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy" zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Droga i bezpieczeństwo" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendy Głównej Policji oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W dniu 6 marca w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w Warszawie miało miejsce spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję. Zaproszenie do udziału w uroczystości otrzymali przedstawiciele turkowskiej "Czwórki", placówki nagrodzonej w konkursie towarzyszącym akcji w kategorii: szkoła oraz wyróżnionej w kategorii: uczeń. Nagrodę odebrali nauczyciele - koordynatorzy akcji: Małgorzata Kornacka i Zbigniew Zieliński, natomiast wyróżnienie trafiło do rąk ucznia klasy 5B - Dominika Bilkowskiego.Tegoroczna akcja miała na celu uświadomienie uczniom, rodzicom i nauczycielom jak duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drodze ma zapinanie pasów w samochodach oraz przewożenie dzieci w fotelikach. Wszystkie działania podjęte przez naszą szkołę zostały dostrzeżone przez organizatora akcji, co spowodowało, że Szkoła Podstawowa nr 4 z Turku znalazła się w gronie nagrodzonych i wyróżnionych.                                                                                                                                       

Język angielski - sukces "Czwórki"

Dnia 5 stycznia w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy „OLIMPUSEK” z języka angielskiego, skierowana do uczniów edukacji wczesnoszkolnej. "OLIMPUSEK" daje możliwość rozszerzenia wiedzy uczniów z języka angielskiego oraz rozwija wyobraźnię i myślenie twórcze dzieci. Sprawdzian zawierał zestaw 21 pytań, a zagadnienia obejmowały podstawowe zwroty komunikacyjne w tym języku, formy leksykalne oraz gramatyczne. W skali całego kraju na poziomie klas pierwszych udział wzięło 1264 uczniów, z klas drugich 2167 uczniów, z klas trzecich 2769 uczniów. Z naszej szkoły do Olimpiady przystąpiło 7 pierwszoklasistów, 7 drugoklasistów oraz 6 trzecioklasistów. Radość budzi fakt, iż nasi uczniowie wypadli rewelacyjnie. Najlepszym w kraju, a zarazem i w szkole, okazał się uczeń klasy 1A - Hubert Maciejewski, który zajął I miejsce (uzyskał 210 punktów – maksymalną ilość). Otrzymał piękny grawerowany dyplom oraz wspaniałą nagrodę książkową. Kolejni laureaci to: Mateusz Kowalczyk (2B), który zajął III miejsce, uzyskując 206 punktów, Maciej Kmieciak (2B) zdobywca V miejsca z wynikiem 202 punktów. Pozostali uczestnicy (Alicja Młynarczyk 1A, Eryka Olas 1C, Katarzyna Perlińska 1A, Dawid Nawrocki 1A, Gabriela Miszczak 1A, Konrad Mory 1B, Sandra Janaszczyk 2A, Natalia Lament 2C, Martyna Jaroma 2B, Sara Buchali 2C, Gabriela Wereta 2A, Michał Mielcarski 3C, Weronika Goślińska 3C, Kacper Krzyżostaniak 3A, Martyna Kolańska 3A, Inga Cielepak 3A, Michalina Chłodnicka 3A) otrzymali dyplomy uznania. Wszyscy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności, a ich wyniki w większości uplasowały się powyżej średniej krajowej. Uczniowie przygotowali się do Olimpiady pod kierunkiem Katarzyny Walaszczyk. Serdecznie gratulujemy rezultatów i życzymy dalszych sukcesów.                                                           

"You Can Sing" - konkurs piosenki obcojęzycznej

1 marca w Szkole Podstawowej w Żukach odbył się III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej ph. "You Can Sing". Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Maciej Kmieciak (2B) oraz Zuzanna Grędkiewicz (6A). Oboje zostali laureatami konkursu, zwyciężając w swoich kategoriach. W nagrodę otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy! Uczniów przygotowali Katarzyna Walaszczyk i Maciej Sobolewski.                           

"Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…"

29 lutego 2012 roku w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyły się eliminacje gminne konkursu recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa". Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: z klas I-III - Martyna Kolańska (3A), Julia Szelągowska (3A), Marcelina Sobczak (3C), a z klas IV-VI - Patrycja Gronostaj (4B), Wiktoria Kowalczyk (5B), Agata Piwowarczyk (5A). Do eliminacji powiatowych zakwalifikowały się dwie uczennice z klasy 3A, Julia Szelągowska i Martyna Kolańska, którym gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach konkursu.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

7 lutego w naszej szkole po raz kolejny obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Od dwóch lat posiadamy Certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu i w związku z tym systematycznie podejmujemy działania zmierzające do promocji bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu. Podczas tegorocznych obchodów DBI zwracaliśmy szczególną uwagę na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. We wszystkich klasach prowadzone były zajęcia profilaktyczne, których celem było uświadomienie dzieciom problemu zagrożeń czyhających w wirtualnym świecie. Uczniowie klas drugich projektowali i wykonywali plakaty promujące bezpieczne korzystanie z Internetu. Zorganizowano konkurs na prezentację multimedialną dla klas VI ph. "Bezpieczny Internet" - I miejsce zdobył Michał Mikołajczyk (6A). Do szkolnej akcji propagującej bezpieczeństwo w Internecie włączyła się również policja. St. sierż. Dorota Grzelka wraz z sierż. Krzysztofem Bukowieckim przeprowadzili w tym dniu prelekcje dla klas starszych na temat cyberprzemocy w szkole oraz zagrożeń występujących w wirtualnym świecie. Prelekcja poprzedzona została inscenizacją pt. "Jestem bezpieczny w Internecie" przygotowaną przez uczniów klasy 3C pod opieką Jolanty Szczap. Policjanci informowali dzieci, jak bezpiecznie i mądrze korzystać z Internetu, aby nie paść ofiarą wirtualnych prześladowców i stosować zasadę "nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe". Policja zapoznała uczniów z konsekwencjami prawnymi w przypadku naruszania nietykalności osobistej. Akcją w szkole koordynowały Mariola Woźniak, Elżbieta Pakos i Katarzyna Janas.                                                               

"Czwórka" dzieciom z Sierra Leone

Podsumowując projekt UNICEF "Wszystkie kolory świata" kierujemy podziękowania wszystkim zaangażowanym w wykonanie laleczek. W czasie trwania akcji oraz podczas zabawy choinkowej zebrano darowiznę charytatywną w kwocie 1444 zł, którą w całości przekazano na konto organizacji UNICEF z przeznaczeniem na szczepionki dla dzieci z Sierra Leone. Konkurs trwa! - głosuj na naszą laleczkę. W ramach projektu szkoła przystąpiła również do konkursu na najbardziej oryginalną laleczkę. Konkurs trwa do 20 lutego na Facebooku - UNICEF Poland - zakładka "Wszystkie kolory świata". Głosy będzie można oddawać poprzez wybranie odpowiedniej liczby gwiazdek (w skali 1-5) pod zdjęciem. Wygrywa ta szkoła, której laleczka zbierze największą ilość punktów. Nagrodą jest przyjazd do szkoły i koncert Majki Jeżowskiej. Zapraszamy wszystkich do głosowania na naszą laleczkę, zdjęcie poniżej.                                                     

Konkurs matematyczny

W dn. 3 lutego odbył się w naszej szkole etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Na tym szczeblu konkursu rywalizowało ze sobą siedemdziesięciu dziewięciu uczniów. Wśród nich znalazła się jedyna przedstawicielka "Czwórki" - Kinga Krzyżostaniak (6C), która zakwalifikowała się do etapu finałowego na szczeblu wojewódzkim.                                                                                                                                                                          

Apel Laureata - podsumowanie I semestru nauki 2011/2012

Pięć miesięcy ciężkiej pracy już za nami, a więc nadszedł czas podsumowań i nagrodzenia tych, którzy odnieśli w tym czasie sukcesy. Z tej okazji 1 lutego 2011 r. odbył się w naszej szkole Apel Laureata, tym razem w formie telewizyjnego Teleexpressu. Apel rozpoczęto od relacji z imprez przeprowadzonych na terenie naszej szkoły w I półroczu. W dalszej części uroczystości poznaliśmy stypendystów oraz laureatów przeróżnych konkursów, zarówno szkolnych, jak i tych wykraczających poza mury naszej placówki. Pani dyrektor Maria Kukulska wyraziła swoje zadowolenie z odniesionych przez uczniów sukcesów oraz zachęciła do dalszej owocnej pracy. Społeczność szkolna nagrodziła swoich kolegów gromkimi brawami. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy oraz zachęcamy do owocnej pracy w II semestrze nauki. Imprezę uświetnił występ uczennicy Zuzanny Grędkiewicz (6A) z piosenką Adele.                                          

Konkurs humanistyczny

27 stycznia w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku został przeprowadzony rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego . Naszą szkołę reprezentowało troje szóstoklasistów: Kinga Krzyżostaniak (6C), Janusz Kotoński (6A) i Jakub Kucner (6A). Do ostatniego etapu tegoż konkursu zakwalifikowała się Kinga Krzyżostaniak. Sukces naszej uczennicy cieszy tym bardziej. że zaledwie czworo, spośród stu dwudziestu uczestników w/w eliminacji, przeszło do finału. Serdecznie gratulujemy Kindze i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim.

Debata nt. kierunków rozwoju oświaty w Turku

Jutro, tj. 26 stycznia, odbędzie się debata dotycząca kierunków rozwoju oświaty w Turku w latach 2012-2020. Zagadnienia debaty przygotowały specjalnie w tym celu powołane robocze zespoły, w skład których weszli dyrektorzy jednostek samorządowych, nauczyciele, przedstawiciele rodziców, radni. W sumie w ostatnich dniach pracowało 5 zespołów zajmujących się sprawami opieki i wychowania dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów w szkołach podstawowych i w gimnazjum, innymi sprawami oświatowymi (takimi jak dowozy uczniów do szkół, stołówki, sport szkolny) oraz strukturą żłobków i przedszkoli, siecią szkół, finansowaniem zadań oświatowych i administracją. Podczas debaty przewodniczący zespołów zaprezentują wypracowane wnioski i rozpocznie się dyskusja. Zaprosiliśmy do niej wszystkie osoby zajmujące się szeroko rozumianą oświatą. Debata rozpocznie się o godz. 14.00, a odbędzie się w Miejskim Domu Kultury.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz dwudziesty. W tym roku zbierano pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Również uczniowie naszej szkoły pragnęli przyłączyć się do tej szczytnej akcji. Na kilka dni przed finałem orkiestry zorganizowano na terenie szkoły kiermasz zdrowej żywności - sałatki, surówki, zdrowe pieczywo, owoce, koktajle i wiele innych smakowitości - z którego całkowity dochód w kwocie 1112,30 zł przeznaczono na licytację. 8 stycznia od godziny 16.00 na rynku naszego miasta uczniowie "Czwórki" wzięli czynny udział w licytacji. I tak wylicytowaliśmy: obraz na płótnie, kwiat doniczkowy, polar medyczny "Złota Godzina", grafikę autorstwa Lecha Lamenta, dwie pozycje książkowe "Zabytki naszego miasta"- autorstwa młodego turkowianina Makarego Górzyńskiego, apteczkę medyczną. Zakupiliśmy również dwa losy, wygrywając kalendarz oraz karnet na korzystanie z krytej pływalni. Mimo niesprzyjającej aury nasze serca rozgrzewała gorąca atmosfera oraz satysfakcja z możliwości niesienia pomocy chorym dzieciom.                                                                                                                         

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT UNICEF "Wszystkie kolory świata"

Nasza szkoła przyłączyła się do charytatywnej akcji UNICEF ph. "Wszystkie kolory świata". W ramach akcji uczniowie wykonują szmaciane laleczki, z których dochód ma trafić do potrzebujących dzieci w Sierra Leone. "Wszystkie kolory świata" to globalny projekt UNICEF, który rozpoczął się właśnie w polskich szkołach. Szkoła Podstawowa nr 4 w Turku z wielkim entuzjazmem przystąpiła do projektu. Pierwsze laleczki zostały już wykonane i można je podziwiać w bibliotece szkolnej. Szmaciane laleczki symbolizują pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci. Laleczki te zostaną zlicytowane podczas zabawy choinkowej, która odbędzie się 18 i 19 stycznia 2012 roku z udziałem rodziców, dziadków oraz członków lokalnej społeczności. Cena wywoławcza laleczki będzie wynosić 10 zł. Środki zebrane w ten sposób przeznaczone zostaną na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone. Uszycie lalki jest niezwykle proste - pomaga w tym szablon przysłany przez UNICEF. Wzór szablonu dostępny jest w czytelni szkolnej.                                               

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym ph. "Energowładni w krainie pozytywnej energii"

Nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej "Źródła Pozytywnej Energii Wokół Nas", dzięki czemu uczniowie klas I-III zdobyli niezbędną wiedzę z zakresu pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł i ochrony środowiska naturalnego. Nauczyciele prowadzili zajęcia według proponowanych scenariuszy. Przez program dzieci prowadziły cztery postacie symbolizujące cztery źródła energii: baterie, wiatr, słońce i wodę. Postacie te to Energowładni: Wiaterek Kaperek, Kropelka Amelka, Promyczek Patryczek i Pan Energizer. Podsumowaniem programu był udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym ph. "Energowładni w krainie pozytywnej energii". Ciekawe i oryginalne prace naszych uczniów zwróciły uwagę jury. Wyróżnienie otrzymała Abigail Majdańska (1C) przygotowana przez Iwonę Urbaniak oraz Martyna Kolańska (3A) przygotowana przez Annę Haładyn.                                               

"Nie było miejsca"

Jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowywali pod opieką nauczycieli przedstawienie jasełkowe, którego celem jest przybliżenie prawdy o narodzeniu naszego Pana i Zbawiciela - Jezusa Chrystusa. Przygotowania zaowocowały trzykrotnym wystawieniem przedstawienia. Dnia grudnia 2011 r. odbyło się pierwsze - przy Miejskim Ośrodku Wsparcia, który zorganizował choinkę dla swoich podopiecznych i mieszkańców miasta, w którym uczestniczył Burmistrz Miasta Turku pan Zdzisław Czapla. Dnia 17 grudnia uczniowie ze swoim przedstawieniem uatrakcyjnili spotkanie dla dzieci, które otrzymywały paczki ufundowane przez Turkowskie Stowarzyszenie Młodych. Odbyło się ono w Domu Strażaka w Turku. Następnie 21 grudnia w naszej szkole odbyły się dwa przedstawienia, w których uczestniczyli - obecni i byli - dyrektorzy szkoły, nauczyciele, pracownicy administracyjno-obsługowi, a także zaproszeni goście i uczniowie. Przedstawienie zostało bardzo ciepło i serdecznie przyjęte. Brała w nim udział duża liczba uczniów, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Opiekę nad przygotowaniem przedstawienia sprawowali nauczyciele: Bogumiła Pluta, Halina Szugaj, Małgorzata Kociołek i Piotr Kmieciak.                                               

Z Mikołajem przez Europę

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia były okazją do spotkania członków Klubu Europejskiego z przedszkolakami i uczniami klas młodszych. Dzieci w oczekiwaniu na przybycie Św. Mikołaja obejrzały przedstawienie, w którym młodzi aktorzy przebrani w stroje charakterystyczne dla danego państwa europejskiego zaprezentowali zwyczaje świąteczne Francji, Hiszpanii, Danii itd. Zaproszeni goście dowiedzieli się, w jaki sposób Mikołaj obdarowuje dzieci upominkami w różnych regionach Europy. Spotkaniu towarzyszyły występy muzyczne, wspólne kolędowanie, nie zabrakło też Mikołaja, który częstował wszystkich słodyczami. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze świąt Bożego Narodzenia.                                                                                                  

Pomóżmy Świętemu Mikołajowi

Zwyczajem lat ubiegłych, przed świętami Bożego Narodzenia, w naszej szkole została zorganizowana akcja charytatywna ph. "Pomóżmy Świętemu Mikołajow". Celem akcji była pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Wśród zgromadzonych darów znalazły się słodycze, zabawki, książki, przybory szkolne, odzież oraz środki czystości. Mikołaj zawitał do wybranych rodzin, w tym także do Centrum Wolontariatu, sprawiając obdarowanym dużo radości i zadowolenia.                                                                                                                                                                                                                              

"Magiczny Czas Świąt Bożego Narodzenia"

W środę 14 grudnia zespół uczniów naszej szkoły wziął udział w zorganizowanej przez MDK w Turku imprezie ph. "Magiczny Czas Świąt Bożego Narodzenia". Uczniowie mieli możliwość udziału w warsztatach wykonywania ozdób świątecznych, malowania bombek, zdobienia stroików. Przeprowadzono również konkurs na najsmaczniejszy makowiec, w którym to konkursie wyróżnienie zdobył makowiec p. Jolanty Osińskiej. GratulujemyJ                                             

Dzień Górnika

Tradycją lat poprzednich, i w tym roku, z okazji Dnia Górnika w naszej szkole gościła orkiestra działająca przy KWB "Adamów" wraz z kapelmistrzem Zenonem Grzelakiem. Uczniowie klas I-III przywitali gości wierszem, piosenką i złożyli życzenia z okazji ich święta. Koncert w wykonaniu orkiestry górniczej zachwycił najmłodszych uczniów. Chętni uczniowie wykonali tradycyjny "skok przez skórę" i tym samym zostali włączeni do braci górniczej. Na zakończenie górnicy obdarowali dzieci cukierkami.                                                                                                                                                           

Rozstrzygnięcie konkursu na logo świetlicy szkolnej

Ku uciesze zwycięzców nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze logo świetlicy naszej szkoły. Wśród wielu prac wybrano trzy, które w najciekawszy sposób oddały charakter zajęć prowadzonych w świetlicy: zarówno zabawy jak i nauki. I miejsce zdobyła Martyna Kolańska (3A), II miejsce przypadło Martynie Laskowskiej (4C), natomiast III miejsce przyznano Julii Lament (5B).                                                                                                                                         

Wspieramy przedszkolaków

W listopadzie 2011 r., w naszej szkole, została zorganizowana akcja charytatywna ph. "Zabawki dla przedszkolaków" pod kierunkiem nauczycieli: Jolanty Szczap oraz Małgorzaty Kociołek. W akcję aktywnie włączyła się cała społeczność uczniowska. Udało się zebrać rekordową liczbę zabawek, które następnie przekazane zostały dzieciom z oddziału przedszkolnego Przedszkola Samorządowego nr 3 w Turku. Prezenty wręczono przedszkolakom z okazji Mikołajek. Radości było co niemiara, bowiem każde dziecko znalazło zabawkę dla siebie.                                                                                                                                             

Wszystkie misie nasze są

Pod takim hasłem 25 listopada biblioteka szkolna zorganizowała obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pluszowy miś to wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów. Misie od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto 25 listopada. W tym roku szkolnym Święto Pluszowego Misia zostało poprzedzone obchodami 100 rocznicy urodzin Czesława Janczarskiego - autora książek o Misiu Uszatku. W ramach obchodów dzieci z klas I-III uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych połączonych z głośnym czytaniem książek oraz zwiedzaniem wystawy poświęconej Czesławowi Janczarskiemu. Ogłoszony został również konkurs plastyczny dla klas III ph. "Bajkowy świat Czesława Janczarskiego". I miejsce zdobyła Martyna Kolańska (3A), II - Monika Mendelak (3C), III - Michał Mielczarski (3C), a wyróżnienie otrzymała Weronika Goślińska (3A). W dniu Pluszowego Misia biblioteka szkolna gościła pierwszoklasistów i grupę z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Turku. Dzieci wysłuchały opowiadania o pierwszym pluszowym misiu, a następnie wspólnie uczestniczyły w zabawach, quizach i konkursach. Zaproszeni goście mieli również okazję zapoznać się z historią pluszowego misia, książkami popularno-naukowymi o prawdziwych niedźwiedziach oraz dziecięcą klasyką, w której postać misia często wysuwa się na pierwszy plan. Na pamiątkę wizyty w Krainie Pluszowych Misiów dzieci otrzymały okolicznościowe misie do pokolorowania. W tym dniu uczniowie mieli możliwość przyniesienia swoich ulubionych pluszaków do szkoły, a podczas przerwy odbył się plebiscyt na najstarszego, największego i najmniejszego misia.                                                                 

Ogólnopolska Akcja "Wypadki na drogach - porozmawiajmy" w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku

Szkoła Podstawowa nr 4 w Turku włączyła się w działania w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy". Temat przewodni tegorocznej - IV edycji to: "Bezpieczeństwo w pojeździe, pasy bezpieczeństwa". Celem akcji jest zmniejszenie zagrożenia życia i zdrowia w ruchu drogowym, czyli poprawa bezpieczeństwa na naszych drogach. Tegoroczna edycja programu uzyskała po raz kolejny patronat: Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz po raz pierwszy w tym roku: Komendy Głównej Policji i Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Posiada również poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. Partnerem wspierającym tegoroczną edycję jest Grupa NordGlass. Partnerami medialnymi są: Auto Świat oraz Portal Edukacyjny Wychowania komunikacyjnego "Bezpieczna droga do szkoły".
W dniach 14-17 listopada w naszej szkole zorganizowano szereg przedsięwzięć związanych z przeprowadzeniem akcji. Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli m.in. w: pokazie sprzętu strażackiego, pokazie ratownictwa medycznego, pokazie z symulatorem zderzeń, debacie uczniowskiej oraz dyskusjach z rówieśnikami w ramach zajęć z wychowania komunikacyjnego. Ponadto dzieci uczestniczyły w konkursie ogłoszonym przez organizatora akcji - Stowarzyszenie na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Droga i Bezpieczeństwo", na wiersz lub hasło na temat potrzeby używania pasów bezpieczeństwa i (lub) fotelików samochodowych dla dzieci oraz na najciekawszą gazetkę szkolną. Prace uczniów wyróżnione w etapie szkolnym konkursu zostaną przesłane do organizatora akcji w terminie do 3 grudnia i dopiero po tym terminie mogą być zamieszczone na stronie internetowej szkoły i na gazetce szkolnej. W/w przedsięwzięcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów.
• Pokaz zorganizowany 14 listopada w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Turku pozwolił zapoznać dzieci ze sprzętem strażackim używanym w ratownictwie drogowym. Uczniowie poznali zasady udzielania pomocy przez straż pożarną w momencie wypadku drogowego oraz w usuwaniu skutków wypadku. Uczestnicy pokazu byli świadkami przebiegu momentu wyjazdu do akcji;
• 15 listopada odbył się pokaz ratownictwa medycznego - dzieci mogły zobaczyć wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego, dowiedzieć się jak prawidłowo wezwać pomoc, wzięły udział w ćwiczeniach w ramach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (kontynuacja ćwiczeń będzie prowadzona w miesiącu kwietniu przy współpracy Fundacji Złota Godzina);
• W środę - 16 listopada został rozstrzygnięty etap szkolny konkursu na wiersz lub hasło na temat potrzeby używania pasów bezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje zaangażowanie dzieci, ich pomysłowość i talent literacki;
• W dniu kulminacji akcji w szkołach na terenie całego kraju, tj. 17 listopada, na trzy dni  przed Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych odbył się pokaz z symulatorem zderzeń. Dzieci w fotelu samochodowym - przypięte pasami bezpieczeństwa - mogły poczuć siłę zderzenia w momencie, kiedy pojazd porusza się z prędkością zaledwie 7 km/h. Swoimi wrażeniami uczniowie dzielili się z kolegami, nauczycielami, rodzicami. Ten pokaz utwierdził ich  w przekonaniu, że trzeba zawsze zapinać pasy.
• Również w tym dniu, na podsumowanie akcji w szkole, odbyła się debata uczniowska. Przedstawiciele uczniów klas V i VI podjęli ważne tematy: I. Jaki wpływ mamy my - pasażerowie na bezpieczeństwo w pojeździe? II. Wpływ kampanii społecznych na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dzieci wykazały się znajomością tematu, zaangażowaniem w przygotowanie i prowadzenie dyskusji, trafnością wypowiedzi.
Rodzice, którzy w tym dniu odwiedzili szkołę (w ramach półwywiadówek) otrzymali ulotki opracowane przez uczniów i nauczycieli wychowania komunikacyjnego przekonujące o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Przez cały czas trwania akcji uczniowie na lekcjach techniki podejmowali dyskusje, dzielili się spostrzeżeniami i pomysłami dotyczącymi tematu, opowiadali o swoich doświadczeniach, , dochodzili do wspólnych wniosków, bardzo wartościowych i dojrzałych. Zdaniem organizatorów akcji w szkole - nauczycieli techniki i wychowania komunikacyjnego: Małgorzaty Kornackiej i Zbigniewa Zielińskiego uczniowie wyszli z tej akcji bogatsi o nowe, budujące przeżycia i doświadczenia związane z tematem, zdobyli nową wiedzę, nie mieli oporów przed podjęciem tematu i włączeniem się do działań i co najważniejsze - nauczyli się dostrzegać drugiego człowieka na drodze.
Przeprowadzenie akcji możliwe było dzięki współpracy z:
- Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Turku
- Ochotniczą Strażą Pożarną w Turku
- Fundacją Złota Godzina
- Komendą Powiatową Policji w Turku
- Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Koninie.                                                                                  

Festiwal Piosenki o Zdrowiu

16 listopada 2011 w Miejskim Domu Kultury odbyła się dziewiętnasta już edycja powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, którego organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku. Naszą szkołę reprezentował Maciej Kmieciak, któremu towarzyszyły Gabriela Filipiak, Daria Jurkiewicz i Nikola Włodarczyk. 23 uczestników wystąpiło w trzech kategoriach wiekowych. Maciej, za piosenkę "Zachowaj zdrowie" z muzyką Jarosława Piątkowskiego do tekstu Piotra Kmieciaka i Marka Sochackiego, otrzymał I Nagrodę w kategorii uczniów klas I-III. Prezentacje oceniała komisja artystyczna w składzie: Alfred Rajczyk - PSSE, Paweł Grabara - MDK i Aleksandra Wytlib - PSM I st.                                                                                                                          

Święto Niepodległości

W związku z 93. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości 10 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie klasy 6A i 6B pod kierunkiem Marii Olejarczuk i Katarzyny Nowak przygotowali część artystyczną, w której została ukazana trudna droga Polaków do wolności. Uroczystość zaszczycił pan Józef Piłsudski doskonale zagrany przez ucznia klasy 6A Damiana Wojdziaka. Młodzi aktorzy nawiązali także do współczesnych czasów, wskazując na problemy, z jakimi boryka się nasza Ojczyzna. Podkreślili, że w naszych rękach spoczywa jej los i wszyscy musimy się starać "żeby Polska była Polską". Występom towarzyszyły pieśni z tamtych lat: "Pierwsza Brygada", "Pierwsza Kadrowa", "Marsz Polonia".                                                                                          

Spotkanie z pracownikami służb leśnych

9 listopada dzieci biorące udział w zajęciach kół przyrodniczych "Żyj z przyrodą w zgodzie" pod kierunkiem W. Fibich i I. Urbaniak spotkały się z pracownikiem Nadleśnictwa Turek p. Klaudią Maciejewską i myśliwym koła łowieckiego "Sokół" p. Konradem Pastuszka. Podczas dwugodzinnego spotkania dzieci uzyskały interesujące wiadomości nt. pracy służb leśnych w różnych porach roku. Pan Pastuszka uświadomił dzieciom, że współpraca między leśnikami a myśliwymi jest niezwykle ważna i odpowiedzialna. Myśliwi pomagają w opiece nad zwierzętami, wykonują też wiele prac na rzecz lasu. Dzieci miały okazję podziwiać trofea łowieckie, podstawowe wyposażenie myśliwego i przeglądać czasopisma przyrodnicze. Pod koniec spotkania odbył się krótki quiz wiedzowy nt. lasu i zwierząt leśnych zakończony wręczeniem nagród.                                                                                                                         

Halloween na wesoło w naszej szkole

Stałym punktem imprez organizowanych przez Klub Europejski jest Halloween. W organizację tegorocznej imprezy włączył się również Samorząd Uczniowski oraz cała społeczność szkolna. W czwartkowe popołudnie gościliśmy Klub Europejski działający przy Szkole Podstawowej w Dzierzbinie i uczniów ze szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Spotkanie halloweenowe rozpoczęła pani dyrektor Maria Kukulska, która powitała zaproszonych gości i życzyła wesołej zabawy. W klimat i nastrój HALLOWEEN wprowadziła wcześniej przygotowana przez uczniów dekoracja: duszki, czarownice na miotle, latające nietoperze, czarne koty. Przy dźwiękach budzącej grozę muzyki uczniowie poznali krótką historię tego amerykańskiego święta, a następnie dzieci z kółka języka angielskiego wystawiły scenkę tematyczną pt. "Halloween na wesoło". Dla uczestników imprezy przygotowano szereg zabaw i konkursów: świetlny krąg, chwytanie smakołyków, wróżenie ze spodeczków, bagno, krzyżówki i rebusy obrazkowe. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali słodkie upominki. Następnie rozpoczęła się dyskoteka, w trakcie której przeprowadzone zostały konkursy na przebranie halloweenowe oraz na najładniejszą dynię.                                                      

"Iskierka" dla przedszkolaków

25 października kółko teatralne "Iskierka" wystawiło baśń braci Grimm pt. "Śpiąca królewna" dla dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3. Młodzi artyści po raz kolejny mieli okazję zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności aktorskie. Wcielając się w postacie króla, królowej, wróżek, księżniczki, księcia Filipa i inne ujawnili prawdziwie aktorski talent. Z kolei dziewczynki z kółka wokalno-muzycznego wykonały piosenki, umilając czas maluchom. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oraz w skupieniu oglądały przedstawienie, czego dowodem były gromkie brawa. Młodzi wykonawcy dostarczyli wszystkim wiele estetycznych wrażeń i przeżyć artystycznych.

Jan Paweł II - Papież modlitwy

Dnia 24 października odbył się w naszej szkole apel poświęcony pamięci Papieża Jana Pawła II związany z obchodami Dnia Papieskiego i wyborem na Stolicę Piotrową. Hasłem tegorocznego Dnia była modlitwa, której wzorem był Jan Paweł II. Uczniowie klas IV-VI przygotowali teksty i piosenki ukazujące postawę modlitwy tego Wielkiego Błogosławionego, a uczniowie klas młodszych wykonali utwór pt "Wadowice". Dzieci przygotowywały się pod opieką Haliny Szugaj, Bogumiły Pluty, Małgorzaty Kociołek oraz Piotra Kmieciaka.                                                                                                                                         

Dzień Nauczyciela

W kalendarzu jest jeden dzień, kiedy uczniowie mogą podziękować nauczycielom za ich pracę, to 14 października. W dniu ich święta uczniowie klasy 6B i 5A pod kierunkiem Katarzyny Nowak i Haliny Szugaj przygotowali apel z okazji Dnia Nauczyciela. Zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie poznali niezbędnik nauczyciela, czyli zestaw narzędzi przydatnych w tym zawodzie. Zaopatrzony w nauszniki, lupę, lornetkę i parasol mógł przystąpić do swojej pracy. Kolejnym punktem apelu była scenka pt. "Pani na opak", w której zaczarowana przez wróżkę nauczycielka tolerowała niewłaściwe zachowanie i brak przygotowania do lekcji. Na szczęście za dotknięciem różdżki wszystko wracało do normy. Uczniowie przygotowali również galę Nauczycielskich Oskarów. Nauczyciele nominowani byli w 7 kategoriach min. Mikrofon Roku, Żartowniś Roku, Szwajcarski Zegarek, Złota Katarynka i Złoty Kaganek. Nie zabrakło również przebojów muzycznych w wykonaniu naszych uczniów pod kierunkiem Piotra Kmieciaka.                                                                                                                                

Ślubowanie pierwszoklasistów

7 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. W momencie złożenia przyrzeczenia na sztandar szkoły dzieci stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Część artystyczną - podczas tej uroczystości - przedstawił szkolny teatrzyk "Iskierka". Po części oficjalnej dzieci wraz z rodzicami udały się do klas na poczęstunek. Była to wspaniała okazja do integracji .                    

"Nasza szkoła to bezpieczne miejsce"

Podejmujemy wiele różnych działań, by uczniowie naszej szkoły czuli się w niej jak najbezpieczniej. W tym celu w dniu 5 października zorganizowano spotkanie, podczas którego pani dyrektor Maria Kukulska skierowała słowa do społeczności uczniowskiej klas I-VI. Tematem przewodnim spotkania było omówienie podstawowych zasad bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz zachowania właściwej kultury osobistej wśród uczniów, a w tym m.in. właściwego zachowania się podczas przerw śródlekcyjnych, poszanowania mienia szkolnego, zachowania właściwych postaw wobec rówieśników, godnego reprezentowania szkoły itp. Puentą pogadanki było omówienie zasad zachowania umiaru  w wyrażaniu własnych emocji - "bezpieczeństwo Wasze zależy od Was samych".                   

"Śpiąca królewna" dla emerytów

5 października kółko teatralne "Iskierka" oraz kółko wokalno-muzyczne wystawiło w Centrum Wolontariatu w Turku program artystyczny dla emerytów z okazji VI rocznicy powstania Klubu Seniora "Promyk". W programie znalazła się baśń braci Grimm pt. "Śpiąca królewna" oraz piosenki. Młodzi wykonawcy mieli okazję zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności aktorskie. Wcielając się w bajkowe postacie pokazali prawdziwie aktorski kunszt. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem oglądali program artystyczny, czego dowodem były gromkie brawa.

Rajd integracyjny

W dniu 2 października odbył się "II integracyjny Rajd Pieczonego Ziemniaka", którego organizatorami byli: PTTK, Nadleśnictwo, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych oraz Szkoła Podstawowa w Galewie. Na zaproszenie organizatorów na miejscu zbiórki w Kolnicy stawiło się 130 osób, w tym dzieci z kół przyrodniczych przy Szkole Podstawowej nr 4 w Turku z opiekunami Iwoną Urbaniak i Wiolettą Fibich. Przewidziano trzy trasy rajdu: pieszą, rowerową i konną. Aby w pełni móc podziwiać walory przyrodnicze najbliższej okolicy, dzieci z naszej szkoły wybrały trasę pieszą (6 kilometrów). Po dotarciu na metę, tj. do leśniczówki w Tarnowej gm. Brudzew, przyszedł czas na miłą zabawę przy dźwiękach gitary i akordeonu. Organizatorzy zaskoczyli nas wieloma atrakcjami oraz niespodziankami w postaci gadżetów nawiązujących do tematyki rajdu i zapewnili pyszny poczęstunek.                       

"Śmieciu precz!"

Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie klas I-III uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata". Wraz z nauczycielami porządkowali teren wokół szkoły. 29 września uczniowie klasy 3A wystawili dla swych kolegów i koleżanek oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 przedstawienie ekologiczne pt. "Śmieciu precz". Młodzi aktorzy uświadomili widowni, że to od nich samych zależy, jak będzie wyglądać nasza planeta. Wszystkie dzieci na zakończenie, powtarzając za leśnym Skrzatem słowa ekologicznej obietnicy uroczycie przyrzekły, że będą dbać o środowisko przyrodnicze.                                                      

Sprzątanie Świata 2011

Nasza szkoła już po raz 18-ty wzięła udział w "Sprzątaniu Świata". Tegoroczną akcję pod hasłem "Lasy to życie - chrońmy je" rozpoczęliśmy od kampanii informacyjnej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uczniowie otrzymali ulotki zachęcające do odwiedzania stron internetowych związanych z ochroną środowiska, oglądali filmy edukacyjne. Na spotkaniach z rodzicami wychowawcy klas przeprowadzili pedagogizację rodziców nt. "Baterie - najpoważniejsza grupa odpadów szkodliwych". Zachęcali rodziców do czynnego udziału w Europejskim Dniu bez Samochodu oraz zapoznali z akcjami ekologicznymi zaplanowanymi w naszej szkole na rok szkolny 2011/2012. Każda klasa wraz z wychowawcą miała wyznaczony do oczyszczenia teren, z którego wracała z 2-3 workami odpadów. Akcja przebiegała sprawnie, uczniowie zebrali 37 worków odpadów. Uporządkowano ulice: Sportową, Spółdzielców, Młodych, obwodnicę oraz tereny wokół szkoły, basenu i stadionu. W klasach IV-V przeprowadziliśmy konkurs plastyczny pod hasłem "Zdrowe życie w mieście", a w klasach VI konkurs fotograficzny "Lasy to życie - chrońmy je". Klasy III przygotowały przedstawienie ekologiczne pod tytułem "Śmieciu precz".                                                         

Festyn archeologiczny w Biskupinie

20 września chętni uczniowie z klas IV i V uczestniczyli w festynie archeologicznym ph. "Grecja - narodziny Europy" w Biskupinie. Na czas festynu tym razem Biskupin zamienił się w starożytną Grecję. Na zwiedzających czekały liczne atrakcje. Podróż do Grecji uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia wystawy w pawilonie muzealnym, która prezentowała eksponaty antycznej kultury greckiej. Uczniowie mieli okazję m.in. zobaczyć pokazy walk hoplitów, starożytnej mody greckiej, pankrationu (kombinacja boksu i zapasów) oraz ludowych tańców greckich. Zapoznali się również z życiem codziennym Greków, uczestnicząc w różnych warsztatach np.: bicie greckich monet, lepienie naczyń z gliny oraz pisanie własnych imion alfabetem greckim. Dodatkową atrakcją wycieczki była przejażdżka kolejką wąskotorową oraz zwiedzanie ruin zamku Diabła Weneckiego. Najciekawsze pamiątki, które przywiozły dzieci, to własnoręcznie wykonane monety oraz naczynia ulepione z gliny.                                                                                                                                                                                      

Konkurs czytelniczo-plastyczny "Zakładka do książki"

We wrześniu 2011 r. w ramach akcji "Warto czytać. Z książką na Ty" klasy II i III naszej szkoły pod kierunkiem pań z biblioteki szkolnej (M. Woźniak, E. Pakos) oraz wychowawców (W. Fibich, A Haładyn, D. Gaj, B. Kaczmarek, J. Szczap) przystąpili do konkursu plastycznego. Zadaniem jego uczestników był wybór książki lub utworu spośród przygotowanego przez organizatorów (Bibliotekę Miejską w Koninie, Starym Mieście i Turku ) spisu lektur i zaprojektowanie zakładki. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystości w dniu 23 września w Centrum Handlowym Ferio w Koninie. Jedną z nagród głównych otrzymała Julia Janowska - uczennica klasy 2B, a wyróżnienia Aleksandra Rosiak (2B) i Kinga Piskuła (2B). Oprócz upominków książkowych nagrodzeni uczestnicy spotkali się zulubionymi autorami literatury dziecięcej, m.in. J. Papuzińską, G. Kasdepke, B. Kosmowską, J. Olech, E. Nowak, M. Fox, A. Onichimowską, M. Rusinkiem oraz M. Pałaszem. Po wspólnej zabawie dzieci miały okazję otrzymać autografy i wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie.                                                                 

Europejski Dzień bez Samochodu

W dniach 16-22 września braliśmy udział w kampanii "Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejskim Dniu bez Samochodu". Celem akcji było zachęcanie mieszkańców miast do zmiany sposobu podróżowania poprzez wybór alternatywnych sposobów transportu - jazda rowerem, przemieszczanie się pieszo i korzystanie z komunikacji miejskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była "Efektywność energetyczna". W ramach godzin wychowawczych i lekcji przyrody nauczyciele przeprowadzili pogadanki nt. "Ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu", a na lekcjach w-f "Zalety aktywnego trybu życia". Dla uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły zorganizowano "Szkolne dni bez samochodu", które polegały na przyjeździe do szkoły rowerem, bądź przyjście pieszo. Klasy 6A i 6C wraz z nauczycielami przyrody D. Hartman oraz B. Lament 22 września wzięły udział w rajdzie rowerowym ph. "Spalaj kalorie - nie benzynę". Trasa rajdu przebiegała ulicami: Sportową, Kaliską, Gorzelnianą, Ogrodową, placem Wojska Polskiego, 3 Maja, Chopina - las.                                                                                                                                                                                          

Z książką na TY - Spotkanie z twórcą literatury dziecięcej - Michałem Rusinkiem

21 września uczniowie klasy 2B i 3A uczestniczyli w spotkaniu z autorem książek dla dzieci i młodzieży panem Michałem Rusinkiem. Spotkanie odbyło się w MiPBP. Pisarz opowiadał o sobie, prezentował uczniom swoje książki, a także przeczytał napisaną przez siebie, zmodyfikowaną wersję Kopciuszka. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały fragmentów książki "Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci". Michał Rusinek w swoich książkach oprócz tematów lekkich i przyjemnych porusza również kwestie trudne dla młodego odbiorcy. Pisarz, czytając fragmenty książki "Zaklęcie na W", opowiadał o ciężkich czasach II wojny światowej. Spotkanie zakończyło się konferencją prasową, podczas której dzieci zadawały pytania autorowi. Młodzi czytelnicy mieli również możliwość zakupienia książek opatrzonych autografem pisarza. Trwające półtorej godziny spotkanie upłynęło w atmosferze świetnej zabawy oraz dobrego humoru. 

Biwak integracyjny klasy 4A

W dniach 12-13 września nauczyciele wychowania fizycznego Anna Grzelak i Zbigniew Zieliński wraz z wychowawcą klasy Danutą Hartman zorganizowali dla klasy sportowej - 4A - biwak integracyjny. Bazą noclegową i żywieniową był Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "WANTUR" w Księżych Młynach. Celem i założeniem programowym biwaku była integracja zespołu klasowego, podnoszenie sprawności fizycznej poprzez gry, zabawy i marszobiegi na świeżym powietrzu. Poznanie walorów historyczno-przyrodniczych ziemi łódzkiej m.in.: XIV wiecznego zamku - dawnej rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich, parku w stylu angielskim, korzystanie z kompleksu termalno-basenowego w Uniejowie. Obserwowanie obszarów wydmowych - porośniętych lasem sosnowym, malowniczego odcinka starorzecza Warty oraz zbiornika retencyjnego "Jeziorsko".                                                                                            

Nagrodzeni stypendyści

Dnia 6 września w Miejskim Domu Kultury w Turku, w obecności Burmistrza Miasta Turku pana Zdzisława Czapli, kierownika Spraw Społecznych Urzędu Miasta pani Ewy Muszyńskiej, Przewodniczącego Rady Miasta Turku pana Marka Pańczyka oraz Przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Miasta Turku pana Andrzeja Kwiatkowskiego, odbyło się wręczenie stypendiów dla najlepszych uczniów. Stypendyści naszej szkoły to: Szymon Kowalski, Dominik Wszędybył, Maciej Rybicki, Kinga Krzyżostaniak, Wiktoria Zieniewicz, Janusz Kotoński, Małgorzata; Skieresz, Agnieszka Boczek i Dawid Wietrzych. Uczniowie obdarzeni dużymi zdolnościami, którym towarzyszy ambicja, pracowitość i systematyczność. Zaangażowani w życie szkoły, organizowanie uroczystości, uświetnianie różnorodnych imprez szkolnych oraz środowiskowych. Utalentowani stypendyści w roku szkolnym 2010/2011 zdobywali sukcesy w wielu przedsięwzięciach organizowanych na terenie miasta, rejonu, powiatu, województwa, a nawet kraju. W Szkole Podstawowej nr 4 w Turku spełniali swoje marzenia, realizowali pasje, zdobywali i wymieniali doświadczenia, odnosili liczne sukcesy. Podczas uroczystości Szymon Kowalski, Dominik Wszędybył oraz Maciej Rybicki przedstawili projekt edukacyjny "Osiedle moich marzeń" w wersji komputerowej, natomiast Kinga Krzyżostaniak wykonała na pianinie utwór Stefena Hellera Etiudę-opus 45.                                                                                                                                                                                              

Spotkanie z ułanami

Wrzesień to okres wielu rocznicowych uroczystości związanych z wybuchem II wojny światowej. Członkowie Reprezentacyjnego Oddziału Konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich upamiętniają te wydarzenia, wędrując szlakiem bojowym poznańskich ułanów z września 1939 r. Jak co roku oddział przejeżdża przez nasze miasto i stacjonuje w stadninie koni państwa Klinkiewiczów. Tam też 5 września uczniowie z klas 3A,3B,3C mieli możliwość spotkania z ułanami. Komendant, Zdzisław Pilarski opowiadał dzieciom o kawalerii, 15 Pułku oraz idei przemarszu. Ułani zaprezentowali pokaz musztry konnej oraz władania szablą i lancą konno. Uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z kawalerzystami, a następnie miło spędzili czas przy ognisku, wspólnie piekąc kiełbaski                                                                                                                                                                                                   

Inauguracja roku szkolnego 2011/2012

Dwumiesięczna przerwa w nauce i obowiązkach szkolnych dobiegła końca, a wraz z nią rozpoczął się rok szkolny 2011/2012. Podczas inauguracji pani dyrektor Maria Kukulska powitała grono pedagogiczne, a także zaproszonych gości w osobach pani Kornelii Józefiak, radnej Miasta Turku oraz pani Renaty Rusek, przewodniczącej Rady Rodziców. Serdecznie powitani zostali uczniowie, dla których rozpoczyna się 10-miesięczna "przygoda z nauką". W swoim przemówieniu pani dyrektor szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów, którzy w szkolnych murach rozpoczynają nowy etap swojego życiu - "Nie taki diabeł straszny, jak go malują…Początki na pewno nie będą łatwe, ale wierzymy, że nasza szkoła stanie się waszym drugim domem, a nauka w niej niech będzie owocna, przyjemna i pełna wrażeń". W swoim przemówieniu pani dyrektor wspomniała również o 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. To właśnie 1 września 1939 roku o godz.4:45 niemiecki pancernik Schleswig Holstein oddał pierwszą salwę w kierunku Westerplatte. Napaść Niemiec hitlerowskich i sowieckiej Rosji na Polskę rozpętała II wojnę światową, która trwała 6 lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Pani dyrektor podkreśliła potrzebę żywej troski o pokój i kształtowanie człowieka wolnego od nienawiści wobec innych i zdolnego do budowania porządku opartego na godności ludzkiej.                            

 

 
Żegnaj szkoło!

22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2010/2011. Z tej okazji swoją obecnością zaszczycili nas, reprezentujący Burmistrza Miasta Turku, pani Joanna Maciejewska i pan Mirosław Mękarski, a także pani Renata Rusek - przewodnicząca Rady Rodziców oraz pani Anna Szyper. W swoim przemówieniu pani dyrektor Maria Kukulska podsumowała miniony rok, pogratulowała uczniom licznych sukcesów w nauce oraz sporcie, a także wręczyła nagrody i świadectwa najlepszym. Szczególnie serdeczne słowa skierowała do absolwentów, którzy po sześcioletniej edukacji opuszczają mury naszej szkoły. Wśród nich nagrodę za najwyższe wyniki w nauce otrzymał Szymon Kowalski, stypendium Rodziny Patrona - Szymon Kowalski i Wiktoria Zieniewicz, nagrodę dla najlepszego historyka - Maciej Rybicki, nagrodę dla największego społecznika - Szymon Kowalski, zaś statuetkę dla najlepszych sportowców - Wiktoria Zieniewicz i Damian Gadomski. Pani dyrektor wręczyła również listy gratulacyjne rodzicom wyróżniających się uczniów. Także zaproszeni goście przyłączyli się do gratulacji i życzyli wszystkim przyjemnych wakacji. Tę miłą uroczystość zakończył pogodny, "wakacyjny" program artystyczny, przygotowany przez Katarzynę Nowak, Bronisławę Pełczyńską oraz Piotra Kmieciaka.                                                                                                                  

Piknik rodzinny dla uczniów i rodziców klasy 2A

Uczniowie klasy 2A, ich rodziny i wychowawczyni Anna Haładyn spotkali się na pikniku w stadninie koni państwa Klinkiewiczów. Dzieci przygotowały dla swych rodziców niespodziankę z okazji Dnia Ojca i minionego Dnia Matki. Swe uczucia wyraziły wierszem i piosenką. Główną atrakcją pikniku były przejażdżki bryczką, wspólne zabawy, gry oraz pieczenie kiełbasek.                                                                                                                                   

Apel Laureata

21 czerwca, a więc dzień przed upragnionym zakończeniem roku szkolnego 2010/2011, odbył się w naszej szkole Apel Laureata, którego celem było podsumowanie osiągnięć i wyników uczniów w II półroczu oraz uhonorowanie laureatów konkursów szkolnych i pozaszkolnych. Apel rozpoczęto od wręczenia dyplomów klasom, które osiągnęły największą średnią ocen ocen w roku szkolnym. Następnie wręczone zostały stypendia. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, aktywnie brali udział w konkursach o różnym zasięgu, osiągając w nich znaczące sukcesy. Za swą sumienną i wytrwałą pracę otrzymali oni nagrody oraz dyplomy, a przez swych kolegów nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym z równym zapałem i zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły będą przystępować do różnego rodzaju konkursów i zdobywać w nich jak najwyższe lokaty.                  

III miejsce w konkursie ekologicznym "Zbiórka baterii 2011"

W tym roku szkolnym zebraliśmy 248,3 kg zużytych baterii. Nasza szkoła zajęła III miejsce w konkursie ekologicznym "Zbiórka baterii 2011" organizowanym przez Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" w Kaliszu i otrzymała nagrodę w wysokości 400 złotych z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych. Dzięki uczniom i nauczycielom naszej szkoły duża ilość niebezpiecznych odpadów jakimi są baterie nie trafia do środowiska przyrodniczego, tylko do zakładów, gdzie poddawane są profesjonalnemu procesowi unieszkodliwiania.

Przedstawienie "Śpiąca królewna"

21 czerwca dzieci z kółka teatralnego wystawiły przedstawienie na podstawie baśni braci Grimm pt. "Śpiąca królewna". Kółko teatralne dla klas I-III działa w naszej szkole w ramach Programu Operacyjnego: Kapitał Ludzki - "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu nauczania w klasach I-III". Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem najmłodszych uczniów naszej szkoły. Młodzi aktorzy mieli okazję po raz pierwszy zaprezentować swoje aktorskie umiejętności. Ze swoich ról wywiązali się doskonale, czego dowodem były gromkie brawa widowni. Dzieci przygotowała Małgorzata Kociołek przy współpracy Jolanty Szczap.                                                                                                                                                              

Dzień Europejczyka w naszej szkole

Tegoroczne obchody Dnia Europejczyka w naszej szkole upłynęły pod hasłem: "Sztuka teatralna w języku obcym". Uczniowie klas szóstych pod opieką Ewy Muszyńskiej oraz Emilii Szymaniak-Majda (nauczycielek języka niemieckiego) wystawili w języku niemieckim sztukę pt. "Der gestiefelte Kater" (Kot w butach). Natomiast uczniowie klas III pod opieką Katarzyny Walaszczyk oraz Macieja Sobolewskiego - nauczycieli języka angielskiego - przygotowali przedstawienie pt. "Littre Red Riding Hood" (Czerwony Kapturek). Barwne stroje oraz zabawne dialogi pozwoliły uczniom przenieść się na chwilę w cudowny świat bajek. Uczniowie odgrywający role teatralne wykazali się zarówno talentem aktorskim, jak i umiejętnościami w posługiwaniu się językiem obcym. Dla sprawdzenia swoich umiejętności w języku niemieckim uczniowie klas VI przystąpili do konkursu ph. "Deutsch macht Spaß", którego zwycięzcą okazał się uczeń klasy 6C Szymon Kowalski.                                                                                                                                                                                            

Miejsko-Gminny Konkurs Czytelniczo-Historyczny

9 czerwca uczniowie klas szóstych wzięli udział w Miejsko-Gminnym Konkursie Czytelniczo-Historyczny ph. "Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta", który odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku (Emilia Kaczorowska i Maciej Rybicki uczniowie kl. 6C ). Jednym z zadań konkursowych było wykonanie wcześniej folderu pt. "Spacer po mieście", który wykonała Karolina Kozłowska (6C). Drużyna z naszej szkoły otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!                                                

Turniej świetlic

Dnia 8 czerwca wychowawcy świetlicy szkolnej zorganizowali w naszej szkole "Turniej świetlic". Celem imprezy była integracja wychowanków świetlic ze szkół podstawowych oraz wdrażanie uczniów do przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji w zabawach oraz grach zespołowych. W turnieju uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4, nr 5 oraz nr 1 wraz z opiekunami. Uczniowie pracowali w 6-osobowych zespołach, rywalizując ze sobą w zabawach umysłowych, ruchowych oraz plastycznych. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Obok placu zabaw posadzone zostało drzewko jako pamiątka tego spotkania. Zwycięską okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 5, zajmując I miejsce, natomiast "Czwórka" oraz "Jedynka" uzyskały tę samą ilość punktów, zajmując tym samym II miejsce.                                                                                                                                                   

Konkurs informatyczny

6 czerwca został przeprowadzony konkurs informatyczny, w którym wzięli udział uczniowie klas szóstych. Uczestnicy wykonywali zadania wymagające biegłej obsługi aplikacji pakietu Office, sprawnego korzystania z Internetu oraz rozwiązywali test sprawdzający wiedzę ogólną z zakresu informatyki. Najlepszym informatykiem szkoły, uzyskując bez mała maksymalną liczbę punktów, został Szymon Kowalski (6C), drugie miejsce zajęła Karolina Kozłowska (6C), trzecie - Dominik Wszędybył (6C). Konkurs przygotował i zorganizował nauczyciel informatyki Zbigniew Pawlak.                                                  

Szkolny konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych

Na początku czerwca zakończony został konkurs języka angielskiego ph. "30 Questions about English Speaking Countrie" (30 pytań związanych z krajami anglojęzycznymi). Przez ponad 2 miesiące uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące kultury, historii oraz zwyczajów panujących w krajach anglojęzycznych. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła Kinga Krzyżostaniak (5C), która zdobyła pierwsze miejsce. Drugie i trzecie miejsce zdobyli odpowiednio: Klaudia Człapa (4B) i Michał Mikołajczyk (5A). Uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Konkurs zorganizowany został przez nauczyciela języka angielskiego Macieja Sobolewskiego.

Oddanie "Orlika" na Dzień Dziecka

Pierwszego czerwca uczniowie naszej szkoły poza prezentami otrzymali wyjątkowy podarunek - wielofunkcyjne boisko z programu "Orlik 2012". To już czwarty "Orlik" na terenie naszego miasta. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Maria Kukulska powitaniem zaproszonych gości, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Jako pierwszy z gości zabrał głos Burmistrz Miasta Turku Zdzisław Czapla, który pokrótce przedstawił realizację projektu. Następnie pan Tomasz Wiktor przedstawiciel Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, a zarazem prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej z zadowoleniem podkreślił, że jak dotąd najwięcej obiektów sportowych typu "Orlik" oddano w naszym województwie. W tym szczególnym dniu dla szkoły i dla dzieci pani Irena Tomaszak-Zesiuk życzyła wszystkim uczniom radości i wielu przyjemnych chwil spędzonych na nowym obiekcie oraz sukcesów na niwie sportowej. Boisko zostało pobłogosławione przez księdza dziekana kanonika Marka Kasika. Obok życzeń i symbolicznych prezentów były także występy. Program sportowo-taneczny z użyciem piłek przygotowali uczniowie klas szóstych. Zaprezentowały się także uczennice klasy 2A w programie muzyczno-tanecznym w rytmie piosenki pt. "Futbol" zaśpiewanej przez uczennice klasy 3C. Program rozrywkowy przygotowali również nauczyciele. Wcielili się oni w aktorów i odegrali spektakl o zbuntowanym Czerwonym Kapturku, który długo poszukiwał swego wybranka. Okazał się nim Książę Orlik, który na zakończenie przekazał pani dyrektor - niczym klucze do bram - złotą piłkę na znak zaproszenia do korzystania z obiektu sportowego.                                                                                                         

Konkurs ENGLISH MASTERS

Dnia 30 maja odbył się w naszej szkole I Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas II-III ph. "ENGLISH MASTERS". Celem konkursu była popularyzacja języka angielskiego, podnoszenie poziomu umiejętności językowych oraz doskonalenie umiejętności praktycznego wykorzystania języka. Konkurs miał również na celu umożliwienie uczniom sprawdzenia własnej wiedzy zdobytej na lekcjach. Do rywalizacji o laur stanęli uczniowie reprezentujący 5 szkół podstawowych powiatu tureckiego: trzy z Turku oraz Chlebowa i Żuk. Uczestników wraz z opiekunami przywitała dyrektor szkoły pani Maria Kukulska oraz organizatorzy, nauczyciele języka angielskiego Katarzyna Walaszczyk i Maciej Sobolewski. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu gramatyki, słownictwa oraz funkcji komunikacyjnych. Poziom uczestników był bardzo wyrównany, wszyscy wykazali się obszerną wiedzą. Trzyosobowa komisja konkursowa, w składzie Michał Muszyński (SP5 Turek), Agnieszka Polińska (SP Żuki) oraz Agnieszka Karkusińska (SP Chlebów) wyłoniła laureatów: I miejsce - Jakub Lempach (SP 5 Turek), II miejsce - Jakub Kowalczyk (SP4 Turek), III miejsce - Patrycja Gronostaj (SP4 Turek). Laureaci otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Opiekunom zostały wręczone podziękowania. SERDECZNIE GRATULUJEMY LAUREATOM ORAZ WSZYSTKIM UCZESTNIKOM  I MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU "ENGLISH MASTERS"!                                                       

Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej w ramach Roku Odkrywania Talentów

W ramach obchodów, ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Roku Odkrywania Talentów uczniowie klasy 6C uczestniczyli w zajęciach pod hasłem "Pomagam innym - pomagam sobie". Zajęcia te odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Turku; hasło nie było przypadkowe, wiązało się bowiem z inną ogólnoeuropejską inicjatywą, a mianowicie z Europejskim Rokiem Wolontariatu 2011. Podczas spotkania omówiona została idea wolontariatu oraz jego znaczenie dla społeczeństwa. Uczniowie wskazywali konkretne grupy społeczne, którym potrzebna jest pomoc oraz szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto pomagać innym. W dalszej części zajęć uczniowie mogli pochwalić się swoimi talentami: plastycznymi, muzycznymi i teatralnymi. Z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali występy, a potem zaprezentowali efekty swojej pracy. Wykazując wiele kreatywności oraz pomysłowości przygotowali trzy prezentacje (muzyczną, teatralną i plastyczną), których tematem głównym było bezinteresowne pomaganie innym. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.                                                                                                                                                                                         

Chłapowo 2011

W dniach 23-27 maja uczniowie klas 3A i 3B przebywali na Zielonej Szkole w Chłapowie. Program przewidywał wiele atrakcji - fokarium w Helu, zwiedzanie Trójmiasta, wydmy w Łebie. Sprzyjająca pogoda pozwoliła na zabawy na plaży i zamoczenie nóg w morzu. Pensjonat zapewnił duży plac zabaw, dyskotekę oraz smaczne posiłki. Uczniowie wrócili pełni wrażeń, z wieloma pamiątkami i nagrodami za konkursy.                

Zielona Szkoła

Uczniowie klas 2A i 3C spędzili pięć wspaniałych dni 23-27 maja w Zakopanem. Po drodze zwiedzali klasztor w Częstochowie i Kraków. W Zakopanem "Willa Nałęcz" przywitała ich pięknymi i przytulnymi pokojami, a w restauracji mogli degustować góralskie dania. Piękne Tatry na pewno długo pozostaną w pamięci uczniów.                                                                                                                                          

KANGUR 2011

Ogłoszone zostały wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR. Troje uczniów uzyskało wynik bardzo dobry: Zuzanna Kaczmarek (2A), Kacper Krzyżostaniak (2A) oraz Inga Cielepak (2A). Wyróżnieni zostali: Martyna Laskowska (3A), Kamil Lewandowski (6C), Dominik Wszędybył (6C), Szymon Kowalski (6C). Podsumowanie konkursu odbyło się 13 czerwca w auli PWSZ w Koninie.                                         

Wycieczka szkolna

W dniach 17-20 maja 40 uczniów z klas: 6C, 6A i 4C uczestniczyło w czterodniowej wycieczce turystyczno-krajoznawczej "Toruń - Gdańsk - Gdynia - Hel - Szymbark". Bazą noclegową i wyżywieniową był Ośrodek Wczasowy "FENIKS" w Jastrzębiej Górze. Celem i założeniem programowym wycieczki było zapoznanie uczniów z krajobrazem nadmorskim, poszerzenie wiedzy o wydarzeniach związanych z historią Polski na Pomorzu, umacnianie więzi uczuciowej z tym regionem oraz poznanie zabytków, sztuki oraz osobliwości przyrodniczych Torunia, Trójmiasta i Mierzei Helskiej.                      

Konkurs wiedzy europejskiej ph. "Rok 2011 - Przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej"

16 maja Klub Europejski EURO-ORZEŁEK działający w naszej szkole już po raz trzeci zorganizował Miejsko-Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Tegoroczne hasło konkursu to "Rok 2011 - Przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej". Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn: Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa z Kaczek Średnich, Szkoła Podstawowa z Dzierzbina, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słodkowie i Szkoła Podstawowa nr 4. Zmagania konkursowe poprzedził występ uczniów klasy 6B, którzy zaprosili zgromadzonych gości w "Podróż balonem po Europie". Z lotu ptaka, przy dźwiękach melodii charakterystycznych dla państw europejskich, uczestnicy imprezy zwiedzali kraje członkowskie. Uczniowie podczas zmagań konkursowych sprawdzali swoją wiedzę w 7 konkurencjach. Zadania dotyczyły m. in. historii i genezy Unii Europejskiej, znajomości zabytków europejskich, uczestnicy mogli wykazać się orientacją na mapie, czy przyporządkować państwo danym skojarzeniom. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w osobach: pani Ewy Muszyńskiej – kierownika wydziału spraw społecznych Urzędu Miasta w Turku, pana Bartosza Stachowiaka - dyrektora Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku, pani Marii Kukulskiej - dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku. Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą dotyczącą Unii Europejskiej, co potwierdzają minimalne różnice punktowe w końcowej klasyfikacji. Zwycięzcą konkursu została Szkoła Podstawowa nr 1, która tylko o 0,5 pkt. wyprzedziła Szkołę Podstawową nr 4. Trzecia lokata przypadła Szkole Podstawowej nr 5. Drużyny, które uplasowały się na podium otrzymały nagrody książkowe, dodatkowo wszystkim uczestnikom wręczono drobne upominki rzeczowe. Sponsorem nagród był Urząd Miasta w Turku. Gratulujemy wszystkim drużynom szerokiej wiedzy o Unii Europejskiej.                                                                                                                                                                                  

Konkurs przyrodniczy

11 maja uczniowie klas szóstych przystąpili do Szkolnego Konkursu Przyrodniczego. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klasy 6B i 6C. Do etapu miejskiego zorganizowanego przez ODN w Koninie zakwalifikowali się uczniowie: Małgorzata Skieresz (6B), Aleksandra Romke (6C), Szymon Kowalski (6C), Wiktoria Zieniewicz (6B) oraz Samanta Forlini (6B). 20 maja odbył się Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy, którego organizatorem był ODN w Koninie. Gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku.

"Zwierzę nie jest rzeczą" - konkurs plastyczno-literacki

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego "Zwierzę nie jest rzeczą" organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej i ułożenie wiersza związanego z nią tematycznie. Najlepsze prace uczennic Zuzanny Grędkiewicz i Marceliny Zielińskiej (5C) oraz Gabrieli Filipiak (4A) zostały przesłane organizatorom konkursu - Szkole Podstawowej nr7 w Gliwicach.

Wycieczka do kopalni

Dnia 7 maja dzieci z koła przyrodniczego "Żyj z przyrodą w zgodzie" pod kierunkiem W. Fibich i I. Urbaniak odbyły wycieczkę krajoznawczo-ekologiczną do kopalni węgla brunatnego KWB "Adamów" S.A. Po spotkaniu z nadsztygarem panem J. Szwedem oraz pracownikiem do spraw ochrony środowiska panią L. Szwed uczniowie, jadąc osinobusami, zwiedzili odkrywki Adamów, Koźmin, Janiszew. Kolejnymi atrakcjami były: ekologiczny bieg patrolowy na terenie Bogdałowa połączony z zdaniami do wykonania na rzecz ochrony przyrody oraz wspólny posiłek w postaci grochówki, grillowanej kiełbasy i kaszanki. Podsumowanie imprezy stanowiło spotkanie z prezesem kopalni p. Dariuszem Orlikowskim, dzięki któremu impreza się odbyła oraz przedstawicielami "Klubu Ekologicznego" działającego przy Urzędzie Miejskim w Turku.                                                                                                      

Konkurs gramatyczno-ortograficzny z języka polskiego

6 maja odbył się I etap konkursu gramatyczno-ortograficznego z języka polskiego, w którym udział wzięło 19 uczniów z klas V-VI. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowało się 5 uczniów: Szymon Kowalski, Kinga Krzyżostaniak, Samanta Forlini, Emilia Kaczorowska oraz Ada Urbaniak. Swoją wiedzą i umiejętnościami wykazywali się w II etapie konkursu, który odbył się 16 maja w naszej szkole.

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi - to święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z zagrożeniem środowiska naturalnego. W tym roku świętowaliśmy 41. rocznicę Dnia Ziemi na świecie i 21. rocznicę obchodów krajowych. Również w naszej szkole obchodziliśmy święto Naszej Planety. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Las całkiem blisko nas". W klasach IV-VI przeprowadzono na lekcjach przyrody i godzinach wychowawczych pogadanki na temat "Globalne zagrożenia dla środowiska przyrodniczego" oraz "Las potrzebuje przyjaciół". Uczniowie obejrzeli filmy "Zagrożenia Ziemi" i "Pojutrze". 23 osoby z klas V i VI wzięły udział w I ogólnopolskim konkursie z wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska EKOTEST zorganizowanym przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji. Uczeń klasy 6C Szymon Kowalski otrzymał wyróżnienie w tym konkursie, zajmując 9 miejsce w kraju.

Mistrz Ortografii klas IV-VI

Jak co roku, w sezonie wiosennym, nasi uczniowie rywalizowali o tytuł "Mistrza Ortografii". Wszyscy mogli napisać dyktando, które wyłoniło najlepszych. W drugim etapie uczniowie na poszczególnych poziomach rozwiązywali testy, zagadki, łamigłówki, rebusy ortograficzne, w których wykazywali się znajomością zasad ortografii i umiejętnościami. Mistrzem Ortografii klas IV została Weronika Wituła, klas V - Kinga Krzyżostaniak, a klas VI - Małgorzata Skieresz.

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny - Edi 

13 kwietnia 44 uczniów, chętnych do sprawdzenia swych umiejętności ortograficznych, przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu "Zagadki i Łamigłówki Ortograficzne". Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI. Celem konkursu jest pogłębianie zasad znajomości ortografii wśród młodzieży szkolnej. Najwyższy wynik w naszej szkole uzyskali uczniowie klas VI Sandra Forlini i Maciej Rybicki, w klasach V najlepiej wypadła Kinga Krzyżostaniak, natomiast w klasach IV Paula Fret.

XIV Wielkopolski Konkurs Recytatorski i Plastyczny "Wierszydełko"

8 kwietnia Martyna Kolańska (2A) oraz Małgorzata Skieresz (6B) reprezentowały naszą szkołę w XIV Wielkopolskim Konkursie Recytatorskim i Plastycznym "Wierszydełko" w Ślesinie. Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe: Martyna Kolańska za swój występ, Małgorzata Skieresz za pracę plastyczną.      

Mistrz Pięknego Czytania

7 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku odbyło się rozstrzygnięcie powiatowego konkursu recytatorskiego pod hasłem "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania". Naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Rosiak (4C), która wygrała eliminacje szkolne i zakwalifikowała się do finału powiatowego. Uczennica za swój występ otrzymała dyplom i nagrodę książkową.                                                                                                                                    

Warsztaty ph. "Pisanki, kraszanki"

1 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty ph. "Pisanki, kraszanki" prowadzone przez p. Stanisławę Radke oraz Halinę Guzik w ramach współpracy z Muzeum w Turku. W pierwszej części warsztatów uczniowie klas II, III i V zostali zapoznani z historią oraz tradycjami Świąt Wielkanocnych. Po wysłuchaniu ciekawych informacji i prezentacji technik zdobienia jajek, uczniowie aktywnie przystąpili do samodzielnej pracy. Ozdabiali wydmuszki, wykorzystując wosk pszczeli pozyskany z roztopionych kredek, wosk kolorowy, barwniki do jajek oraz bibułę. 3-godzinne warsztaty przebiegły sprawnie w miłej atmosferze. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy. Warsztaty zorganizowały Małgorzata Szymczak i Katarzyna Janas.                                                                  

Nagrody w konkursie organizowanym przez MDK "Pisanka Wielkanocna"

30 marca w Miejskim Domu Kultury obyło się rozdanie nagród konkursu "Pisanka Wielkanocna". Konkurs miał na celu kontynuację tradycji wielkanocnej związanej ze zdobieniem jajek, pobudzenie wyobraźni, rozwijanie wrażliwości estetycznej i sprawności manualnych. W konkursie zdobyliśmy cztery nagrody: Weronika Rosiak (5B), Dominik Bilkowski (4B), Julia Kubś (4C), Edyta Górska (4A). Laureaci konkursu mieli okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych - ozdoby wielkanocne.                                                                                                                                                                                                                         

Konkurs plastyczny "Ta książka jest czarodziejska"

Uczennica klasy 2A Natalia Włodarczyk (wych. A. Haładyn) zajęła III miejsce w konkursie plastycznym "Ta książka jest czarodziejska" zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Koninie. 30 marca odbyła się uroczystość podsumowania konkursu, podczas której Natalia Włodarczyk otrzymała dyplom oraz nagrodę.                                                                                                                                                                                                                        

Finał Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..."

25 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzałkowie, odbył się finał Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa...". Jedną z laureatek spotkania finałowego została uczennica naszej szkoły Martyna Kolańska (2A), która otrzymała nagrodę i zaproszenie do udziału w XIV Wielkopolskim Konkursie Recytatorskim i Plastycznym "Wierszydełko".                                                                                                                                                                                     

Czwórka: "Szkołą Odkrywania Talentów"

Jak co roku 21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie klas I-III przegonili zimę, żegnając Marzannę Ekologiczną i Zimową wierszem oraz rymowankami. Na korytarzu pojawiły się dzieci w wiosennych strojach. Wzięły one udział w konkursach na najładniejszą Panią Wiosnę i na najciekawsze wiosenne nakrycie głowy. Piękne, barwne i solidnie wykonane stroje zachwyciły widownię i jury, które miało ciężki orzech do zgryzienia. Następnie uczniowie popisywali się znajomością przysłów o wiośnie, rozwiązywali zagadki o zwiastunach wiosny oraz wykonywali prace plastyczne. W klasach IV-VI zrezygnowano z lekcyjnego podejścia do edukacji - zamiast lekcji odbyły się tego dnia różnorodne zajęcia zaproponowane przez nauczycieli. Uczniowie już kilka dni wcześniej wybrali spośród bogatego wachlarza propozycji te, które szczególnie ich zainteresowały, a wśród nich m.in. warsztaty recytatorskie, teatralne, plastyczne, komputerowe, orgiami, zajęcia sportowe, rekreacyjne i wiele innych. W tym dniu pani dyrektor szkoły pani Maria Kukulska w obecności uczniów dokonała odsłonięcia tabliczki z nadanym Czwórce tytułem "Szkoły Odkrywania Talentów". Pani dyrektor stwierdziła, iż celem takiej formy spędzania Pierwszego Dnia Wiosny było rozbudzenie w uczniach ciekawości poznania świata, ambicji kulturowych oraz artystycznych.                                                                                 

Podsumowanie konkursu na Najładniejszą Marzannę

18 marca  w Miejskim Domu Kultury na XII Festiwalu Szkolnym "Plama" odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na "Najładniejszą Marzannę".  Dwie Marzanny "Ekologiczna" i "Zimowa" zgłoszone przez naszą szkołę otrzymały równorzędne nagrody w postaci dyplomów i słodyczy. Nagrodzonym gratulujemy i już dziś zapraszamy do udziału za rok.                                                                                                                                                                                      

Konkurs na Marzannę

Uczniowie klas 2A, 3C i uczestnicy kółka plastycznego przystąpili do "Konkursu na Marzannę” organizowanego przez MDK w Turku. Maluchy pod czujnym okiem swoich wychowawców projektowały i wykonywały strój dla "Eko - Marzanny" z materiałów wykorzystanych do recyklingu. Dzieci z kółka plastycznego wykonały Marzannę "Królowa Zimy". 14 marca gotowe Marzanny zostały przeniesione do Miejskiego Domu Kultury. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 18 marca. Trzymamy kciuki!                                                                                                                                                                            

"Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..."

9 marca, w Miejskim Domu Kultury w Turku, odbyły się  Eliminacje Powiatowe Konkursu Recytatorskiego. Uczennica klasy 2A Martyna Kolańska otrzymała nagrodę i zakwalifikowała się do Finału Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..." w Strzałkowie.                                                                  

Dzień Kobiet

Jak co roku 8 marca był okazją do złożenia życzeń wszystkim kobietom - małym i dużym. Od samego rana chłopcy spieszyli z kwiatami i drobnymi upominkami dla pań i swoich koleżanek. Dziewczynki otrzymały cukierki od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas 3C, 2A, 2B, 1B, 6B przygotowali apel z okazji Dnia Kobiet. Tańcem, wierszem i piosenką dali wyraz szacunku dla wszystkich pań pracujących obecnie i dawniej w naszej szkole. W miłej atmosferze upłynął cały dzień.                                                                                                                                                                                                              

Międzyszkolny konkurs czytelniczy dla klas III

3 marca w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla klas III. Konkurs przebiegał w trzech etapach. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności plastyczne, aktorskie oraz wykazać się wiedzą dotyczącą życia i twórczości duńskiego baśniopisarza. Naszą szkołę w kategorii wiedzowej reprezentowała drużyna z klasy 3A w składzie: Martyna Laskowska, Marta Tomaszak i Michał Piąstka. Uczniów do konkursu przygotowywały Mariola Woźniak i Elzbieta Pakos. Ocenie konkursowej podlegała też praca plastyczna wykonana przez Gabrysię Majczak (3B). Kolejnym etapem konkursu była prezentacja krótkiej scenki przygotowanej na podstawie jednej z baśni Andersena. Nasza scenka przedstawiająca fragment baśni "Królowa Śniegu" została najwyżej oceniona. Zagrali ją uczniowie z klasy 3A pod opieką Jolanty Jacek i Jolanty Szczap. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a po podsumowaniu punktów z poszczególnych etapów nasza szkoła zdobyła II miejsce. Gratulujemy!!!                                                                                                                                      

Wieczornica poświęcona członkom Armii Krajowej

Dnia 2 marca uczniowie należący do Klubu Europejskiego, kółka regionalnego i historycznego uczestniczyli w wieczornicy poświęconej członkom Armii Krajowej zorganizowanej w Gimnazjum nr 2 w Turku. Nasi uczniowie uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym przedstawiającym historię działalności AK oraz w spotkaniu z przedstawicielką Koła Światowego Związku Armii Krajowej w Turku, panią Krystyną Maciejewską, która w interesujący sposób podzieliła się swoimi wspomnieniami dotyczącymi działalności w szeregach AK. W dalszej części spotkania uczniowie naszej szkoły zwiedzili interesującą ekspozycję wypożyczoną z IPN-u przedstawiającą fakty dotyczące zbrodni katyńskiej. Dzięki takim imprezom uczniowie mają możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii.

Konkurs recytatorski klas I-III

23 lutego odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego uczniów klas I-III, które przygotowały Jolanta Szczap i Anna Haładyn. Jury w składzie: Mariola Woźniak, Małgorzata Kociołek oceniało następujące kryteria: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Do Powiatowych Eliminacji Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowały się uczennice: Martyna Kolańska (2A), Klaudia Zając (2C) i Paulina Polińska (3A). Wyróżnienie otrzymała Kinga Piskuła (1B). Laureatom życzymy sukcesów w dalszych etapach konkursu i trzymamy za nich kciuki.                               

BEZPIECZNIE W SIECI

17 lutego w naszej szkole już po raz kolejny obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchody te były szczególnie ważne dla uczniów, ponieważ w ubiegłym roku szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu. Do obchodów przygotowywali się oni już wcześniej, projektując i wykonując plakaty promujące bezpieczne korzystanie z Internetu. We wszystkich klasach prowadzone były zajęcia profilaktyczne, których celem jest uświadomienie dzieciom problemu zagrożeń czyhających w wirtualnym świecie, a także promocja bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu. Do szkolnej akcji propagującej bezpieczeństwo w Internecie włączyła się również Policja. St. sierż. Dorota Grzelka wraz z mł. aspir. Krzysztofem Kowalczykiem przeprowadzili w tym dniu prelekcje dla klas starszych na temat cyberprzemocy w szkole i zagrożeń występujących w wirtualnym świecie. Prelekcja poprzedzona została inscenizacją pt. "Jestem bezpieczny w Internecie" przygotowaną przez uczniów klasy 5B pod opieką Jolanty Jacek i Jolanty Szczap. Policjanci ostrzegali dzieci, w jaki sposób bezpiecznie i mądrze korzystać z Internetu, aby nie padły ofiarą wirtualnych prześladowców i umiały stosować zasadę "nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe". Kulminacyjnym punktem obchodów był konkurs wiedzy internetowej dla klas VI sponsorowany przez Powiatową Komendę Policji w Turku. Jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych działań nasz uczeń będzie potrafił dokonać odpowiedniego wyboru zachowań w celu zapewnienia bezpieczeństwa własnego i innych w sieci. Imprezę przygotowały Mariola Woźniak i Elżbieta Pakos.                                                                                                             

Stypendyści

STYPENDYŚCI BURMISTRZA MIASTA ZA WYNIKI W NAUCE: Agnieszka Boczek (6A), Dawid Wietrzych (6A), Małgorzata Skieresz (6B), Wiktoria Zieniewicz (6B), Emilia Kaczorowska (6C), Szymon Kowalski (6C), Maciej Rybicki (6C), Dominik Wszędybył (6C). STYPENYŚCI DYREKTORA SZKOŁY: Kinga Krzyżostaniak (5C), Natalia Rusek (5C), Adrianna Świerczyńska (5C), Karolina Kozłowska (5C), Aleksandra Romke (6C), Wiktoria Pawlak (6C).

Apel Laureata- podsumowanie osiągnięć w I półroczu 2010/2011

Tuż po feriach zorganizowano w naszej szkole coroczny Apel Laureata podsumowujący osiągnięcia zarówno w nauce, jak i w sporcie. Poznaliśmy najlepszych uczniów, którym przyznano stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce. Uczniowie naszej szkoły aktywnie biorą udział w konkursach szkolnych oraz pozaszkolnych, odnosząc przy tym znaczące sukcesy. Wielu uczniów zostało laureatami licznych konkursów, otrzymało dyplomy oraz nagrody. Społeczność szkolna nagrodziła swoich kolegów gromkimi brawami. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy oraz zachęcamy do owocnej pracy w II semestrze nauki.

Spotkanie z przedstawicielami Wismoor

7 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie z goszczącymi w Turku przedstawicielami partnerskiego miasta Wismoor z Niemiec, którzy przybyli do nas w celu podjęcia na miejscu prac nad wypełnieniem wniosku dotyczącego realizacji projektu o wstępnej nazwie "Młodzieżowi pomocnicy bez granic" w ramach programu Comenius Regio. Celem projektu jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie edukacji wśród dzieci na temat ochrony przeciwpożarowej oraz na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Poprzez działania młodzi ludzie powinni uczyć się odpowiedzialności za innych i być w stanie chętnie nieść takową pomoc ludziom w potrzebie.                                                                                                                                                 

Pasowanie na czytelnika

27 stycznia uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Dokonali uroczystego przyrzeczenia, zostając jednocześnie włączeni do grona uczniów korzystających z biblioteki. Zanim pierwszoklasiści otrzymali Dyplomy Pasowania będące oznaką przynależności do grona czytelników, obejrzeli inscenizację pt. "W bajkowej krainie" przygotowaną przez uczniów z kółka teatralnego pod opieką Jolanty Jacek i Jolanty Szczap. Mali aktorzy z wdziękiem wcielili się w role bajkowych postaci. a dodatkowe wrażenia zapewniły widzom bajeczne stroje, w których wystąpili uczniowie. Po uroczystym pasowaniu poszczególne klasy pod opieką swych wychowawczyń przeszli do wypożyczalni, gdzie każdy uczeń samodzielnie wypożyczył swoją pierwszą książkę. Od tej chwili pierwszoklasiści są stałymi bywalcami szkolnej biblioteki.                                                                                   

Wojewódzki Konkurs Humanistyczny

22 stycznia w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego, organizowany przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W eliminacjach rejonowych wzięło udział ponad 200 uczniów z powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Z tej licznej grupy uczestników do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali Maciej Rybicki oraz Dominik Wszędybył.

Nagrody w międzyszkolnym konkursie informatycznym

Uczniowie klas szóstych naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie na prezentację multimedialną ph. "Podróże i odkrycia geograficzne" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Turku. Na etapie szkolnym wyłoniono trzy najlepsze prace, które zostały przekazane do organizatorów konkursu. Komisja konkursowa przyznała nagrody (książki i dyplomy) zdobywcom trzech czołowych lokat. Znakomicie zaprezentowali się nasi szóstoklasiści. Pierwsze miejsce zajął Dominik Wszędybył (6C), a trzecie Szymon Kowalski (6C). Osiągnięcie to świadczy o dużym zasobie wiedzy przyrodniczej oraz wysokim poziomie umiejętności informatycznych uczniów (opiekun uczestników: Zbigniew Pawlak).                                                

Wojewódzki Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy

15 stycznia odbył się w naszej szkole V Wojewódzki Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy dla Szkół Podstawowych - etap rejonowy. Organizatorem był Wielkopolski Kurator Oświaty. Celem konkursu było rozwijanie u uczniów ciekawości poznawczej, uzdolnień oraz wiedzy i umiejętności matematyczno-przyrodniczych, a także rozbudzanie ambicji i aspiracji edukacyjnych uczniów oraz wspieranie ich przygotowaniach do kontynuowania nauki w szkołach wyższego stopnia. W konkursie wzięło udział 207 uczniów z rejonu konińskiego, słupeckiego, kolskiego i tureckiego, z czego 20 zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego. Laureatom serdecznie gratulujemy.                                                                                                                

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz dziewiętnasty. Również nasza szkoła przyłączyła się do tej szczytnej akcji, organizując "kiermasz słodkości". Na kilka dni przed WOŚP w naszej szkole można było kupić ciasto własnego wypieku, desery owocowe, pierniczki z lukrem oraz koktajle. Część zebranych na kiermaszu pieniędzy wpłacono na konto WOŚP. Pozostałą kwotę przeznaczono na zakup obrazów podczas licytacji w dniu 9 stycznia, w której aktywny udział wzięli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Autorami wielu przedmiotów przeznaczonych do licytacji byli często sami uczniowie. 

Jasełka wystawione przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4  w Kościele NSPJ w Turku

9 stycznia w Niedzielę Chrztu Pańskiego w Kościele NSPJ w Turku uczniowie naszej szkoły wystawili jasełka bożonarodzeniowe. Młodzi artyści po raz kolejny mieli okazję zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności aktorskie. Wcielając się w postacie Maryi, Józefa, Heroda, diabła i inne, pokazali prawdziwie aktorski kunszt. Podczas jasełek dziewczynki z klas młodszych wykonały pastorałki. Licznie zebrani w kościele wierni z dużym zainteresowaniem i w skupieniu oglądali przedstawienie bożonarodzeniowe. Młodzi wykonawcy dostarczyli wszystkim wiele pozytywnych przeżyć religijnych i artystycznych.

My Letter for Santa Claus

Na przełomie grudnia i stycznia odbył się wewnątrzszkolny konkurs na najciekawszy list do Świętego Mikołaja ph. MY LETTER FOR SANTA CLAUS. Bardzo wielu uczniów klas II i III zapragnęło skontaktować się ze Świętym Mikołajem i napisać do niego list w języku angielskim. Autorzy listów zawarli w nich wiele własnych życzeń i pragnień, napisali o swoich marzeniach, jak chcieliby spędzić święta; łączyła ich jednak wspólna chęć wyrażenia tego jak najlepiej w języku angielskim. Najpiękniej swoje prośby i życzenia sprecyzowała Klaudia Gryczyńska (3B), II miejsce zajęła Martyna Laskowska (3A), a III -  Szymon Walczak (2A). Przyznano również cztery wyróżnienia: Martyna Kolańska (2A), Kinga Nadolska (2B), Marta Tomaszak (3A) oraz Alan Wieczorek (3B). Zwycięzcy oraz osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczone zostały podczas apelu laureata podsumowującego pierwsze półrocze nauki. Konkurs przygotowała i zorganizowała nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Walaszczyk.   

Akcja "Pomóżmy św. Mikołajowi"

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy akcję "Pomóżmy św. Mikołajowi". Włączyli się w nią uczniowie oraz nauczyciele, przynosząc żywność (m.in. słodycze), zabawki, książki, przybory szkolne, odzież i środki czystości. Zebrane dary przekazane zostały najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej szkoły oraz dzieciom z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. Otrzymane podarunki sprawiły im wiele radości i wprowadziły w przyjemny nastrój.

Wigilia w Czwórce

22 grudnia w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrane dzieci, rozświetlone choinki, piękne stroiki i zapach potraw wigilijnych tworzyły niepowtarzalny nastrój. O godz. 11.30 cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, aby, jak co roku, uczestniczyć w jasełkach bożonarodzeniowych. Miały one szczególny charakter, gdyż zaszczycili nas goście w osobach: Burmistrza Miasta Turku p. Zdzisława Czapli, starszego wizytatora oświaty p. Bożeny Kubickiej, kierownika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Turku p. Ewy Muszyńskiej i przedstawiciela Rady Rodziców p. Renaty Rusek. W uroczystości uczestniczyli także pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele i rodzice. W pięknym przedstawieniu pt. "Do Betlejem" podążaliśmy wraz z trzema królami za gwiazdą, która prowadziła do Zbawiciela. Wszyscy zapamiętali przesłanie sztuki, mówiące o tym, że Jezus ma się rodzić wciąż na nowo w naszych sercach. Młodzi wykonawcy doskonałą grą aktorską i pięknie wykonanymi kolędami wprowadzili wszystkich w niezwykły klimat Świąt Bożego Narodzenia. Burmistrz Zdzisław Czapla miłymi słowami podziękował dzieciom za piękny występ i złożył wszystkim serdeczne życzenia, do których przyłączyły się także p. B. Kubicka i p. R. Rusek. Po przedstawieniu zaproszeni goście oraz wszyscy pracownicy, zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły, spotkali się przy wigilijnym stole, aby w serdecznej atmosferze miło spędzić przedświąteczny czas. Jasełka zostały przygotowane przez uczniów pod kierunkiem Bogumiły Pluty, Haliny Szugaj, Małgorzaty Kociołek oraz Piotra Kmieciaka.                                                                                                                     

Boże Narodzenie w krajach europejskich

W ostatnim tygodniu przed świętami Klub Europejski przygotował dla uczniów naszej szkoły imprezę mikołajkową ph. "Święta Bożego Narodzenia w krajach europejskich". Uczniowie prezentowali tradycje i obyczaje świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach Europy, a także śpiewali kolędy i przekazywali świąteczne życzenia w różnych językach. Imprezę zakończyła wizyta Świętego Mikołaja, który częstował wszystkie dzieci cukierkami.               

Projekt "Maria Konopnicka znana i mniej znana"

W październiku 2010 roku minęła setna rocznica śmierci Marii Konopnickiej - cenionej poetki, tłumaczki, publicystki i wybitnej autorki utworów literatury dziecięcej. W związku z tym w bibliotece szkolnej od czerwca do grudnia realizowany był projekt ph. "Maria Konopnicka znana i mniej znana". Zaplanowane zostały działania, które miały na celu poznanie życia i ponadczasowej wartości twórczości pisarki, a także inicjowanie współpracy zespołowej. W cały projekt zaangażowani byli uczniowie od klas III-VI, a także nauczyciele świetlicy szkolnej, biblioteki, nauczania początkowego i poloniści. Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku szkolnego głośnym czytaniem utworów poetki w klasach młodszych. W klasach III pokazano film pt. "Marysia i krasnoludki" oraz zorganizowano konkurs plastyczny ph. "Najciekawszy fragment filmu". Zwycięzcami konkursu zostali: Michał Piąstka (3A) - I miejsce, Gabriela Majczak (3B) - II, Julia Bocian (3C) - III. W klasach IV czytano książkę "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" oraz wyświetlono film, zorganizowano też konkurs na opowiadanie twórcze "Moje spotkanie z krasnoludkami, przyjaciółmi Marysi" lub "Historia sierotki Marysi" wykonana w formie komiksu. W klasach V przeczytano i omówiono nowelę "Dym" (redagowanie listu do matki Marcysi). W klasach VI została przeprowadzona dwugodzinna lekcja jęz. polskiego ph. "Maria Konopnicka dla dzieci i o dzieciach". Klasy VI brały również udział w konkursie czytelniczym ph. "Maria Konopnicka znana i mniej znana"; najwyższy poziom wiedzy reprezentowali uczniowie: Izabela Górka (6A), Małgorzata Skieresz (6B), Agnieszka Boczek (6A). Inne działania to: przedstawienie teatralne w wykonaniu uczennic kółka teatralnego "Iskierka" na podstawie książki Marii Konopnickiej pt. "Co słonko widziało", głośne czytanie wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu uczennic "Kółka miłośników książki" uczniom klas II i III, wykonanie albumu o życiu oraz twórczości Marii Konopnickiej przez dzieci ze świetlicy szkolnej.                                                                                

Szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego

10 grudnia został przeprowadzony w naszej szkole I etap Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego. Spośród 27 uczestników, uczniów klas piątych i szóstych, do etapu rejonowego zakwalifikowało się dwóch szóstoklasistów: Maciej Rybicki i Dominik Wszędybył. Gratulujemy!

Zimowe baśnie Andersena

9 grudnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy popularyzujący twórczość Hansa Christiana Andersena. W zmaganiach konkursowych uczestniczyli przedstawiciele klas III. Królowa śniegu, Choinka, Dziewczynka z zapałkami, Bałwan ze śniegu – to tytuły zimowych baśni, które dzieci czytały przygotowując się do konkursu. Zwyciężyła drużyna z klasy 3A w składzie: Martyna Laskowska, Marta Tomaszak, Michał Piąstka i Patryk Kostrzewa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy zostaną wyróżnieni nagrodami na apelu laureata.                                                                          

Dzień Górnika

29 listopada z okazji Dnia Górnika w naszej szkole gościła orkiestra działająca przy KWB "Adamów" wraz z kapelmistrzem Zenonem Grzelakiem. Górnicy przygotowali dla dzieci wiele niespodzianek. Opowiedzieli o historii powstania kopalni oraz trudach swojej pracy. Chętni uczniowie wykonali  tradycyjny "skok przez skórę" i tym samym zostali włączeni do braci górniczej. Największą atrakcją spotkania był koncert, podczas którego przy skocznych melodiach odbyły się wspólne tańce i zabawy. Na zakończenie spotkania dzieci złożyły gościom życzenia z okazji nadchodzącego święta.                       

Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego

W dniu 26 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się troje uczniów: Wiktoria Zieniewicz (6B), Emilia Kaczorowska (6C) oraz Szymon Kowalski (6C). Etap rejonowy obędzie się w naszej szkole 15 stycznia 2011 r. o godz. 11.00.

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci

Pluszowe misie - miękkie w dotyku są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto 25 listopada. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na największego i najstarszego misia. Do biblioteki, która w tym dniu zamieniła się w misiową krainę, największe misie przyniosły: Iga Kaszyńska z kl. 4A, Weronika Mendelak (2C) i Natalka Lament (1C). Najstarsze misie zaprezentowały Kinga Krzyżostaniak (5C) i Emilia Kaczorowska (6C). W tym dniu biblioteka gościła pierwszoklasistów i grupę "0" z Przedszkola nr 3 w Turku. Dzieci wysłuchały opowiadania o pierwszym pluszowym misiu, a następnie uczestniczyły w zabawach, quizach i konkursach. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" wysłuchały wierszy i bajek o misiach oraz dowiedziały się wiele ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi.               

Turniej świetlic

Dnia 17 listopada odbył się międzyszkolny turniej świetlic ph. "Świetlicjada". Organizatorami turnieju byli wychowawcy świetlicy SP nr 5. Głównym celem imprezy była integracja wychowanków świetlic z różnych szkół. W turnieju wzięła udział 6-osobowa grupa dzieci z naszej szkoły. Drużyny rywalizowały w różnych zabawach umysłowych i ruchowych. Uczniowie aktywnie współpracowali w zespołach, ucząc się zasad zdrowej rywalizacji. Gry zespołowe oraz wspólna zabawa dostarczyły dzieciom wiele radości oraz pozytywnych emocji.                                                                                        

EURO-ORZEŁEK W Dzierzbinie

W dniu 3 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu szkolnych klubów europejskich w Szkole Podstawowej w Dzierzbinie. Była to kolejna wizyta integracyjna w tej szkole połączona z zabawą halloweenową. Uczniowie obok wspólnej zabawy brali udział w licznych konkursach (np. najciekawsze przebranie, rzut duchem, bieg z jajkiem ). W czasie spotkania klub z Dzierzbina przekazał zbierane przez nich nakrętki plastikowe od napojów w ramach podjętej przez naszą szkołę akcji "Pomóżmy Mateuszowi". Spotkanie klubów było okazją do wspólnej zabawy i bliższego poznania się.                      

"Postaw na rodzinę" - spotkanie z rodzicami i dziadkami

"Postaw na rodzinę" to hasło, które przyświeca nam w bieżącym roku szkolnym. Rodzina i wartości przekazywane przez nią mają duży wpływ na przyszłość młodego pokolenia. W naszej szkole rozpoczął się cykl zajęć mających na celu wzmocnienie więzi rodzinnych i poznanie tradycji przodków. 8 listopada uczniowie klasy 2A spotkali się ze swoimi rodzicami i dziadkami. Goście opowiadali o swoim dzieciństwie, o tym jak spędzali wolny czas. Czytali bajki i wiersze m.in. Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, które zachwyciły dzieci. Razem z dziadkami i rodzicami wykonywali do nich ilustracje. Uczniowie przynieśli na spotkanie rodzinne pamiątki, które od lat przechodzą z pokolenia na pokolenie. Opowiedziały związane z nimi historie. Spotkanie zakończyły wspólne zabawy znane zarówno młodszemu, jak i starszemu pokoleniu m.in. Stary niedźwiedź mocno śpi, Karuzela, Mam chusteczkę haftowaną. Serdeczna rodzinna atmosfera i wspólnie spędzone chwile uświadomiły wszystkim zgromadzonym, że rodzina jest najważniejsza. Rodzice i dziadkowie, widząc radość w oczach dzieci, wyrazili chęć udziału w tego typu spotkaniach.                                                                                                                                

HALLOWEEN’owa zabawa

W ostatnim tygodniu października nasze myśli zwracają się ku wieczności. Dzieje się tak we wszystkich kulturach, choć każda wyraża to w inny sposób. 27 października nasz szkoła skupiła się na tradycji anglosaskiej i urządziła obchody Halloween. Klub Europejski, Kółko Regionalne oraz kółko języka angielskiego, wraz z nauczycielami: Ewą Muszyńską, Elżbietą Pakos, Mariolą Woźniak i Katarzyną Walaszczyk zorganizowali wieczór Halloween. Czytelnia zmieniła się w SCARY CLASSROOM, czyli straszną klasę. Wymagało to wiele pracy. Uczniowie przygotowali dekoracje: wydrążone dynie, girlandy, wiedźmy, duchy, czarne koty i inne upiory. Słychać było budzącą grozę muzykę, która podkreślała klimat zabawy. Cztery wiedźmy częstowały słodkimi upominkami panią dyrektor Marię Kukulską, panie nauczycielki, przybyłych rodziców, a także wszystkich przebierańców. Na otwarcie zabawy uczniowie klas III zaprezentowali krótkie przedstawienie w języku angielskim pt. "Funny Halloween". Po przedstawieniu, wypowiadając formułkę "Trick or Treat?" (Psikus czy poczęstunek?), przebierańcy nakłaniali gości, by to oni tym razem poczęstowali ich cukierkami. Za brak cukierka zgodnie z tradycją należał się psikus. Prezentacja kostiumów ujawniła niezwykłą pomysłowość i talent plastyczny naszych uczniów. Były czarownice, wampiry, duchy, potwory i przerażające stworzenia rodem z horrorów, spośród których wybrano najlepsze przebranie Halloween’owe. Następnie rozpoczęła się zabawa, w trakcie której można było wziąć udział w różnego rodzaju konkurencjach, m.in. wyławianie jabłek z wody, łapanie jabłek i ciastek zawieszonych na nitce, "rzut duchem". Zwycięzcy konkurencji zostali obdarowani słodkimi nagrodami. Zabawa była bardzo udana. Mamy nadzieję, że oprócz dużej ilości rozrywki przybliżyła ona uczniom elementy kultury krajów anglojęzycznych. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor pożegnała zebranych, a nauczyciele zaprosili na kolejną zabawę Halloween za rok.                                       

Wspomnienie o Chopinie

Dnia 29 października w MDK w Turku z okazji 200-setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbył się Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Wspomnienie o Chopinie. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Zuzanna Rosiak (4C), Alicja Widełka (5A) i Bartosz Szmigiel (6A). Uczestnicy zaprezentowali utwory znanych poetów poświęcone wielkiemu kompozytorowi. Dwie uczennice z naszej szkoły: Zuzanna Rosiak i Alicja Widełka otrzymały wyróżnienia.                         

Udział w wystawie malarskiej

W październiku klasy czwarte i piąte miały okazję oglądać wystawę malarską pana Stanisława Kmiecika pt. "Świat stopą malowany" zorganizowaną przez MDK. 28 października klasa 5A uczestniczyła w spotkaniu z artystą, na którym malarz opowiadał o swojej pracy, a także rysował stopą piękny kościółek. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to: krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura i obrazy surrealistyczne. W ciągu ostatnich dwóch lat miał ponad 70 wystaw swoich prac. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego twórczości.                      

Dzień Edukacji Narodowej

"Za trud, za wiedzę, za serce" - takie hasło przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Nauczyciela w naszej szkole. Uczniowie klas piątych pod kierunkiem Bronisławy Pełczyńskiej i Ewy Muszyńskiej oraz Piotra Kmieciaka uświetnili uroczystość swoim występem. Młodzi artyści w żartobliwy sposób ukazali zabawne sytuacje z życia szkolnego oraz przedstawili pokaz mody dla nauczycieli. Występ nagrodzony został gromkimi brawami. W dalszej części uroczystości głos zabrała pani dyrektor Maria Kukulska, która swoje słowa skierowała zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Podkreśliła, jak ważną rolę w procesie kształtowania osobowości młodego człowieka odgrywa nauczyciel. W uroczystości oprócz młodzieży szkolnej i grona pedagogicznego licznie uczestniczyli także emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły.                                                                                                                                                                                              

Wycieczka do Kłodawy

11 października uczniowie klas 2A, 3A i 3C uczestniczyli w wycieczce do kopalni soli w Kłodawie. Pod ziemię zjechali windą, potocznie zwaną klatkową, na poziom 600 m pod powierzchnię ziemi. W kopalni poruszali się naturalnymi wyrobiskami komór solnych, zwiedzili kaplicę św. Kingi, grotę Drakuli i salę koncertową. Mieli okazję zobaczyć maszyny i urządzenia dawniej używane w kopalni. Podziwiali piękne rzeźby i obrazy wykonane z soli. Przewodnik zapoznał dzieci z legendami i historią powstania kopalni. Na zakończenie uczestnicy wycieczki mogli kupić pamiątki i zjedli obiad w Domu Górnika. 

Festyn pokoleniowy ph. "Postaw na rodzinę"

Dnia 8 października w naszej szkole odbył się festyn rodzinny ph. "Piknik trzech pokoleń". W jego przygotowanie włączyła się cała społeczność szkolna oraz rodzice. Liczba przybyłych osób przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Uroczystego otwarcia dokonała p. dyr. Maria Kukulska, która przedstawiła przybyłych gości: p. dr Krystynę Baranowską, p. Wiesławę Sarbak, p. Elżbietę Piąstkę.
Hasłem przewodnim pikniku było "Postaw na rodzinę". W związku z tym ogłoszono konkurs na wielopokoleniową rodzinę. Zgłosiło się wiele rodzin trzypokoleniowych i jedna rodzina czteropokoleniowa, którą zaprosił na piknik uczeń klasy 3C Błażej Duś. Zwycięska rodzina otrzymała liczne nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na kolację w restauracji "Piwniczna". W trakcie festynu zorganizowano stanowiska medyczne, na których dokonywano pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi oraz uczono, jak udzielać pierwszej pomocy. Każdy chciał skontrolować stan swojego zdrowia, a w szczególności dziadkowie oraz pradziadkowie. Zarówno dzieci, jak i ich rodziny mogły sprawdzić swoje umiejętności w konkurencjach sportowych - rzut lotką do tarczy, piłką do kręgli, slalom zręcznościowy z przenoszeniem jajka na łyżce. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy sprawnościowe m.in. "hula hop", odbijanie piłeczki tenisowej na czas, rzut piłką do celu itp. Dostarczyły one niezapomnianych wrażeń i emocji. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali upominki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się "karaoke". Długa kolejka po mikrofon świadczy o tym, że nasi uczniowie i ich rodziny wspaniale potrafią się bawić. Nie zabrakło spotkań artystycznych w rodzinnym gronie (stworzenie piknikowego drzewa, wykonanie prac plastycznych). Główną atrakcją okazałą się loteria fantowa, która zgromadziła ogromne rzesze losujących. Każdy los był wygrany. Chętnie też kupowano pyszne ciasta, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz kiełbasę z grilla i surówki. Stoiska z tymi artykułami pomogli przygotować rodzice i oni też zajęli się ich obsługą. By wesprzeć rodziców w ich wychowawczych zmaganiach przekazano im szereg ulotek z hasłami, które na pewno uświadomią im, jak ważna w życiu dziecka jest rodzina. Zorganizowanie festynu było świetnym pomysłem. Potwierdził się bowiem pogląd, że rodzina - zwłaszcza wielopokoleniowa - była, jest i będzie prawdziwym skarbem.
                  

Uroczyste ślubowanie klas pierwszych

Ślubowanie klas pierwszych, połączone z festynem rodzinnym "Postaw na rodzinę", odbyło się 8 października. Do braci uczniowskiej zostało przyjętych 53 uczniów, którzy pod kierunkiem Doroty Gaj, Wiolety Fibich i Barbary Kaczmarek, ubrani w granatowe togi oraz birety z wielkim entuzjazmem złożyli niezwykle ważne przyrzeczenie "...być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły..." Uroczystość uświetniły występy klas 2A i 2B pod opieką Anny Haładyn oraz Aleksandry Chowańskiej. Następnie pełnoprawni już pierwszoklasiści, z rodzinami i wychowawcami, udali się do sal lekcyjnych, gdzie czekały na nich niespodzianki oraz poczęstunek. W trakcie trwania uroczystości wszyscy włączyli się w rodzinne konkursy, zawody i gry. Radość, uśmiech, a także miła atmosfera towarzyszyły wszystkim uczestnikom wielopokoleniowego spotkania.                                                        

Festyn rodzinny w parafii NSPJ w Turku

W niedzielę 26 września na terenach przykościelnych parafii NSPJ w Turku Komitet Odnowy Polichromii Józefa Mehoffera zorganizował festyn rodzinny. Jego celem, prócz pozyskania środków finansowych, było propagowanie sprawy renowacji niszczejącej polichromii prof. Józefa Mehoffera w najstarszej świątyni katolickiej naszego miasta. Festyn urozmaiciły występy artystyczne, w których pięknie zaprezentowali się ze swoim programem uczniowie naszej szkoły.       

Sprzątanie Świata 2010

Nasza szkoła już po raz 17-ty wzięła udział w "Sprzątaniu Świata". Tegoroczną akcję pod hasłem "Chrońmy bioróżnorodność -segregujmy odpady" rozpoczęliśmy od kampanii informacyjnej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Plakatowaliśmy szkolne korytarze, pisaliśmy apele do mieszkańców Turku - "Chcemy żyć w czystym środowisku!". Uczniowie otrzymali ulotki zachęcające do odwiedzania stron internetowych związanych z ochroną środowiska, oglądali filmy edukacyjne. Uczniowie klasy 2A przedstawili inscenizację pod tytułem "Sprzątajmy świat" zachęcającą do ochrony przyrody i udziału w akcji. Dzieci, "uzbrojone" w worki i rękawice, wyruszyły na "podbój" terenów zajętych przez śmieci. Każda klasa wraz z wychowawcą wracała z wyprawy z dwoma, trzema workami odpadów. Najczęściej spotykane śmieci to papierki po słodyczach, puszki i butelki po napojach oraz opakowania po lodach, chipsach itp. Często pojawiały się także opakowania po papierosach i butelki po napojach alkoholowych, z czego wynika, że śmiecą nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli.             

Europejski Dzień bez Samochodu

W dniach 16-22 września braliśmy udział w kampanii "Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejskim Dniu bez Samochodu". Celem akcji było zachęcanie mieszkańców miast i miejskich aglomeracji do zmiany sposobu podróżowania poprzez wybór alternatywnych, bardziej zrównoważonych sposobów transportu, takich jak: korzystanie z komunikacji miejskiej, jazda rowerem, poruszanie się pieszo. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był "Mądry transport - lepsze życie". W ramach godzin wychowawczych i lekcji przyrody nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat "Ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu". Dla uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły zorganizowano "Szkolne dni bez samochodu", które polegały na przyjeździe do szkoły rowerem, bądź przyjście pieszo. W klasach IV-VI odbył się konkurs plastyczny hasłem "Mądry transport - lepsze życie". Klasa 6C wraz z wychowawcą Danutą Hartman oraz Mariolą Woźniak wzięła udział w rajdzie rowerowym pod hasłem "Spalaj kalorie - nie benzynę".       

Żywa lekcja historii w Biskupinie

Jak co roku o tej porze, w Biskupinie, zorganizowany został festyn archeologiczny, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Tym razem motywem przewodnim była kultura wschodu - "Ruś znana i nieznana". Przechadzając się po terenie muzeum można było natknąć się na wojska słowiańskie, ludzi przebranych w oryginalne, ludowe stroje z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Uczniowie z bliska podziwiali pracującego kowala, mincerza, brązownika, pokaz orki pradziejowej. Uczestniczyli też w warsztatach lepienia garnków, wykonywania biżuterii z metalu. Urozmaiceniem wcześniejszych atrakcji było także kilkadziesiąt tematycznych stoisk. Uczniowie mieli też okazje obejrzeć wystawę muzealną pod hasłem "Gdzieś przy granicy…Pogranicze polsko-ruskie w okresie od X do XIV wieku". Dodatkową atrakcją wycieczki była przejażdżka kolejką wąskotorową. Humory dzieciom dopisywały. W pierwszym, słonecznym oraz bardzo ciepłym dniu jesieni, uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii.                                                                                            

Byliśmy w Karkonoszach

W dniach od 6 do 8 września uczniowie klas piątych przebywali na wycieczce krajoznawczej w Karkonoszach. Długo oczekiwany wyjazd w końcu doszedł do skutku. Tym razem nie przeszkodziły nam ani powodzie, ani deszcze. Góry przywitały nas słoneczną pogodą. Ze Szklarskiej Poręby wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę, a pozostałą część trasy pokonaliśmy pieszo, podziwiając piękne krajobrazy. Kolejny dzień spędziliśmy w Skalnym Mieście, gdzie zachwyciły nas niezwykłe formy skalne. Ostatni dzień to wyprawa do schroniska Samotnia, a następnie zboczem Kotła Małego Stawu do Strzechy Akademickiej. Zmęczeni wróciliśmy do hotelu "Mieszko", gdzie zjedliśmy smaczny obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Turku.                           

Spotkanie z ułanami

Na początku września, jak co roku, gościli w naszym regionie kawalerzyści z Reprezentacyjnego Oddziału Konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Uczniowie naszej szkoły z klas: 2A, 3A i 3C mieli możliwość spotkania na terenie stadniny koni pana Klinkiewicza. Komendant, Zdzisław Pilarski, opowiadał dzieciom o historii i dniu dzisiejszym dowodzonego przez siebie oddziału konnego, zaprezentował również strój i wyposażenie kawalerzysty. Zebrani mogli podziwiać popisy sprawności ułanów we władaniu bronią oraz wyszkolenie koni podczas pokazu zmiany szyku. Uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z kawalerzystami, a następnie spotkali się z nimi przy ognisku podczas pieczenia kiełbasek. Sprzyjająca pogoda pozwoliła również na chwilę zabawy na świeżym powietrzu.                                                                                                                             

Inauguracja roku szkolnego 2010/2011

1 września społeczność szkolna zebrała się na uroczystej inauguracji rozpoczęciu roku szkolnego 20010/2011. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkolnego. Następnie pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, kierując szczególnie ciepłe słowa do "pierwszaków" rozpoczynających naukę w naszej szkole. Pani dyrektor podkreśliła, iż nasza szkoła z roku na rok staje się nowoczesną placówką, wyposażoną w wiele nowoczesnych sprzętów oraz pomocy dydaktycznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców oddano w tym roku do użytku nowocześnie wyposażoną (z tablicą interaktywną) pracownię językową oraz świetlicę "dla najmłodszych dzieci". W imieniu Burmistrza Miasta Turku wystąpił pan Andrzej Sochacki, przedstawiciel Rady Miasta Turku, który skierował do uczniów życzenia, aby nowy rok szkolny przyniósł dużo radości, zabawy i jak najlepszych ocen; nauczycielom natomiast wiele sukcesów oraz wytrwałość w pracy.